Cevaplar.Org

NEVİN HALICI(1939 -)

Said Nursi hazretlerinin mümtaz talebelerinden Konyalı Sabri Halıcı’nın kızı Nevin Halıcı ablamız, 2015’in Eylül ayında bizi evinde kabul ettiler. Nevin Hanım, erkek kardeşi Hasan Halıcı ve yeğeni İnebolulu Selahaddin Çelebi’nin kızı Nilgün Çelebi Hanım ile beraber karşıladı bizi. Nevin ve Hasan kardeşlerin ikisi de Bediüzzaman hazretlerini görme şansını elde etmişler. Nazif Çelebi ve Sabri


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2023-11-01 19:40:32

Said Nursi hazretlerinin mümtaz talebelerinden Konyalı Sabri Halıcı'nın kızı Nevin Halıcı ablamız, 2015'in Eylül ayında bizi evinde kabul ettiler. Nevin Hanım, erkek kardeşi Hasan Halıcı ve yeğeni İnebolulu Selahaddin Çelebi'nin kızı Nilgün Çelebi Hanım ile beraber karşıladı bizi. Nevin ve Hasan kardeşlerin ikisi de Bediüzzaman hazretlerini görme şansını elde etmişler. Nazif Çelebi ve Sabri Halıcı'nın ortak torunları Prof. Nilgün Çelebi'nin ise Bediüzzaman ile bambaşka bir hatırası var. Üç son şahidin bütün hatıralarını kaydettik ve bu kitapta kendi adlarının başlığı altında neşrettik. Yazılanlar adı geçenlere dikkatle tashih ettirilmiştir.

Nevin Halıcı hanımın sandığında, vefat ettiği sırada Hz. Üstad'ın üzerinde ve yanında bulunan bazı eşyaların muhafaza edildiği bir bohça da vardı. İçindekileri bize tek tek açıp gösterdi, izah etti.

Nevin Halıcı Anlatıyor:

1939 Konya doğumluyum. Babam Sabri Halıcı, annem Hanım Halıcı'dır. İlk ve orta eğitimimi Konya'da tamamladıktan sonra, 1970 yılında Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okuluna kaydoldum, 1975'de mezun oldum. 1991'de Selçuk Üniversitesinde mastır, 1997'de Gazi Üniversitesinde doktora yaptım. 1978-1985 aralığında İzmir'de öğretmenlik yaptım, şimdi emekli öğretmenim. Konya'da ikamet ediyorum.

Babam Sabri Halıcı 1303 (1887) yılında, Erzurum'a bağlı Kığı kazasının Şaruk köyünde dünyaya gelmiştir. Kığı, günümüzde Bingöl'e bağlı bir kazadır. Konya'da, Kürt Sabri Bey diye de tanınır, soyadı kanunu çıkınca Halıcı soyadını alıyor. Babamı uzun boylu, yakışıklı, otoriter, iyi bir hatip, tuttuğunu koparan sert mizaçlı bir kişi olarak tarif edebilirim. 31 Mart 1979 tarihinde vefat etti, mezarı Konya Musalla kabristanındadır.

Sabri Halıcı'nın yedi çocuğu var. En büyüğümüz şehid pilot Ömer Halıcı'dır. Ömer ağabeyim babamın Adana'da evlendiği Halime hanımdandır. Babam ondan ayrılıyor, Konya'da Hanım Halıcı ile evleniyor. Ondan da altı çocuğu; Nuriye, Feyzi, Mehdi, Şükriye Nermin, Nevin, Hasan oluyor. Nuriye ablamız 17 yaşına iken vefat ediyor.

O MÜBAREK İNSANI GÖRMEK BENİ OLAĞANÜSTÜ ETKİLEMİŞTİ

Bediüzzaman hazretlerinin Konya'ya son iki gelişlerinde ben genç bir kızdım. Üstad iki defa kardeşi Abdülmecid efendinin evine geldi. Böyle şeyler önce babama haber verilirdi, zaten o zaman her yerde telefon yoktu. Babamın halıcı dükkânı merkezdi. Telefon geldiğinde biz hemen Abdülmecid efendinin evine giderdik. Abdülmecid Efendi, Mevlana'nın yakınında iki katlı bir evde oturuyordu. Biz sokakta evin kapısını görecek şekilde beklerdik. Orada iki defa bulundum. Abdülmecid efendinin hanımı Rabia Hanım, annemin ahbabıydı. Üstad eve girince biz diğer bir odada otururduk. Üstad, erkek talebeleriyle evin önünde görüşür, huzuruna kesinlikle kadın kabul etmezdi.

Ben görmedim, Abdülmecid efendinin kızı Saadet anlatmıştı bana: Amcasıyla görüşemeyince ağlamaya başlıyor. Üstad'ın arabası aniden geri dönüyor, Saadet hemen arabanın açılan kapısından girip, amcasına sarılıyor, elini öpüyor. Uzaktan da olsa Bediüzzaman'ı, o mübarek insanı görmek beni olağanüstü etkilemişti.

AĞABEYİM FEYZİ HALICI MEVLANA MÜZESİNİ AÇTIRIYOR

Üstad hazretlerinin Konya ziyareti çok sıkıntılı geçiyor. Mevlana hazretlerini ziyaret etmek istiyor Üstad. Saat geç vakit olmasına rağmen, o sırada Konya Turizm Derneği başkanı olan Feyzi Halıcı ağabeyim, müze müdürü Mehmet Önder beyden rica ediyor, açtırıyor müzeyi. Tabi Üstad'ı takip eden kalabalık da var. Polis çabuk çabuk diye sıkıştırıyor, baskı yapıyor. Feyzi ağabeyim: "Lütfen müsaade edin, Mevlana ile vedalaşıyor, duasını yapsın" diyor. Üstad hazretleri de: "Evladım biz kalıcı değiliz gidiciyiz, merak etme" diyor o polise. Bu bilgileri bana Feyzi ağabeyim vermişti. 

BOHÇADA BEDİÜZZAMAN'DAN KALAN HATIRALAR

Üstad Bediüzzaman Hazretleri Urfa'ya gittiğinde, Üstad ağırlaştı diye babam Sabri Halıcı'ya bir telefon geliyor. Babam hemen o gece çıktı yola. Urfa'ya vardığında Üstad vefat etmiş... O odayı (İpek Palas Oteli 27 nolu oda) ben de ziyaret etmiştim sonradan. Orada başında bulunan talebeleri Üstad'tan hatıra olarak bazı emanetleri alıyorlar. Babama da işte bu gördüğünüz bohça içindekiler veriliyor. İçindekileri tek tek göstereyim size:

İşte üzerinde son giydiği yamalı iç gömleğinin bir parçası, son kullandığı havlusu o da yamalı. Vefatı anında ayağında bulunan el örgüsü yün çorapları, görüldüğü gibi yamalı… Tayınat paralarının bulunduğu kese. Bir de bir yastık yüzü… Hepsi de açık renk pamuklu. Bir de Üstad'ın kuşağı vardı. Onu babam ben ölünce bana sarın diye vasiyet etmişti. O kuşak babamın kefeni üstüne sarıldı, onunla beraber gömüldü. Ben bunları bu şekilde muhafaza ettim, hiç birini yıkamadım. 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KIZIL İCAZ YEDİNCİ BEYİT- 10. DERS(3)

KIZIL İCAZ YEDİNCİ BEYİT- 10. DERS(3)

Ders: Kızıl İcaz 10. Ders(7. ve 8 Beyitler)-devam- İzah: Ali Haydar Çetintürk Hocaefendi *

BEŞİNCİ NOKTA: NEDİR HAYATIN HAKİKİ HUKUKU?

BEŞİNCİ NOKTA: NEDİR HAYATIN HAKİKİ HUKUKU?

Evet, hayat iki flama arasındaki bir yürüyüşe benzer. Nasıl yürüyeceksin? Mesele bu!

NURDAN VECİZELER-6

NURDAN VECİZELER-6

“Tevekkül, esbabı bütün bütün reddetmek değildir. Belki esbabı dest-i kudretin perdesi bil

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

HAMAS ÜZERİNDEKİ AMALEK GÖLGESİ  

 Amalek kelimesi İbranice'de kullanıldığı gibi Arapça'da da kullanılmaktadır.  Umlak yani

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

SAFVETÜ’T TEFASİR NOTLARI-25

SAFVETÜ’T TEFASİR NOTLARI-25

Nisa: 58 ayet: إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَ

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

Batmanlı Şevket Akın, Bediüzzaman hazretlerini 1952 yılında Isparta’da ziyaret ediyor. Aynı

HOCAZÂDE MUSLUHİDDİN

HOCAZÂDE MUSLUHİDDİN

Babası Bursa tüccarlarından olup, o devirde ticaretle uğraşanlar “hoca” unvanıyla anıldı

ACBU’Z ZENEB HADİSİ

ACBU’Z ZENEB HADİSİ

Bir sorunun cevabı; “Müzedeki bir insanın iskeleti 2.000 senedir var olduğu söyleniyor. Halbu

DÖRDÜNCÜ NOKTA: NEDİR HAYATIN MAHİYETİ?

DÖRDÜNCÜ NOKTA: NEDİR HAYATIN MAHİYETİ?

Hayatın mahiyeti, esmâ-i İlâhiyenin definelerini açan anahtarların mahzeni ve nakışlarını

NURDAN VECİZELER-5

NURDAN VECİZELER-5

Nimet içinde in’âm görünür, Rahmân’ın iltifatı hissedilir. Nimetten in’âma geçsen, M

Maide-7

"Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir."

GÜNÜN HADİSİ

İki ni'met (iki güzel hal) vardır ki, insanlardan çoğu bu ni'metleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat, boş vakit.

Abdullâh b. Abbâs (r.a)'dan

TARİHTE BU HAFTA

*Selahaddin Eyyubi'nin vefatı-4 Mart 1193 *Yeşilayın kuruluşu-5 Mart 1920 *İmam hatip okullarının açılışı-6 Mart 1951 *Alvar imamı Hace Muhammed Lütfi hz'nin vafatı-10 Mart 1956

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI