SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, nasıl namaz kılıp oruç tuttuğunu, nasıl hacc görevini yerine getirdiğini, huzura getirilen davaları nasıl hallettiğini, savaşlarda nasıl hareket ettiğini gördüler. Böylece Onun tüm davranışlarını kendilerine örnek aldılar. 'Onu canınızdan çok sevmeyi, Allah emrediyor' diyerek kendisine derin bir muhabbet gösterdiler. Allah Resulü


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2024-01-22 22:51:06

Ashab-ı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, nasıl namaz kılıp oruç tuttuğunu, nasıl hacc görevini yerine getirdiğini, huzura getirilen davaları nasıl hallettiğini, savaşlarda nasıl hareket ettiğini gördüler. Böylece Onun tüm davranışlarını kendilerine örnek aldılar. 'Onu canınızdan çok sevmeyi, Allah emrediyor' diyerek kendisine derin bir muhabbet gösterdiler. Allah Resulü de hep onların arasında yaşadı; hatalarını düzeltti. Güzel davranışlarını taktir etti.

Allahu Teala Ashabı Kiram'a Resulü Ekrem'in sözlerinin mutlaka öğrenilmesi ve uygulanması gerektiğini, bu konuda asla tereddüt edilmemesinin icap ettiğini şöyle ifadede bulundu;

وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى {*} إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى

"O Peygamber kendi heva-hevesine göre konuşmaz. Onun konuştukları kendisine vahiy olmakdan başka bir şey değildir." (Necm, 3-4)

İki cihan güneşinin arkadaşları da hadis-i şeriflere karşı bu gözle baktılar. Onun ağzından çıkan her sözü öğrenmeye ve hayatlarını ona göre düzenlemeye gayret ettiler. Tüm bunlar bilindiğinde Hz. Peygamber'in (s.a.s) devrinde "hadis yok" demeyi hangi akıl kabul eder?

Görüldüğü gibi, hadisler Resulullah'ın devrinde derlenmiştir. Sahabeler gerek yazı, gerek şifahi ve gerekse uygulamalı (sünnet) olarak onun sözlerini sonraki kuşaklara aktarmışlardır.
Aksisini söylemek gerçeği yansıtmamaktadır.

Ya Rabbi bizi sahabiler gibi hadis aşkıyla yaşayanlardan eyle!
Kardeşiniz Molla Musa Celali(R.H)

SAHABİLER HAKKINDAKİ BAZI AYETLER
Kur'an'da sahabelerin değer ve konumundan bahseden çok sayıda âyet vardır. Bu âyetlerden gafil olanlara bir hatırlatalım dedik.
1.Ayet
وَالسَّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِيَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ

'' Muhacirlerden ve Ensardan (İslâm'a girmekle) ilk öne geçenler ile bunlara güzelce tabi olanlar Allah onlardan razı olmuştur, Onlarda Allah'tan razı olmuşlardır.'' (Tevbe 100)

Allah razı olmuş fakat mealciler ve zındıklar onlardan razı değildirler!!

2.Ayet

لَقَد تَّابَ الله عَلَى النَّبِيِّ وَالْمُهَاجِرِينَ وَالأَنصَارِ
''And olsun ki Allah, Peygamberi ve o güçlük saatinde ona uyan muhacirleri ve ensarı affetti.''(Tevbe 117)
Allah Ensar ve Muhaciri affettiği söylüyor. Allah tarafından affedilen bir millet kurtuluşa ermiştir. Mealciler onların kurtuluşa ermediğini söylüyor. Yazıklar olsun inkarcılara!

3.Ayet
يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً

مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ

''(Ensar) kendisine göç edip gelenleri severler ve onlara verilen ganimetden ötürü göğüslerinde bir rahatsızlık duymazlar. Kendilerinin gereksinimleri olsa dahi göç eden yoksul kardeşlerini öz canlarına tercih ederler''(Haşr 9)
Sahabeler yoksul kardeşlerinin nefislerine tercih ettiler. Mealciler ise onları kendi fikirlerini tercih ettiler.

4. Ayet

لاَ تَقُمْ فِيهِ أَبَداً لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُواْ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ

''Orada asla namaza durma! Daha ilk günden takva temeli üzerine kurulan mescit ise namaz kılman için elbette daha uygun ve laiktir. Bu mescitte gerçekten arınmayı seven adam oğlu adamlar vardır. Allah'ta yüksek bir bilinçle arınmaya çalışanları sever.'' (Tevbe 108)


Sahabeler takva camisinde namaz kılıp hutbe dinlediler. Mealciler ise Mescid-i Dırarlarında namaz kılıp, demegogların hutbelerini dinlerler.

5. Ayet

مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ

تَرَاهُمْ رُكَّعاً سُجَّداً يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً


'' O, Allah'ın elçisi Muhammed'dir. Onunla beraber olanlar da kâfirlere karşı sert, kendi aralarında merhametlidirler. Onları, Allah'ın lutuf ve rızâsına talip olarak hep rükûda ve secdede görürsün. Secdenin tesiriyle yüzlerine simaları oturmuştur; Tevrat'ta onlar için yapılan benzetme budur. İncil'deki misalleri ise bir ekindir: Çiftçileri sevindirmek üzere filiz verir, onu güçlendirir, kalınlaşır ve kendi sapları üzerinde durur. Onlar (müminler) yüzünden kâfirler öfkeden kahrolsunlar diye (böyle olmuştur). Onlar arasından iman edip dünya ve âhirete yararlı işler yapanlara Allah bir bağışlama ve büyük bir ödül vaad etmektedir.'' (Fetih 29)

İmam-ı Malik '' Bu âyette; sahabilere buğuz edenin küfüre girdiğini işaret etmektedir'' demiştir. Çoğu alim ise İmam Malik'e tabi olmuştur.
Not:
Kardeşlerim! Bugün kendini din alimi zanneden bazı kimseler vardır. Onlar halkımızın anlamakta zorlanacağı konuları televizyonlara taşımaktan, bu konular üzerinde uzun uzun konuşup tartışmaktan geri durmuyorlar. Halkın din ve iman sağlığını düşünmeden bir ilmihal meselesini konuşur gibi ve sanki bu zihin karıştıran meseleleri bilmeye ihtiyaç varmış gibi onları ballandıra ballandıra gündeme getiriyorlar. Horoz dövüşüne meraklı olanlar da televizyon başında çaylarını yudumlarken onların şaklabanlıklarını kah gülerek kah şaşırarak seyrediyorlar.


İmam-ı Buhari'nin kitabını uydurma hadislerle doldurulduğunu, Ebu Hureyre'nin hadis yumurtladığı gibi söz sarfederek bunlar üzerine derin konuşmalar yapıyorlar. Saf halkımızda hoca zannettikleri bu üçkağıtçıların kendilerine bir faydası dokunmayacak olan sözlerini dinin derin meselelerini öğreniyoruz diye köpürdetip duruyorlar. Bir yandan çıktıkları televizyonlardan bol bol para alırlarken, diğer yandan müslümanların sağlam inancını sarsmaktadırlar. Allah bu sapıklardan İslâm ümmetini muhafaza buyursun.

Kardeşiniz Molla Musa Gecit(r.h)

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

. BİZ YAZAR, AYDIN, AKADEMİSYEN, KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ KESİMLERİZ, BİZDEN BAŞKALARI CAHİL

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygam

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

Hadis karşıtlarının sıkça kullandığı yöntemlerden biri de hadise en çok hizmet eden şahs

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

Peygamberimizin etrafında bulunan ve hiç yanından ayrılmayan sahabelerden biri de Abdurrahman b.

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, na

SAHABE SEVGİSİ

SAHABE SEVGİSİ

Aziz Kardeşlerim! İslâm bayrağını taşıyan, Hz. Peygamber Efendimizi canlarından daha fazla

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

CİNLERİN VARLIĞI

CİNLERİN VARLIĞI

Muhterem Müslüman Kardeşlerim! Müslüman; gayba, yani akıl ve duyu organlarıyla bilinmeyen, f

DECCALİN ÇIKMASI

DECCALİN ÇIKMASI

Muhterem Kardeşlerim! Kıyametin alametlerinden biri de Deccal’in ortaya çıkışıdır. Deccal

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Hafızasında Kur'an'dan hiçbir ezber bulunmayan kişi harab olmuş bir ev gibidir

Tirmizi, Sevatbu'l-Kur'an 18, 2914

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI