MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygamber sözünü kabul etmemek ve Tanrı’nın bizzat kendisinden söz talep etmek anlamına gelmektedir İşte bu şekildeki iddiayı Yahudiler Hz. Musa’ya karşı dile getirmişler ve şöyle demişlerdir:


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2024-03-18 09:41:50

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR'AN VEYA VAHİY LAZIMDIR

Bu iddia aslında Peygamber sözünü kabul etmemek ve Tanrı'nın bizzat kendisinden söz talep etmek anlamına gelmektedir İşte bu şekildeki iddiayı Yahudiler Hz. Musa'ya karşı dile getirmişler ve şöyle demişlerdir:
قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّنْ لَنَا مَا هِيَۜ قَالَ اِنَّهُ يَقُولُ اِنَّهَا بَقَرَةٌ لَا فَارِضٌ وَلَا بِكْرٌۜ عَوَانٌ بَيْنَ ذٰلِكَۜ فَافْعَلُوا مَا تُؤْمَرُونَ ﴿68﴾ قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّنْ لَنَا مَا لَوْنُهَاۜ قَالَ اِنَّهُ يَقُولُ اِنَّهَا بَقَرَةٌ صَفْرَٓاءُۙ فَاقِعٌ لَوْنُهَا تَسُرُّ النَّاظِر۪ينَ ﴿69﴾ قَالُوا ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّنْ لَنَا مَا هِيَۙ اِنَّ الْبَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَاۜ وَاِنَّٓا اِنْ شَٓاءَ اللّٰهُ لَمُهْتَدُونَ ﴿70﴾
"(Yine) demişlerdi ki: «Bizim için Rabbine duâ et de onun (o ineğin) ne olduğunu (kaç yaşında olacağını) bize iyice açıklasın». (Musâ da): «Allah diyor ki o, ne çok yaşlı, ne de pek gene değil, ikisi ortası bir dine (inek) dir. Artık emrolunduğunuz şey'i yapın» demişdi. (Tekrar) şöyle söyledilerdi: «Bizim için Rabbine duâ et de onun donu (rengi) nedir, bize tam açıklasın». O da : («Rabbim) diyor ki: o, bakanlara ferahlık verecek sapsarı bir inekdir» demişdi. (Yine) demişlerdi: «Bizim için Rabbine duâ et de o nedir? Apaçık anlatsın bize. Çünkü bizce bir çok inekler birbirine benziyor. Allah dilerse (istenen ineği bulmıya) muvaffak oluruz (yahud hidâyete erdirilmiş bulunuruz)." (Bakara Sûresi)
2. BİZDEN BAŞKASI VAHYİ ANLAMAMIŞTIR, 14 ASIRLIK RİVAYET KÜLTÜRÜNÜ KABUL ETMİYORUZ:

Bu iddia da mealistlerin sürekli dile getirdikleri bir palavradır. Buna göre Kur'an'ın nazil olduğu dönemden bugüne kadar Hz. Muhammed de dâhil kendilerinden başka hiç kimse, yani ne sahabilerden, ne tabiun neslinden, ne selef âlimlerinden ne de bugüne kadar muhteşem bir ilim medeniyetini bize miras olarak bırakan tefsir, hadis, kelam, fıkıh, siyer, tarih, belagat ve sair ilimlerin mütehassısları olan âlimlerden hiç birisi Kur'an'ı doğru anlamamıştır. Hepsi rivayet kültürüne ve uydurulmuş hadislere dayanmış, geleneksel kabukları yırtamamışlardır. Bu nedenle Allah'ın dinini tahrif edip bid'at ve hurafelerle halka zorla kabul ettirmişlerdir. Bunlar için bir sürpriz olacak ve onların beklediğinin tersine Yahudiler, Hıristiyanlar, ateistler ve deistler bile cennete girecek ama, Müslümanlar cehenneme gireceklerdir. İşte bunların bu durumu da şu âyetlerde geçtiği gibi Ehl-i Kitap'ın iddialarına dayanmaktadır:
وَقَالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ اِلَّٓا اَيَّامًا مَعْدُودَةًۜ قُلْ اَتَّخَذْتُمْ عِنْدَ اللّٰهِ عَهْدًا فَلَنْ يُخْلِفَ اللّٰهُ عَهْدَهُٓ اَمْ تَقُولُونَ عَلَى اللّٰهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ ﴿80﴾
"O yahûdiler: "-Bize sayılı bir kaç günden başka asla cehennem ateşi dokunmaz." dediler. Ey Habibim, onlara de ki, size o müddetten daha ziyade azab edilmiyeceğine dair Allah'dan bir vaad mı aldınız? Böyle ise, Allah ahd ve vaadinden asla caymaz. Yoksa Allah'a karşı bilemiyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?" (Bakara Sûresi)
3. BİZİM DİN ANLAYIŞIMIZ İNDİRİLEN DİNDİR, DİĞERLERİNKİ UYDURULAN DİNDİR:

Bu iddia da Yahudî ve Hıristiyanların Müslümanlara karşı kullandıkları iddialara benzemektedir. Onlara Hz. Muhammed'in getirdiği âyetler ve vahyin diğer şekillerinden öğrenerek öğrettiği ilâhî hükümler sunulduğunda sadece kendilerine göre indirilmiş kabul ettikleri şeyleri kabul edeceklerini, diğer şeylerin indirilen değil, uydurulan iddialardan ibaret olduğunu söylüyorlardı. Şimdiki mealistler de sünnetin dayandığı kaynak olan vahy-ı gayr-ı metlüvvü kabul etmemekte ve kendi ölçülerine göre kabul ettikleri âyetleri indirilmiş din olarak kabul etmektedir. Örneğin Edip Yüksel ve avanesi 19 Mucizesi adını verdikleri uydurulmuş Hurufilik sistemine uymayan bazı âyetleri inkâr etmektedir.

Prof. Dr. İlhami Güler de Kehf Suresi'nin bazı âyetlerinin değiştirilmesi kanaatinde olduğunu açıkça ifade etmiştir. Hatta Fazlur Rahman gibileri miras âyetlerinin hükümlerinin yerine çağdaş hukuk sistemlerinin kabul ettiği hükümlerin konulabileceğini açıkça ifade etmektedirler. Diğere birçok teolog ve ilahiyatçı oryantalistlerin bile ifade etmekten kaçındıkları Kur'an'ın bir kısmının tarihsel, bir kısmının da sembolik olduğunu ifade ederek tümünü yürürlükten kaldırma anlamına gelen iddialarda bulunmaktadırlar. İşte Allahu Teâlâ onların bu durumunu nen kadar güzel ortaya koymaktadır:
وَاِذَا ق۪يلَ لَهُمْ اٰمِنُوا بِمَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ قَالُوا نُؤْمِنُ بِمَٓا اُنْزِلَ عَلَيْنَا وَيَكْفُرُونَ بِمَا وَرَٓاءَهُ وَهُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِمَا مَعَهُمْۜ قُلْ فَلِمَ تَقْتُلُونَ اَنْبِيَٓاءَ اللّٰهِ مِنْ قَبْلُ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِن۪ينَ ﴿91﴾ وَلَقَدْ جَٓاءَكُمْ مُوسٰى بِالْبَيِّنَاتِ ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِنْ بَعْدِه۪ وَاَنْتُمْ ظَالِمُونَ ﴿92﴾
"Yahûdi'lere: "Cenâb'ı Allah"ın indirdiği İncil ve Kur'an'a iman edin" denildiği zaman: "- Biz, bize indirilen Tevrat'a iman ederiz." derler ve ondan başkasını inkâr ederler. Halbuki o Kur'an, onlardaki Tevrat'ı tasdik eden bir gerçektir. Habibim, sen onlara şöyle de: "- Mâdem ki Tevrat'a iman ediyorsunuz, daha önce gelen Allah'ın peygamberlerini niçin öldürüyordunuz?" Celâlim hakkı için, Mûsâ Aleyhisselâm size doğru haber ve mûcizelerle gelmişken, o, Tûr'a gittikten sonra, siz buzağıyı ilâh edindiniz ve böylece zâlimlerden oldunuz." (Bakara Sûresi)

4. KUR'AN KAVRAMLARINA YENİ ANLAMLAR YÜKLEMEK:

Mealistler ve modernistler gelenek adını verdikleri Sünnet'i ortadan kaldırdıktan sonra ancak hadislerin ve sünnetin delaleti ve hidayeti ile anlaşılması mümkün olan Kur'an kavramlarını da tamamen değiştirmekte ve onlara yeni yeni anlamlar yüklemektedir. Örneğin salât, hac, kurban, şefaat, isra, mescid-i aksa, resul, nebi, vahiy, kitap, kur'an, sünnet gibi kelimeleri tamamen kendi hevalarına ve peşin hükümlerine, kafalarında oluşturdukları din anlayışı ve kendim tasavvurlarına uygun geliştirdikleri kalıplara göre yorumlamaktadırlar. Bu konuda gösterilecek çok örnek vardır. Ancak burada sadece işaret etmekle yetiniyoruz. Zira onların kitap ve makalelerini okuyanlar bu söylediklerimizin hepsine vakıftırlar ve bu konuda şahitlik yapabilirler. İşte onların bu durumları şu âyetlerde son derece açık ve net bir biçimde özetlenmiştir:
مِنَ الَّذ۪ينَ هَادُوا يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَنْ مَوَاضِعِه۪ وَيَقُولُونَ سَمِعْنَا وَعَصَيْنَا وَاسْمَعْ غَيْرَ مُسْمَعٍ وَرَاعِنَا لَيًّا بِاَلْسِنَتِهِمْ وَطَعْنًا فِي الدّ۪ينِۜ وَلَوْ اَنَّهُمْ قَالُوا سَمِعْنَا وَاَطَعْنَا وَاسْمَعْ وَانْظُرْنَا لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ وَاَقْوَمَۙ وَلٰكِنْ لَعَنَهُمُ اللّٰهُ بِكُفْرِهِمْ فَلَا يُؤْمِنُونَ اِلَّا قَل۪يلًا ﴿46﴾
"Yahudi olanlardan kimi kelimeleri (Allah tarafından) konuldukları yerlerinden (kaldırıb) değiştirirler, dillerini eğerek, bükerek, dîne de saldırarak (sana) derler ki: «(Sözünü zaahiren) dinledik, (fakat kalbimizle) isyan etdik. İşit, işitmez olası. Râînâ». Eğer onlar: «Dinledik, itaat etdik. İşit, bize bak» deselerdi kendileri için elbet daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allah, kendi küfürleri yüzünden onları rahmetinden koğmuşdur. Artık onlar, birazı müstesna olmak üzere, îman etmezler." (Nisâ Sûresi)

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

HACAMAT HAKKINDADIR

HACAMAT HAKKINDADIR

Muhterem Müslümanlar! Turan Dursun ve Selman Rüşdi olayından sonra Müslümanlar ülke ve dün

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

. BİZ YAZAR, AYDIN, AKADEMİSYEN, KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ KESİMLERİZ, BİZDEN BAŞKALARI CAHİL

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygam

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

Hadis karşıtlarının sıkça kullandığı yöntemlerden biri de hadise en çok hizmet eden şahs

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

Peygamberimizin etrafında bulunan ve hiç yanından ayrılmayan sahabelerden biri de Abdurrahman b.

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, na

SAHABE SEVGİSİ

SAHABE SEVGİSİ

Aziz Kardeşlerim! İslâm bayrağını taşıyan, Hz. Peygamber Efendimizi canlarından daha fazla

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

CİNLERİN VARLIĞI

CİNLERİN VARLIĞI

Muhterem Müslüman Kardeşlerim! Müslüman; gayba, yani akıl ve duyu organlarıyla bilinmeyen, f

Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.

Hicr Suresi,9 (Mürşid 3.1'den alınmıştır)

GÜNÜN HADİSİ

İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.

(Tirmizi, 2649)

TARİHTE BU HAFTA

*Gençlik ve Spor Bayramı(19 Mayıs) *Gençlik Haftsı(19-25 Mayıs)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI