SÜLEYMAN ÇAĞAN(1930 - )

Malatya/Doğanşehirli Süleyman Çağan ağabeyimiz üç arkadaşıyla beraber Hz. Üstad’ı Isparta’da ziyaret ediyor. Orada Hz. Üstad’ın bir kerametine şahid olurlar. Bediüzzaman’ın şu sözü calib-i dikkattir: “Bu insanlar her tarafa başlarını vuracaklar, bir çare bulamayıp İslamiyet’e teslim olacaklar.”


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2024-01-22 22:47:40

Malatya/Doğanşehirli Süleyman Çağan ağabeyimiz üç arkadaşıyla beraber Hz. Üstad'ı Isparta'da ziyaret ediyor. Orada Hz. Üstad'ın bir kerametine şahid olurlar. Bediüzzaman'ın şu sözü calib-i dikkattir: "Bu insanlar her tarafa başlarını vuracaklar, bir çare bulamayıp İslamiyet'e teslim olacaklar."

Süleyman Çağan Anlatıyor:

Malatya'nın Doğanşehir kazasının Polat nahiyesinde 1930 yılında doğmuşum. Bediüzzaman hazretlerine bir ziyaretim var.

Demirci ustası Halil Erol amca, bir okulda hademelik yapan Âşık lakaplı Ömer İnan ve Ben, üç arkadaş Doğanşehir'den trene bindik, yola çıktık. Isparta'dan Nuri Benli'nin otellinin adresini almıştık, otele yerleştik. 1956 bitiyordu, 1957'nin başlangıcıydı. Nuri Benli bizi önce Hüsrev ağabeyin evine götürdü. Hüsrev ağabeyin küçük bir odası vardı, odada yazı malzemeleri var, eserleri yazıyordu. Bizimle sohbet etti, Üstad hazretleri burada mı dedik, o da bilmiyordu, inşallah görüşürsünüz dedi, tekrar otele döndük.

Otelde yanımıza bir kardeş geldi, adını hatırlayamadım şimdi. O, Üstad hazretleriyle beraber hapisteyken nurları tanımış, üç katli varmış. Hapishanede Risale-i Nurları tanıdıktan sonra, Üstad'ım bu tahtakurularını öldürsem günah olur mu diye sormuş. Halil amcalarla beraber onunla biraz sohbet ettik, tanıştık orada.

BU İNSANLAR, BİR ÇARE BULAMAYIP İSLAMİYET'E TESLİM OLACAKLAR

Üç gün kaldık Isparta'da. Günde iki üç sefer Üstad hazretlerinin kapısına gidiyoruz, Ceylan Çalışkan Ağabey çıkıyordu hep kapıya, bize lahikalardaki o mektubu okuyorlardı: "Ziyaretime gelenler, beni görmeden gidenler, eserlerimi okusunlar, beni görmüş gibi olurlar…" bu mektubu kapını arkasına asmışlar, kim gelse onu okuyorlar. Mecbur gireceğim de diyemiyorsun.

Üçüncü gün, "Malatyalılar daha gitmemiş mi?" diye soruyor Üstad. Ceylan ağabey bize böyle söyleyince, Üstad'ı ziyaret arzumuzu söylemesini rica ettik. Bayram Yüksel Ağabey koşarak otele geldi, Üstad hazretlerinin evine götürdü bizi. Bize bir kardeş daha katıldı, dört kişi olduk

Evin tahta kapısı, bina müze olduktan sonra taksinin konulduğu yerdeydi. Biz eve girmedik. Üstad dışarı çıktı. Bediüzzaman merdivenlerin başında göründü, İstanbul Fatih Camiinde çekilen fotoğraftaki gibi siyah bir cüppe vardı üzerinde. Cüppe uzun olduğu için, eliyle toplamıştı. Üstad merdivenden üç basamak kalana kadar aşağı indi. Daha tek kelime konuşmadan Halil Erol amcanın başını okşadı, ovaladı, dua etti. Zaten onun niyeti de oydu, Halil amcanın başı ağrıyordu hep, doktorlar çare bulamamıştı. Halli amca yüz yaşından fazla yaşadı. Üstad Hazretleri diğer kardeşlerle konuştu. Ben hep ağlıyordum, çok heyecanlıydım. Ahir zamanda gelen zatı seyrediyorum diye başından aşağıya kadar baktım, fakat gözlerine bakamıyordum. Bir ara Üstad benim aslımı sordu, üç defa tekrar etti, aslen nerelisin diye. Fakat ben ağlamaktan hiç konuşamadım. Ömer İnan kardeş Malatya'dan itibaren geldiğimiz yerleri anlattı. En son dedi ki: "Bu insanlar her tarafa başlarını vuracaklar, bir çare bulamayıp İslamiyet'e teslim olacaklar."

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

YILMAZ DUMAN(1938 -)

YILMAZ DUMAN(1938 -)

Denizlili Emekli Lise Öğretmeni Yılmaz Duman, 1951’de Türkiye’de ilk açılan yedi İmam Hat

ÜMMÜHAN ERGÜN(1913 – 1976)

ÜMMÜHAN ERGÜN(1913 – 1976)

Nur Fabrikası sahibi, Denizli şehidi, İslamköylü Hafız Ali Ergün’ün akıl sınırlarını

ÛLVİYE SÜMER (1895 – 1974)

ÛLVİYE SÜMER (1895 – 1974)

Ûlviye Sümer, Risale-i Nur’un Kastamonulu hanım kahramanlardandır… “Âsiye, Ulviye, Lütfi

TACEDDİN TOPAL(1927-2020)

TACEDDİN TOPAL(1927-2020)

Taceddin Topal ağabeyimiz Isparta/Yalvaçlıdır. Yalvaçlılar O’na Taci Dede diye biliyor ve ö

ŞÜKRÜ ALTUĞ(1914 – 1984)

ŞÜKRÜ ALTUĞ(1914 – 1984)

Isparta’nın Sav köyü bin kalemle Risale-i Nur eserlerini yazarak çoğaltan, Hz. Üstadın ifad

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

Batmanlı Şevket Akın, Bediüzzaman hazretlerini 1952 yılında Isparta’da ziyaret ediyor. Aynı

ŞAHABEDDİN ÜNLÜ (1945 -2021)

ŞAHABEDDİN ÜNLÜ (1945 -2021)

Bolvadinli Emekli Edebiyat öğretmeni Şahabeddin Ünlü ile Ankara’da halef selef oluyoruz. Biz

ŞAHABEDDİN GARGILI(1924 – 2017)

ŞAHABEDDİN GARGILI(1924 – 2017)

Molla Şahabeddin Gargılı, 1924 yılında Bingöl’ün Kığı ilçesinde doğmuştur. Erzurumlu

SÜLEYMAN ÇAĞAN(1930 - )

SÜLEYMAN ÇAĞAN(1930 - )

Malatya/Doğanşehirli Süleyman Çağan ağabeyimiz üç arkadaşıyla beraber Hz. Üstad’ı Ispa

SAİD NUR ÇELEBİ (1948 -)

SAİD NUR ÇELEBİ (1948 -)

Risale-i Nur hizmetkârlarından iki bahtiyar hanedanın silsilesi Said Nur Çelebi’de buluşuyor.

ÖMER HALICI(1919 – 1954)

ÖMER HALICI(1919 – 1954)

Şehid Pilot merhum Ömer Halıcı, Risale-i Nur’da adı çokça geçen Konyalı (aslı Kığı il

Hak (ancak) Rabbindendir. Artık, sakın şüpheye düşenlerden olma.

Bakara, 147

GÜNÜN HADİSİ

Berâe (r.a.) şöyle rivayet etmiştir: "Müminlerden (özür sahibi olanlar dışında) (evlerinde) oturanlar ile Allah yolunda malları ve canları ile savaşanlar bir olamaz."

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI