“KUR’AN’DA KAÇ MELEK HZ. MERYEM’LE KONUŞTU?” SORUSUNA CEVAPTIR

Muhterem Müslümanlar! Oryantalistler ve onların yerli borazanları aşağıdaki iki âyet arasında bir tezat olduğunu dile getirirler:


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2022-01-21 21:20:18

Muhterem Müslümanlar!
Oryantalistler ve onların yerli borazanları aşağıdaki iki âyet arasında bir tezat olduğunu dile getirirler:

فَاتَّخَذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَاباً فَأَرْسَلْنَا إِلَيْهَا رُوحَنَا فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَراً سَوِيّاً {*} قَالَتْ إِنِّي أَعُوذُ بِالرَّحْمَن مِنكَ إِن كُنتَ تَقِيّاً {*} قَالَ إِنَّمَا أَنَا رَسُولُ رَبِّكِ لِأَهَبَ لَكِ غُلَاماً زَكِيّاً
"Sonra onlardan yana (kendini gizleyen) bir perde çekmişti. Böylece ona RUHUMUZ (CİBRİL'İ) göndermiştik, o da, düzgün bir beşer kılığında görünmüştü. Demişti ki: "Gerçekten ben, senden Rahman (olan Allah)a sığınırım. Eğer takva sahibiysen (bana yaklaşma)."Demişti ki: "Ben, yalnızca Rabbinden (gelen) bir elçiyim; sana tertemiz bir erkek çocuk armağan etmek için (buradayım)." ( Meryem Suresi;17- 19)

يَا مَرْيَمُ اقْنُتِي لِرَبِّكِ وَاسْجُدِي وَارْكَعِي مَعَ الرَّاكِعِينَ

"Hani MELEKLER: "Meryem, şüphesiz Allah seni seçti, seni arındırdı ve âlemlerin kadınlarına üstün kıldı" demişti. "Meryem, Rabbine gönülden itaatte bulun, secde et ve rükû edenlerle birlikte rükû et." ( Âl-i İmran; 43)
Dikkat ederseniz ilk âyette Cebrail(a.s) Hz. Meryem'e çocuk müjdesi vermiştir. Diğer âyette de melekler Hz. Meryem'e hitap etmişlerdir. Yani yukarıdaki iki âyet iki farklı zaman, mekân ve olaydan bahsetmektedir.

Buna dikkat etmeden Hz.Meryem'in hayatını sadece bir çocuk müjdesi olayına indirgesek, evet burada bir çelişki gözükebilir. Ancak Hz. Meryem'in hayatı boyunca birçok defa melekler kendisine görüldüğünü ve sürekli onlarla iletişim halinde olduğunu biliyoruz.

Aşağıdaki şu âyet-i kerime bunun en kat'i delildir:

كُلَّمَا دَخَلَ عَلَيْهَا

زَكَرِيَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِندَهَا رِزْقاً قَالَ يَا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هَـذَا

قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللّهِ إنَّ اللّهَ يَرْزُقُ مَن يَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ

" Zekeriyya, Onun yanına mihraba her girdikçe yeni bir yiyecek bulur ve: "Ey Meryem, bu sana nereden?" derdi. O da: "Allah tarafından" derdi. Şüphe yok ki, Allah dilediğine sayısız rızık verir." (Âl-i İmran; 37)
Molla Musa el-Celali(r.h)

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"Allah gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir."

Mü'min, 19

GÜNÜN HADİSİ

"Ümmetimin tamamı affedilmiştir, ancak günahlarını ilan edenler müstesna!"

Buhârî

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi Vefat Etti (27 Mayıs 1942) *Azerbaycan'ın İstiklali(28 Mayıs 1918) *İSTANBUL'UN FETHİ VE AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI(29 MAYIS 1453) *İmam Nesei'nin Vefatı(31 Mayıs 1310) *Ayasofya'da İlk Cuma Namazı Kılındı(1 Haziran 145

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI