MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-3

Bursa’da Bursa’ya Ayın 15 inde, Çarşamba günü gittik. Bu şehir, İstanbul'un güneyinde bulunur. Ancak kara yolu kıvrımlı ve uzundu ve iki şehir arasını Marmara denizi'nin doğu kısmı kapatıyordu. Araba ile Bursa'ya gitmek 3-4 saat arasında sürüyor. Dediler ki:” gemi ile bu yolu geçseydik, daha kısa olurdu.”


Ahmet İzz

AH_f7ezzx2007@gmail.com

2024-01-22 23:18:41

Bursa'da 

Bursa'ya Ayın 15 inde, Çarşamba günü gittik. Bu şehir, İstanbul'un güneyinde bulunur. Ancak kara yolu kıvrımlı ve uzundu ve iki şehir arasını Marmara denizi'nin doğu kısmı kapatıyordu. Araba ile Bursa'ya gitmek 3-4 saat arasında sürüyor. Dediler ki:" gemi ile bu yolu geçseydik, daha kısa olurdu."

Osman Nuri Efendi(Topbaş) kara yolundan gitmeyi, böylece sahilleri ve dağları izlemek ve dönüşte gemi ile dönmeyi daha uygun gördü, böyle de oldu.

Bursa uzaktan gözüktü, büyüleyici bir manzarası vardı. Şehir geniş bir alanı kapsıyordu. Camilerinin minareleri sanki uzun bir törendeymiş gibi dizilmişlerdi. Burası eski bir Roma(Bizans) şehri olup, Osmanlı devletinin kurucusu Birinci Osman han tarafından fethedilmişti. Bu, büyük bir fetih idi. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiğinde başkent, Bursa'dan İstanbul'a nakil edilmişti.

Saat 12:30'da Bursa'ya ulaştık. İkindiden sonra dağları ve şehri seyretmeye çıktık. Ondan sonra şehrin içini dolaştık. Orada vaizler ve hatipler okulu vardı. Kur'an-ı Kerim Kursunda da azımsanmayacak sayıda talebe vardı. Denildiğine göre yaklaşık 1.000 talebe Bursa şehrinde bu gibi kurslarda Kur'an-ı Kerim'i ezberliyordu.

Bursa'da çok sayıda Bulgaristan muhaciri müslüman bulunuyordu. Bunlar dinleri ve Bulgar yönetimin İslama düşmanlığından, Müslümanların kanına yönelik vahşeti ve ırkçı imhasından dolayı Bulgaristan'dan hicret etmişlerdi Bulgaristan muhaciri bir kardeşimizin evinde misafir olduk. Buradaki intibamız,Bulgar muhaciri kardeşlerimize yardım elini uzatmak ve onların durumunu diğer Müslüman kardeşlerine duyurmamız gerektiği şeklindeydi.

Ertesi gün Bursa'dan İstanbul'a doğru saat dokuzda çıktık. Bir saat sonra araba ile Yalova'ya ulaştık. Araba vapurunu orada hazır bulduk. Yolculuk eğlenceliydi. Vapurun İstanbul sahiline ulaşması bir buçuk saat sürdü ve biz arabamızla oradan caddeye çıktık.

Akşam programı Yusuf Karaca hocanın evindeydi. Kendisi, Leknev'deki Darul Ulum Nedvetul Ulema'da okudu. Urducayı biliyordu ve Urduca'dan Türkçe'ye bazı kitaplar tercüme etmişti.

Sonra Arap talebelerle bir randevu vardı. Vakit geçmişti ama onlar (talebeler) şevkli ve ümitliydiler. Bu yüzden de o toplantıda da bulundum ve kısa bir konuşma yaptım.

Cuma günü dönmek için hazırlanma günüydü. Pakistan vizesi almak için çok zaman geçti. Cuma namazını Fatih Camii'nde kılmak, sonra öğle yemeği yeyip, basın toplantısına gitmek istiyorduk. Ancak vizeyi alma işi uzadı ve Cuma namazını büyükelçiliğin yakındaki bir camide kılmak zorunda kaldık. Böylece Fatih Camii'ndeki programı kaçırdık.

Yatsıdan sonra havaalanına gittik. Uçağın saati gece saat on iki buçuk idi, ama dört saat tehir oldu ve Karaçi'ye öğlene yakın ulaştık."

 Ebul Hasan en Nedvi(r.h)

Fi Mesiretil Hayat, Cilt: 2

Mütercim: Ahmed İz

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-3

MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-3

Bursa’da Bursa’ya Ayın 15 inde, Çarşamba günü gittik. Bu şehir, İstanbul'un güneyinde

MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-2

MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-2

Türk’ün Gücü, Hindin Aklı, Arabın Mantığı Pazar günü saat 10’da edebiyatçılar ve

MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-1

MERHUM EBUL HASAN EN NEDVİ’NİN TÜRKİYE İZLENİMLERİ-1

Kıymetli ziyaretçilerimiz geçen asrın son günü aramızdan ayrılan allame merhum Ebul Hasan e

MUSTAFA POLAT HOCAMIZDAN HATIRALAR

MUSTAFA POLAT HOCAMIZDAN HATIRALAR

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, değerli bir alimimizin bir seydamızın bazı hatıralarını

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-13

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-13

HOCAMIN VEFASI Hocamın çok dikkat çeken bir özelliği de vefa duygusu idi. Buna dair bir misal

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-12

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-12

HOCAMIN İBADET YÖNÜ Bana desen ki; “hocam, ibadette nasıldı.” Derim ki; “namaz adamıy

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-11

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-11

VAKIFLARLA BİR MÜZAKERE Hatırlıyorum, bazen Türkiye genelinden vakıflar “vakıf okuması

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-10

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-10

HOCAMIN DERSLERİNDEN Diyanet İşleri eski başkanı Mehmed Görmez bey hocamı ziyarete gelmişti

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-9

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-9

MUHTELİF HATIRALAR HAKİKATLARI HURAFELERLE ZAYİ ETMEMEK LAZIM "Benim bir arkadaşım bir şeh

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-8

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-8

ŞERCİL POLAT AĞABEY Merhum Şercil Polat ağabey Erzurum’da nurları hocamla birlikte ve belki

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-7

ULU BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE-7

BABAM HACI MUSA EFENDİ Babam hayatı boyunca hocama hep destek olmuş, aynı davanın ızdırabıy

Onlar, bollukta da, darlıkta da infak edenler, öfkelerini yenenler ve insanlar (daki hakların)dan bağışlama ile (vaz) geçenlerdir. Allah, iyilik yapanları sever.

AL-İ İMRAN,134.AYET

GÜNÜN HADİSİ

Ebû Malik'in babası şöyle dedi: Ben Rasûlullah'(S.A.V.)den işittim, şöyle buyuruyordu: "Her kim Allah'dan başka hak ilah yok eder, ve Allah'dan gayri ibadet olunan şeyleri tanımazsa onun malı ve kanı haram (dokunulmaz) olur. Hisabı da Allah'a aiddir."

(Müslim, Kitabu'l-İyman,37)

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI