Cevaplar.Org

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, hakiki imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hâdisatın tazyikatından kurtulabilir.”


Prof. Dr. Şener Dilek

marifet.nurlari@gmail.com

2023-08-23 18:10:41

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, "İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, hakiki imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hâdisatın tazyikatından kurtulabilir."(1)

İmandaki güzellikler ve şehamet saymakla bitmez. Mü'min âlemlerin Rabbine iman eder, Allah'a itaat eder, kadere teslim olur. Ahirete inanır. Ehl-i iman için ölüm bir bitiş ve tükeniş değildir; zindan-ı dünyadan bostan-ı cinana bir seyahattir; dünya meşakkatinden bir kurtuluştur, bir terhis tezkeresidir. Kabir, hayat-ı bakiyenin giriş kapısıdır.

Evet, hayat-ı bakiye vardır ve gelecektir. Çünkü, fıtrat yalan söylemez. Fıtratın şehadeti inkâr edilemez. Yumurtayı kıran ördek yavrusu, suyu arar. Yok olan bir şey istenmez, yok olan şey talep edilemez. Ne ki, talep ediliyor, o vardır ve gerçektir.

Kur'an-ı Kerim'in dörtte üçü beka, ebediyet ve ahiret hayatı hakkındadır. Cenab-ı Hak, mü'minlere cenneti vaad etmiştir. Allah vadinden dönmez. Allah'a ve ahirete imanın insan hayatına bahşettiği manevi enerji, güç ve dirayet, tevekkül ve teslimiyet, başka hiçbir dinde mevcut değildir.

Bizim askerimiz, savaşa giderken, "Ölürsem şehit, kalırsam gazi olacağım" aşk ve gayretiyle savaşır. Şehid velidir. Şehadet Allah indinde çok büyük bir rütbedir. İnanmış her mü'minin duasında şehadet arzusu vardır, son nefeste şehadet şerbetini içmek ister.

Başka dinlerin müntesiplerinde bu özellikler yoktur. Kendini Allah'a adamak, vatan ve milleti, din ve mukaddesatı için hayatını feda etmek niyet ve nazarı yoktur. Bu cihetle dünyanın en korkak askerleri Amerikan, İngiliz, Rus ve diğerleridir.

Bir adam düşünün: Allah'a inanmıyor; ahiret inancı yok; bütün zevki, neşesi, sürur ve inşirahı kendi hayatı... Bu hayat elinden çıkarsa, onun her şeyi bitecek, dünyası yıkılacak… Böyle birisi savaşmak ister mi? Göre göre, bile bile ölüme gider mi? Hem o adamda vatan, millet ve bayrak sevgisi yoksa, kurşunlara ne diye hedef olsun…

Ukrayna savaşında Rus askerleri neden cepheden kaçıyorlar? Niçin Rus gençleri savaşmamak için Rusya'yı terk etmeye çalışıyorlar?

Çünkü iman yok, ahiret inancı yok. Cephede sarhoş… Korku ve endişe içinde… Niye ateş hattında savaşsın? Hayatını bitirsin, nefesini tüketsin?

Amerikan, Alman, Fransız askeri de öyle… Korkudan altını ıslatan zavallılar… Gırtlağına kadar rehavet ve rahat içinde yaşamış, hiçbir manevi ve ulvi hedefi ve aşkı olamayan çapulcular sahaya inemezler. İnseler bile, ölüm korkusu, yok olup bitme endişesi içlerine siner, elleri ve ayakları titrer. "Eyvah, ölüp gideceğim, mahvolup biteceğim!" diye feryat figan içinde çırpınır dururlar. Bir halt edemezler…

Güç ve iktidar sadece teknoloji değildir. Savaşmak için yürek lazım… Bilek lazım… Ama en başta Allah'a iman ve kadere teslimiyet lazım… Onlar bizimle savaşamazlar. Bize muktedir olamazlar. Allah'ın izniyle…

Evet, İslam'ın kılıcı, kahraman-ı İslam Halid bin Velid'in (r.a) düşman kumandanına karşı söylediği sözler ne kadar hakikattar ve ibretlidir! "Ey Kumandan! Sen ve askerin ne kadar dünyayı seviyorsa, ben ve askerim de o kadar Allah uğrunda ölmeyi ve şehadeti seviyoruz."(2)

Hem bizim Mehmetçiğimizin saha tecrübesi var. Hem de dünyaya meydan okuyan İHA ve SİHAlarımız var. Kızıl Elmalarımız, Aksungurlarımız, Akıncılarımız var. Yıkar geçeriz, ezer biçeriz, nefeslerini keseriz. Allah'ın avn ve inayetiyle... Lütuf ve keremiyle…

Bunlar vitrinde görünenler… Bir de görünmeyenler var… Daha neler var neler! Zaman müthiş bir müfessirdir. Kaydını izhar edecek, şanlı ordumuzun iktidar ve gücünü şerh edecek, kör gözlere de gösterecektir inşallah…!

Evet, hakikat şu ki, onların âlemine artık yeis düştü… Battıkça batacaklar. Çırpındıkça çırpınacaklar, yıkıldıkça yıkılacaklar. Bizim âlemimize ümit ve neşe güneşi doğdu. Gönlümüze şevk ve içimize ferah düştü. Neşv-ü nema bulacağız. İnşallah…

 

Artık onlar ümitsizlik içinde kıvranıp kalacaklar. Her geçen gün çöküp yıkılmanın, çatlayıp dağılmanın gıcırtılarını fiilen yaşayacaklar…

Batı medeniyeti sekârata girdi, ha öldü, ha ölecek. Can çekişiyor. Hırıltısı çok... Ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar, artık hortlayıp dirilemezler.

Ceset teneşirde. Ruhu öldü, rüzgarları söndü, sönüyor.

2023 batı dünyasının ve bizdeki ihanet çetelerinin yıkılacağının habercisidir.

 

Yüz bin hamd ve şükür olsun Rabb-i Cemil'imize… Bize muhteşem bir istikbal düştü… Anadolu aslanları, İslam'ın yiğit kahramanları destan yazıyorlar…

قُلْ مُوتُواْ بِغَيْظِكُمْ

"De ki öfkenizden çatlayın!" (Âli İmran, 119)

Patlasınlar! Çatlasınlar! Vur mehter başı köse! Kuvvetle vur! Çınlasın âlem!

 "Ceddin deden neslin baban hep kahraman Türk milleti

Orduların pek çok zaman vermiştiler dünyaya şan."

Dipnotlar

1-Sözler. s. 337

2-Bu güzelliğin en muhteşem tecellisi, "Mute" harbinde bizzat yaşanmıştır. 3000 kişilik İslam ordusuna karşı düşman ordusu 100.000 veya 200.000 kişiydi. O üç bin kahraman, o yüz bin kişilik orduyu darmadağın etti. Nefeslerini kesti, işlerini bitirdi.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

Vehhabilik meselesi zamanla dallanıp budaklanmıştır. Vehhabilik şemsiyesi altında birçok fikr

YEREL ORYANTALİSTLER

YEREL ORYANTALİSTLER

Din mücedditliği için yola çıkanlardan bir kısmı süreçte din münekkidi haline geldi. Zira

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İttihad-ı İslam, bize balon gibi uçarak gelmez. Belki, bizim ona gitmemiz lazım. Yollar dağda

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, haki

MUHALEFET KULVARLARI

MUHALEFET KULVARLARI

Hak namına ve hakikat hesabına sırf gerçeği görmek ve göstermek, meseleleri tahlil etmek, sı

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

Evet, millet uyandı. İçerdeki hainler, dışardaki alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar, artık Ana

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

dir. İnternet paylaşımlarındaki kaynak vermemek, metnin yazarını yazmamak, doğruluk olmadığ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

Masonluk meselesi dallı budaklı bir mesele olduğundan ve yüksek dozda manipülasyon içerdiğind

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

Belki biraz garip gelecek ama peşinen söyleyelim ki anlatılan husus doğrudur. Stalin’in hocala

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Çeçenlerin Suriye’den sonra Ukrayna’da da arz-ı endam etme

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

İhvan meşrepli Iraklı yazar ve düşünür Muhsin Abdulhamid, ‘ İslam’a Yönelik Yıkıcı

İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıveriliceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?

Ankebut, 2

GÜNÜN HADİSİ

Zalim sultanın yanında gerçeği söylemek en büyük cihaddandır.

Tirmizi 13, (2175)

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Camii Tekrar İbadete Açıldı(15 Nisan 1772) *Şeyhülislam İbn-i Kemal'in Vefatı(16 Nisan 1534) *Einstein'in Ölümü(18 Nisan 1955) *93 Harbi Başladı(19 Nisan 1877) *Miladi Takvime Göre Efendimiz'in(s.a.v) Doğumu(20 Nisan 571)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI