Cevaplar.Org

 AKSA TUFANI BASKINININ BİRKAÇ NEDENİ

Hamas açısından Aksa Tufanı baskınının meşrulaştırıcı yönleri tartışılmaz bir gerçektir. Bunlardan ilki ve en önemlisi Şaron ile başlayan süreçte Mescid-i Aksa'nın hürmetine yönelik ihlaller ve saldırılardır. Zaman zaman sabah ezanı vesair ezanlara kısıtlama getirildiği halde Yahudiler kendi mabetleriymiş gibi Harem-i Şerif'e girerek Yahudi dini ritüellerini uygulama ve bunun bir parçası olan şofar çalmalarıdır.


Mustafa Özcan

mustafaahmetozcan@gmail.com

2023-11-22 10:35:21

 Hamas açısından Aksa Tufanı baskınının meşrulaştırıcı yönleri tartışılmaz bir gerçektir. Bunlardan ilki ve en önemlisi Şaron ile başlayan süreçte Mescid-i Aksa'nın hürmetine yönelik ihlaller ve saldırılardır. Zaman zaman sabah ezanı vesair ezanlara kısıtlama getirildiği halde Yahudiler kendi mabetleriymiş gibi Harem-i Şerif'e girerek Yahudi dini ritüellerini uygulama ve bunun bir parçası olan şofar çalmalarıdır. Bu suretle Yahudi ibadetleriyle Müslüman ibadetleri veya ritüelleri birbirine karışmıştır. Böylece Mescid-i Aksa'nın İslam karakteri değiştirilmek istenmektedir. Koç veya koyun boynuzundan mamul olan bu çalgı aleti ve çalgısı Müslümanlarda ezanın karşılığına gelmektedir.

Kısaca Mescid-i Aksa'yı Yahudileştirme gayreti içinde bulunuyorlar. 1980'li yıllarda Mescid_i Aksa'nın yerine kurulacak Yahudi Tapınağının maketlerini yapmışlar ve bunları çeşitli kitapçıklarda veya broşürlerde propaganda malzemesi olarak kullanmışlardır. Bunun bir adım sonrası tapınak ve mezbah'ın inşası için gerekli olan son dini ritüel kırmızı ineğin bulunmasıdır. Kırmızı ineğin yetiştirilmesine yönelik faaliyetler ABD'deki çiftliklerde son hızıyla devam etmektedir.

Mescid-i Aksa ile ilgili eylemleri sadece dini olanı veya alanı ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda 1967 yılından itibaren Ürdün yönetimiyle varılan geçici anlaşmaları ve statükoyu da deliyor ve ihlal ediyorlar. Oslo sürecinde bu geçici anlaşmalar perçinlenecek veya yeniden .belirlenecekti. Kudüs'ün nihai statüsü 1999 yılında belirlenecekti. Lakin İsrailli politikacılar buna imkan vermediler, şimdi geçici olan da rafa kaldırıyorlar. Bu da Filistinlileri isyan ettiriyor. 

Bir sosyal medya hesabında yer aldığı gibi, olaylar gösterdi ki işgal altında zannettiğimiz Gazze tek özgürlük alanı çıktı. Buna mukabil özgür zannettiğimiz Arap alemi ise esaret altındaki ülkelerin görüntüsünü vermiştir. Çepeçevre kuşatılmış olsa da tek özgür toprağın Gazze Şeridi olduğu taayyün etmiştir. Mescid-i Aksa meselesinde olduğu ve Kur'an-ı Kerim'in değindiği gibi Yahudiler mevasik ve ikili anlaşmalara da uymuyor, onları ihlal ediyorlar. Bu ihlaller de Hamas'ın 7 Ekim 2023 tarihinde başlattığı Aksa Tufanı baskınının gerekçeleri arasına yansımıştır.

Bu arada akla gelebilecek mutasavver sorulardan birisi şudur: Acaba Hamas da ateşkes anlaşmalarını ihlal etmiş midir? İsrail ile Hamas arasında fiili durumun dışında bağlayıcı herhangi bir yazılı ya da sözlü bir anlaşma yapılmamıştır ve dolayısıyla Hamas hiçbir mer'i anlaşmayı çiğnememiş ve ihlal etmemiştir.

İzzettin Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Dayf (Deif) İsrail'e yönelik Aksa Tufanı baskının nedenlerini şu sözleriyle açıklamıştır: 'Düşmanımız İsrail Mescid-i Aksa'yı kirletmekte ve Hazreti Peygamberin İsra mekanını ve makamını basmaya cüret etmektedir. Aksa'ya nöbet vazifesini icra eden Murabıt kadınlara da sataşmakta, saldırmakta ve onları yerlerde sürüklemektedir. Halbuki biz bunları yapmamaları için kendilerini defalarca uyarmıştık. İşgal rejimi siviller hakkında yüzlerce katliam irtikap etmiştir. Bugün anılan haller dolayısıyla Aksa'nın öfkesi patlamış ve infilak etmiştir. Bu sizin gününüzdür, düşmanın süresi ve mühleti ise dolmuştur. Eylemlerinizle bunu ona hatırlatacaksınız. Hesap vermeden hesap sorma dönemi bitmiştir ve işgalin cürümlerine bir sınır koyma vakti gelip çatmıştır. Hesaba çekilmeden arbede çıkarmaları dönemi bitmiştir. Şimdi hepbirlikte Filistin'e doğru yürüyün! Sınır, rejim ve kayıt tanımayın. Aksa'yı kurtarmak için cihada katılma şerefinden kendinizi mahrum etmeyin! (https://www.alaraby.com/news, 7 Ekim 2023)'

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KIZIL İCAZ YEDİNCİ BEYİT- 10. DERS(3)

KIZIL İCAZ YEDİNCİ BEYİT- 10. DERS(3)

Ders: Kızıl İcaz 10. Ders(7. ve 8 Beyitler)-devam- İzah: Ali Haydar Çetintürk Hocaefendi *

BEŞİNCİ NOKTA: NEDİR HAYATIN HAKİKİ HUKUKU?

BEŞİNCİ NOKTA: NEDİR HAYATIN HAKİKİ HUKUKU?

Evet, hayat iki flama arasındaki bir yürüyüşe benzer. Nasıl yürüyeceksin? Mesele bu!

NURDAN VECİZELER-6

NURDAN VECİZELER-6

“Tevekkül, esbabı bütün bütün reddetmek değildir. Belki esbabı dest-i kudretin perdesi bil

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

 Amalek kelimesi İbranice'de kullanıldığı gibi Arapça'da da kullanılmaktadır.  Umlak yani

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

SAFVETÜ’T TEFASİR NOTLARI-25

SAFVETÜ’T TEFASİR NOTLARI-25

Nisa: 58 ayet: إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَ

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

Batmanlı Şevket Akın, Bediüzzaman hazretlerini 1952 yılında Isparta’da ziyaret ediyor. Aynı

HOCAZÂDE MUSLUHİDDİN

HOCAZÂDE MUSLUHİDDİN

Babası Bursa tüccarlarından olup, o devirde ticaretle uğraşanlar “hoca” unvanıyla anıldı

ACBU’Z ZENEB HADİSİ

ACBU’Z ZENEB HADİSİ

Bir sorunun cevabı; “Müzedeki bir insanın iskeleti 2.000 senedir var olduğu söyleniyor. Halbu

DÖRDÜNCÜ NOKTA: NEDİR HAYATIN MAHİYETİ?

DÖRDÜNCÜ NOKTA: NEDİR HAYATIN MAHİYETİ?

Hayatın mahiyeti, esmâ-i İlâhiyenin definelerini açan anahtarların mahzeni ve nakışlarını

NURDAN VECİZELER-5

NURDAN VECİZELER-5

Nimet içinde in’âm görünür, Rahmân’ın iltifatı hissedilir. Nimetten in’âma geçsen, M

"Allah gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir."

Mü'min, 19

GÜNÜN HADİSİ

Allah'a ve ahiret gününe iman edenler, hayır söylesin veya sükut etsin.

Riyazü's Salihin, 1/307

TARİHTE BU HAFTA

*Selahaddin Eyyubi'nin vefatı-4 Mart 1193 *Yeşilayın kuruluşu-5 Mart 1920 *İmam hatip okullarının açılışı-6 Mart 1951 *Alvar imamı Hace Muhammed Lütfi hz'nin vafatı-10 Mart 1956

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI