Cevaplar.Org

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlarken daha özenli ve ciddi davranmaları beklenir. Kendisini ilim ehli olarak tanıtan ve Kur’an’ı yorumlamaya yetkin olduğunu göstermeye çalışan İsrafil Balcı adında bir adam, İsra ve mirac olayını inkar etmekte ve bu amaçla çeşitli yayınlar vasıtasıyla düşüncelerini yaygınlaştırmaktadır . Bu şahsın konuşmalarını dinledikten sonra, her taifeden toplam 22 adet tefsirde " İsra ve mirac olayı" nı taradım. Şia, Mutezile ve Ehl-i Sünnet alimlerinin tefsirlerinde bu şahsın sözlerine dayanak olabilecek herhangi bir dayanak bulamadım.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2024-02-29 11:53:14

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an'ı yorumlarken daha özenli ve ciddi davranmaları beklenir. Kendisini ilim ehli olarak tanıtan ve Kur'an'ı yorumlamaya yetkin olduğunu göstermeye çalışan İsrafil Balcı adında bir adam, İsra ve mirac olayını inkar etmekte ve bu amaçla çeşitli yayınlar vasıtasıyla düşüncelerini yaygınlaştırmaktadır . Bu şahsın konuşmalarını dinledikten sonra, her taifeden toplam 22 adet tefsirde " İsra ve mirac olayı" nı taradım. Şia, Mutezile ve Ehl-i Sünnet alimlerinin tefsirlerinde bu şahsın sözlerine dayanak olabilecek herhangi bir dayanak bulamadım.

Bizler , ilim ehli insanlardan öğrendiğimiz üzere ve Kur'an'dan anladığımız kadarıyla "bilmediklerini bilenlerden öğrenme ahlakı"na sahibiz. Şayet bu şahıs şu sorulara cevap verebiliyorsa , biz de öğrenmiş oluruz .

1) Mescid-i Aksa, İslâm literatüründe sadece Kudüs'teki mescidi beyan eder . Şayet bahsettiği gibi Mekke'de Mescid-i Aksa varsa , ne zaman inşa edilmiş ve hâlâ var mıdır?

2) Kur'an Mescid-i Aksa ve etrafının mübarek ve verimli olduğunu belirtmektedir. Şu an Kudüs'deki Mescid-i Aksa'nın etrafi zeytinlik ve yeşillikle dolu. Mekkedeki bu verimli alan da inşa edilen cami şu an nerdedir ?

3) Şayet Hz. Peygamber (s.a.v) Mekke'den Kudüs'e değil de yakınlardaki bir başka camiye gitmişse, Mekke müşrikleri neden hayrete düştüler de, Kudüs'teki mescidi vasfetmesini istediler?

4) Bu şahıs söylediğini nerden ve kimden alıyor ?

Bu adamın bu sorulara cevap verebileceğini düşünmüyorum. Vahyin doğruluğuna, vahyi kabul eden peygambere, vahyin alıcısı peygamberin söylediklerini sahih rivayetlerle bize nakleden sahabe, tabiin, etba-i tabiin ve muttaki alimlerin nakillerini kabul ediyoruz.

Biz ne Kur'an'da ne de Kur'anî bilgiyi nakledenlerin sözlerinde Balcı'nın sözlerine destek verecek kanıt bulamadık. Arapça biliyorsa kendisi baksın bu tefsirlere, bilmiyorsa, Elmalılı'nın tefsirine muracaat etsin. Acaba bu şahıs İsra'nın inkarının küfre , Miracın inkarının fıska sebep verdiğini biliyor mu ?Bilerek yapıyorsa Salman Rüşdiyle rekabete girdiği anlaşılıyor .

Ey İsrafil Balcı ve taifesi, sizler bütün konuşmalarınızda İslâm'la bağınız varmış gibi konuşuyor, bir Müslüman olarak konuştuğunuzu ifade ediyorsunuz. Fakat 1400 yıldan beri kalpten kalbe, dilden dile ve kitaptan kitaba nakledilerek bize ulaşan İslâm medeniyetinin mirasını bombardımana tabi tutuyorsunuz. Size tek söğleyeceğim şey şudur: Allahtan korkmuyor veya utanmıyorsanız, devam edin, bu tavsiyemi kaale almayın. Şayet korkuyorsanız biliniz ki, Allah'ın azabı çetindir.

Bel'am b. Baura, Karun, Haman ve benzerlerinin dost ve müttefiği olmak yerine, İslâmı zorlu şartlar içinde bize nakleden sahabe ve alimlerin yanında olun. Allah şahidimdirki ben seni ve taifeni uyardım, Allah'ın azabı ve gazabıyla sizleri korkuttum. Biliniz ki yalan ve iftirayla müslümanların sırtından kazandığınız para ve şöhret sizi cehenneme yuvarlayacaktır .

Ey gençler ve ey sözün doğrusuna inanmayı ahlak edinen her insan ! 80 yıllık ömrümde İslâm'ı yaralayarak, kötüleyerek, yanlış kullanarak rızk temin eden hiç bir insanın hayırlı bir sonla dünyadan ayrıldığına şahit olmadım . 65 yıldır ilimle uğraşan ve ilim adamı yetiştiren bir insan olarak size tavsiyem şudur:
1 ) Bu insanların ilmi yetkinlikleri yoktur . Hz. Peygamber ( s.a.v. ) e mirasçı olabilecek karakterde değillerdir .

2 ) Kullandıkları deliller örümcek ağından daha zayıftır . Ne ilmi bir esas ne de mantiki bir temelleri vardır .

3) Bu sapkın fırka ve güruhlar hep olmuştur, kıyamete kadar da var olacaklardır . Bunlar imtihan aletleridir. Aletlere değil, aletleri bu çetin yola yerleştiren Allah'ın vahyine , peygamberin sünnetine sımsıkı sarılın.

Ben zayıf ve fakir bir kardeşiniz olarak size nasihatta bulundum . Allahım sen şahit ol , Allahım şahit ol . Allahım şahit ol.

Molla Musa GEÇİT El-Celali El-Beyazidi(r.h)

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygam

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

Hadis karşıtlarının sıkça kullandığı yöntemlerden biri de hadise en çok hizmet eden şahs

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

Peygamberimizin etrafında bulunan ve hiç yanından ayrılmayan sahabelerden biri de Abdurrahman b.

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, na

SAHABE SEVGİSİ

SAHABE SEVGİSİ

Aziz Kardeşlerim! İslâm bayrağını taşıyan, Hz. Peygamber Efendimizi canlarından daha fazla

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

CİNLERİN VARLIĞI

CİNLERİN VARLIĞI

Muhterem Müslüman Kardeşlerim! Müslüman; gayba, yani akıl ve duyu organlarıyla bilinmeyen, f

DECCALİN ÇIKMASI

DECCALİN ÇIKMASI

Muhterem Kardeşlerim! Kıyametin alametlerinden biri de Deccal’in ortaya çıkışıdır. Deccal

MEHDİ MESELESİ

MEHDİ MESELESİ

Değerli Kardeşlerim! Mealistler sadece "bize Kur'an yeter" sologanıyla bağırdıkları için ha

"Rabbimiz Allah'tır" deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.

Ahkaf,13

GÜNÜN HADİSİ

Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Donanmayı Haliç'e İndirdi.(22 Nisan 1453) *T.B.M.M. Açıldı.(23 Nisan 1920) *Yavuz Sultan Selim Padişah Oldu.( 25 Nisan 1512) *Çernobil Nükleer Faciası.(26 Nisan 1986) *Sultan II.Abdülhamid Han Tahttan İndirildi.(27 Nisan 1909)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI