AKSA TUFANI BASKINININ BİRKAÇ NEDENİ

Hamas açısından Aksa Tufanı baskınının meşrulaştırıcı yönleri tartışılmaz bir gerçektir. Bunlardan ilki ve en önemlisi Şaron ile başlayan süreçte Mescid-i Aksa'nın hürmetine yönelik ihlaller ve saldırılardır. Zaman zaman sabah ezanı vesair ezanlara kısıtlama getirildiği halde Yahudiler kendi mabetleriymiş gibi Harem-i Şerif'e girerek Yahudi dini ritüellerini uygulama ve bunun bir parçası olan şofar çalmalarıdır.


Mustafa Özcan

mustafaahmetozcan@gmail.com

2023-11-22 10:35:21

 Hamas açısından Aksa Tufanı baskınının meşrulaştırıcı yönleri tartışılmaz bir gerçektir. Bunlardan ilki ve en önemlisi Şaron ile başlayan süreçte Mescid-i Aksa'nın hürmetine yönelik ihlaller ve saldırılardır. Zaman zaman sabah ezanı vesair ezanlara kısıtlama getirildiği halde Yahudiler kendi mabetleriymiş gibi Harem-i Şerif'e girerek Yahudi dini ritüellerini uygulama ve bunun bir parçası olan şofar çalmalarıdır. Bu suretle Yahudi ibadetleriyle Müslüman ibadetleri veya ritüelleri birbirine karışmıştır. Böylece Mescid-i Aksa'nın İslam karakteri değiştirilmek istenmektedir. Koç veya koyun boynuzundan mamul olan bu çalgı aleti ve çalgısı Müslümanlarda ezanın karşılığına gelmektedir.

Kısaca Mescid-i Aksa'yı Yahudileştirme gayreti içinde bulunuyorlar. 1980'li yıllarda Mescid_i Aksa'nın yerine kurulacak Yahudi Tapınağının maketlerini yapmışlar ve bunları çeşitli kitapçıklarda veya broşürlerde propaganda malzemesi olarak kullanmışlardır. Bunun bir adım sonrası tapınak ve mezbah'ın inşası için gerekli olan son dini ritüel kırmızı ineğin bulunmasıdır. Kırmızı ineğin yetiştirilmesine yönelik faaliyetler ABD'deki çiftliklerde son hızıyla devam etmektedir.

Mescid-i Aksa ile ilgili eylemleri sadece dini olanı veya alanı ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda 1967 yılından itibaren Ürdün yönetimiyle varılan geçici anlaşmaları ve statükoyu da deliyor ve ihlal ediyorlar. Oslo sürecinde bu geçici anlaşmalar perçinlenecek veya yeniden .belirlenecekti. Kudüs'ün nihai statüsü 1999 yılında belirlenecekti. Lakin İsrailli politikacılar buna imkan vermediler, şimdi geçici olan da rafa kaldırıyorlar. Bu da Filistinlileri isyan ettiriyor. 

Bir sosyal medya hesabında yer aldığı gibi, olaylar gösterdi ki işgal altında zannettiğimiz Gazze tek özgürlük alanı çıktı. Buna mukabil özgür zannettiğimiz Arap alemi ise esaret altındaki ülkelerin görüntüsünü vermiştir. Çepeçevre kuşatılmış olsa da tek özgür toprağın Gazze Şeridi olduğu taayyün etmiştir. Mescid-i Aksa meselesinde olduğu ve Kur'an-ı Kerim'in değindiği gibi Yahudiler mevasik ve ikili anlaşmalara da uymuyor, onları ihlal ediyorlar. Bu ihlaller de Hamas'ın 7 Ekim 2023 tarihinde başlattığı Aksa Tufanı baskınının gerekçeleri arasına yansımıştır.

Bu arada akla gelebilecek mutasavver sorulardan birisi şudur: Acaba Hamas da ateşkes anlaşmalarını ihlal etmiş midir? İsrail ile Hamas arasında fiili durumun dışında bağlayıcı herhangi bir yazılı ya da sözlü bir anlaşma yapılmamıştır ve dolayısıyla Hamas hiçbir mer'i anlaşmayı çiğnememiş ve ihlal etmemiştir.

İzzettin Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf (Deif) İsrail'e yönelik Aksa Tufanı baskının nedenlerini şu sözleriyle açıklamıştır: 'Düşmanımız İsrail Mescid-i Aksa'yı kirletmekte ve Hazreti Peygamberin İsra mekanını ve makamını basmaya cüret etmektedir. Aksa'ya nöbet vazifesini icra eden Murabıt kadınlara da sataşmakta, saldırmakta ve onları yerlerde sürüklemektedir. Halbuki biz bunları yapmamaları için kendilerini defalarca uyarmıştık. İşgal rejimi siviller hakkında yüzlerce katliam irtikap etmiştir. Bugün anılan haller dolayısıyla Aksa'nın öfkesi patlamış ve infilak etmiştir. Bu sizin gününüzdür, düşmanın süresi ve mühleti ise dolmuştur. Eylemlerinizle bunu ona hatırlatacaksınız. Hesap vermeden hesap sorma dönemi bitmiştir ve işgalin cürümlerine bir sınır koyma vakti gelip çatmıştır. Hesaba çekilmeden arbede çıkarmaları dönemi bitmiştir. Şimdi hepbirlikte Filistin'e doğru yürüyün! Sınır, rejim ve kayıt tanımayın. Aksa'yı kurtarmak için cihada katılma şerefinden kendinizi mahrum etmeyin! (https://www.alaraby.com/news, 7 Ekim 2023)'

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

GAZZELİ ŞEHİDİN RÜYASINDAKI TÜRKİYE

GAZZELİ ŞEHİDİN RÜYASINDAKI TÜRKİYE

Hazreti Peygamber şüphesiz mükemmel bir rüya tabircisi idi. Yusuf Aleyhisselam da bu husustaki

HAÇLI-SIYONIST-PUTPEREST İTTİFAKI

HAÇLI-SIYONIST-PUTPEREST İTTİFAKI

Hıristiyanlar ve Yahudiler muharref dini metinlere ve yorumlara dayandıklarından dünya barışı

TALİPOĞULLARI KATLİAMLARINDAN İHVAN KATLİAMLARINA

TALİPOĞULLARI KATLİAMLARINDAN İHVAN KATLİAMLARINA

Tarihte sık kullanılan deyimlerden birisi ‘makatil Talibiyyin’ ifadesidir. Kısaca Ebu Tali

YIKILMAKTA OLAN ÜÇÜNCÜ MABET

YIKILMAKTA OLAN ÜÇÜNCÜ MABET

Kimi Yahudiler mecazen veya sembolik anlamda İsrail’e Süleyman Tapınağı makamında üçüncü

AKSA TUFANI’NIN İSTİKBALDEKİ AKİSLERİ

AKSA TUFANI’NIN İSTİKBALDEKİ AKİSLERİ

De ki: " Bize iki güzellikten birinin dışında başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz? Oy

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

 Amalek kelimesi İbranice'de kullanıldığı gibi Arapça'da da kullanılmaktadır.  Umlak yani

YENİ İSRAİLİYAT VE DİNİ GÜVENLİĞİMİZ

YENİ İSRAİLİYAT VE DİNİ GÜVENLİĞİMİZ

Güvenlik birçok tamlama ile birlikte anılabilir. Milli güvenlik bunlar arasındadır. Yerli ye

İSRAİL'İN KIYAMETİNİ TÜRKLER KOPARIR

İSRAİL'İN KIYAMETİNİ TÜRKLER KOPARIR

Türkiye çağlar boyu sınırların efendisi olmuştur. Ebu'l Hasan en Nedevi gibiler de müstakil

NETANYAHU ESAT’IN KURALLARINI KOPYA EDIYOR

NETANYAHU ESAT’IN KURALLARINI KOPYA EDIYOR

İsrail istese de Gazze kabusundan uyanamıyor, kurtulamıyor. Esasında Gazze Şeridini 2007 önces

İSRAİL’İN TEMEL YANLIŞI

İSRAİL’İN TEMEL YANLIŞI

İsrail’in temel yanlışı, dini yanlış anlamaktır. Dini yanlış anlamak elbette ki Yahudiler

FİLİSTİN HALKI KAHRAMAN BİR HALK!

FİLİSTİN HALKI KAHRAMAN BİR HALK!

Filistin halkı gerçekten de kahraman bir halk.   Arap Yarımadasından Abdulaziz et Tureyfi Fili

Sakın israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez.

En'âm, 141

GÜNÜN HADİSİ

"Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah'ın Kitab'ı ve Resulünün Sünneti."

Muvatta, Kader 3, (2, 899)

TARİHTE BU HAFTA

*Prut Barış Antlaşması (Osmanlı-Rusya) 22 Temmuz 1711 *İkinci Meşrutiyet'in ilanı 23 Temmuz 1908

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI