KABİRDE AZAB VE NİMETİN VARLIĞI

Değerli Kardeşlerim! Günümüzde, Müslüman olduklarını sanan bazıları, gayb alemine tam olarak inanmamaktadır. Kişi için bu gayb aleminin ilk kapısı kabirdir. Ruh, bedenden ayrıldıktan sonra kabirdeki halin nasıl olacağını ancak Allah ve Resulu bildirir. “Yok kabri açtık da ceset yanmıyor, bu da azabın olmadığını gösteriyor” diyen metaryalist akıllar bu gaybi meseleyi çözecek akıllara sahip değillerdir. Herşeyden önce biz Müslümanlar; Allah ve Resulünün bildirdiklerine “inandık” deriz. Çünkü yaratan Allah, tebliğcisi de elçisidir.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2023-05-08 07:03:10

Değerli Kardeşlerim!
Günümüzde, Müslüman olduklarını sanan bazıları, gayb alemine tam olarak inanmamaktadır. Kişi için bu gayb aleminin ilk kapısı kabirdir. Ruh, bedenden ayrıldıktan sonra kabirdeki halin nasıl olacağını ancak Allah ve Resulu bildirir. "Yok kabri açtık da ceset yanmıyor, bu da azabın olmadığını gösteriyor" diyen metaryalist akıllar bu gaybi meseleyi çözecek akıllara sahip değillerdir. Herşeyden önce biz Müslümanlar; Allah ve Resulünün bildirdiklerine "inandık" deriz. Çünkü yaratan Allah, tebliğcisi de elçisidir.

Şimdi kabir hayatında azabın oluşuna işaret eden âyetlere bakalım:
وَحَاقَ بِآلِ فِرْعَوْنَ سُوءُ الْعَذَابِ {*} النَّارُ يُعْرَضُونَ عَلَيْهَا غُدُوّاً وَعَشِيّاً وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ أَدْخِلُوا آلَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذَابِ

"Firavun ailesini ise şiddetli bir azap kuşatıp yok etti. Bu azap, onların sabah akşam sokulacakları ateştir. Kıyamet koptuğunda, 'Firavun ailesini en şiddetli azabın içine atın!' denilecek."(Mü'min, 45-46)

Yukarıdaki âyet açık ve net bir şekilde Firavun ailesinin azaba uğradığını ve onların sabah akşam ateşe sokulduklarını ifade eder ki, bu kabir azabıdır. Sonrasında kıyamet koptuğunda daha şiddetli bir azaba uğrayacakları bilgisi gelmektedir. Demek ki iki çeşit azapla karşı karşıya gelecekler. Ahiretteki azapları kabir azabından daha şiddetli olacak.

وَلَوْ تَرَى إِذِ الظَّالِمُونَ فِي غَمَرَاتِ الْمَوْتِوَالْمَلآئِكَةُ بَاسِطُواْ أَيْدِيهِمْ أَخْرِجُواْ أَنفُسَكُمُ الْيَوْمَ تُجْزَوْنَ عَذَابَ الْهُونِ بِمَا كُنتُمْ تَقُولُونَ عَلَى اللّهِ غَيْرَ الْحَقِّ وَكُنتُمْ عَنْ آيَاتِهِ تَسْتَكْبِرُونَ


 " Zalimlerin şiddetli ölüm sancıları içinde çırpındığı; meleklerin, ellerini uzatmış, "Haydi canlarınızı kurtarın! Allah'a karşı doğru olmayanı söylediğiniz, ve O'nun âyetlerinden kibirlenerek yüz çevirdiğiniz için bugün aşağılayıcı azap ile cezalandırılacaksınız" diyecekleri zaman hâllerini bir görsen!" (En'am, 93)

Bu âyette Meleklerin ölüm anlarında zalimlere "bugün aşağılayıcı azap ile cezalandırılacaksınız" şeklindeki sözleri hemen öldükten sonra azaba uğrayacaklarını seraheten açıklamaktadır.

مِمَّا خَطِيئَاتِهِمْ أُغْرِقُوا فَأُدْخِلُوا نَاراً فَلَمْ يَجِدُوا لَهُم مِّن دُونِ

اللَّهِ أَنصَاراً

"Hataları (küfür ve isyanları) yüzünden suda boğuldular ve cehenneme sokuldular da, kendileri için Allah'tan başka yardımcılar bulamadılar." (Nuh, 25)

Küfür ve isyan yüzünden helak olan Hz. Nuh'un kavminin suda boğulup hemen ardından cehenneme sokulmasından bahsedilmektedir. اُغْرِقُوا: boğuldular نَارًا فَاُدْخِلُوا: hemen ateşe sokuldular anlamına gelmektedir. Arapçadaki 'fe' atıf harfi 'fevriyeti' yani 'hemen sonralığı' ifade etmektedir.

Kur'an Mübelliği ve Müfessiri Efendimiz de hadislerinde açıkça kabir azabının oluşundan bahsetmektedir:

1- İbn Abbâs radıyallahü anhüma şöyle demiştir: Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem) iki kabrin üzerine uğradı da: "Bu iki kabir muhakkak azâb olunuyorlar. Halbuki büyük bir şeyden dolayı azâb olunmuyorlar" buyurdu. Sonra da: "Evet, biri koğuculuk ederdi, diğeri de idrarından sakınmazdı" buyurdu. Râvî dedi ki: Bundan sonra Rasûlüllah yaş bir değnek aldı, değneği iki parçaya böldü. Sonra o parçalardan her birini bir kabir üzerine dikti. Sonra da: "Bunlar kurumayıp taze kaldıkları müddetçe belki bu kabir sahiplerinden azâb hafifletilir" buyurdular. (Buhari, Cenaiz, 82; Müslim, İman, 34)

2- "Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, yahut da Cehennem çukurlarından bir çukurdur." (Buhari, Müslim)

Evet, zalimler için kabir azabı olduğu gibi, müminler için kabir nimeti vardır. Yukarıdaki hadiste kabrin cennet bahçelerinden bir bahçe olabileği geçmektedir. Ayetlerde de bu husus belirtilmektedir.

Yasin suresinde Habib-i Neccar olayının anlatıldığı sahnede kabir nimetinin olduğunu görmekteyiz. Habib Neccar, köyünün, elçilere uymalarını tavsiye etmiş, lakin kavmi kendisini şehit etmişler. Şehit olduğu anda bu nimeti müşahade etmiş ve şöyle demişti:

"Ona: 'Cennete gir' denildi. O da: 'Keşke benim kavmim de bir bilseydi' dedi." (Yasin, 26)

Demek ki hemen ölümün ardından kendisine "Cennete gir" denilmiştir.

Tüm bu delillerden sonra kabir azabını kabul etmeyenin mümin olamayacağı aşikardır. Bu gaybi bir meseledir. Gaybla ilgili hususları Allah ve Resulunun bildirdiği şekilde iman etmeyi gerektirir.

Tüm İslâm mezhepleri de kabir azabı ve nimetinin oluşunda müttefiktirler. Eşarilerden Beydavi, Maturidilerden Nesefi, Mutezilelerden Zemahşeri kabir hayatında azab ve nimetin göreleceği hususunda tefsirlerinde ikna edici deliller sunmuşlardır.

Konumuzu Peygamberimizin şu duasıyla sonlandırmak istiyoruz: " (Ya Rabbi!) Kabir azabından sana sığınırım."

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’DA HATA OLDUĞUNU SÖYLEMENİN HÜKMÜ

KUR’AN’DA HATA OLDUĞUNU SÖYLEMENİN HÜKMÜ

Muhterem Müslümanlar! Günümüzde birçok ateist veya gayr-ı müslim âyet ve hadisleri okuyara

HACAMAT HAKKINDADIR

HACAMAT HAKKINDADIR

Muhterem Müslümanlar! Turan Dursun ve Selman Rüşdi olayından sonra Müslümanlar ülke ve dün

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

. BİZ YAZAR, AYDIN, AKADEMİSYEN, KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ KESİMLERİZ, BİZDEN BAŞKALARI CAHİL

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygam

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

Hadis karşıtlarının sıkça kullandığı yöntemlerden biri de hadise en çok hizmet eden şahs

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

Peygamberimizin etrafında bulunan ve hiç yanından ayrılmayan sahabelerden biri de Abdurrahman b.

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, na

SAHABE SEVGİSİ

SAHABE SEVGİSİ

Aziz Kardeşlerim! İslâm bayrağını taşıyan, Hz. Peygamber Efendimizi canlarından daha fazla

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

Artık kim doğru yolu seçerse kendi lehinedir; kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmış olur.

Zümre, 41

GÜNÜN HADİSİ

Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse, affedilmez bir günah (şirk) işlememişse, Allah onu mutlaka cennete koyacaktır.

Tirmizi, Birr 14, (1918)

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI