İSLÂM PEYGAMBERİ KUR’AN’I YAZDI MI YA DA BAŞKALARINDAN İKTİBAS MI ETTİ?

Muhterem Müslümanlar! Bazı oryantalistler, Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)’in, Kur’an-ı Kerim’i başka bir şahıstan iktibas ettiğini veya kendisinin yazdığını iddia ederler. Bu iddiaların hiçbir dayanağı ve ilmi değeri yoktur. Çünkü Peygamberimizin Kur’an’ı yazması asla mümkün değildir. Zira Peygamberimiz ümmidir. Hayatı boyunca okuma ve yazma bildiğine dair hiçbir tarihi bilgi de yoktur. Zaten Onun ümmiliği ile ilgili mütevatir derecesinde rivayetler mevcuttur.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2021-12-22 12:07:00

Muhterem Müslümanlar!
Bazı oryantalistler, Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)'in, Kur'an-ı Kerim'i başka bir şahıstan iktibas ettiğini veya kendisinin yazdığını iddia ederler. Bu iddiaların hiçbir dayanağı ve ilmi değeri yoktur. Çünkü Peygamberimizin Kur'an'ı yazması asla mümkün değildir. Zira Peygamberimiz ümmidir. Hayatı boyunca okuma ve yazma bildiğine dair hiçbir tarihi bilgi de yoktur. Zaten Onun ümmiliği ile ilgili mütevatir derecesinde rivayetler mevcuttur.

Şayet okuma ve yazma bilseydi, kendisine yalancı, sihirbaz, vb. diyen müşrikler, Kur'an'ın Allah'tan gelmediğini, Hz. Muhammed(sav) tarafından yazıldığını veya başkalarından iktibas ettiğini iddia ederlerdi. Kaldı ki böyle iddialar müşrikler tarafından bile dile getirilmemiştir.

Şunu belirtmekte fayda vardır ki, o dönemde şiir ve edebiyat sanatı çok gelişmişti. Peygamberimizden hiçbir şiir ya da süslü/edebi sözler de sadır olmamıştı. Belağata aşina olan Araplar, Kur'an'ın i'cazına karşı hayrete düştüler. Kur'an'ın âyetlerinin Allah tarafından gönderildiğini hemen anlayıp Müslüman oldular. Şayet Hz. Peygamber tarafından yazılsaydı, bunu hemen anlarlardı. Bu husus Kur'an-ı Kerim'de de geçmektedir:

وَمَا كُنتَ تَتْلُو مِن قَبْلِهِ مِن كِتَابٍ وَلَا تَخُطُّهُ بِيَمِينِكَ إِذاً لَّارْتَابَ الْمُبْطِلُونَ

"Sen Kur'an'dan önce ne bir kitap okuyor, ne de elinle yazıyordun. Öyle olsaydı batıla uyanlar şüpheye düşerlerdi."(Ankebut-29/48)
Bu asılsız ve mesnetsiz iddialar yapan oryantalistlerin asıl amacı, "Kur'an'ın vahiy mahsulü olmadığı ve Peygamberimizin Tevrat ve İncil'den özetleyerek Arapçaya uyarladığı" iddialarını güçlendirmek ve dolayısıyla Kur'an hakkında şüpheler uyandırmaktır. Oysaki Peygamberimizin 63 yıllık hayatına baktığımızda, Onun ne bir medrese ve okulda okumadığını ve ne bir hoca veya filozoftan ders almadığını görürüz. Zaten o dönemde Mekke'de okuma yazma bilenlerin sayısı çok sınırlı idi. Hatta bir rivayete göre okuma yazma bilenlerin sayısı sadece 11 kişi idi.

Ayrıca Peygamberimizin birkaç günlük Şam yolculuğu dışında başka bir yere seyahat etmediğini de biliyoruz. Zaten Şam yolculuğu daha başlamadan bitmiştir. Şayet başka kültürlerle bir iletişimi olsaydı, oryantalistler, peygamberimizin o kültürlerden etkilendiği iddialarını güçlendirmeye çalışırlardı. Kaldı ki birkaç günlük bir yolculuk sırasında üstelik çok küçük bir yaşta peygamberimizin Kur'an'ı başka kültürlerden alıntı/iktibas ettiğini iddia etmek çok gülünçtür.
Şu âyet-kerime de Kur'an'ın Hz. Peygamber tarafından değil de vahiy mahsulü olduğunu oraya koymaktadır:

وَإِنَّكَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ مِن لَّدُنْ حَكِيمٍ عَلِيمٍ

"Şüphesiz bu Kur'an, sana yegâne hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyi hakkıyla bilen Allah tarafından verilmektedir."(Neml; 27/6)
Bütün bunlar bize göstermektedir ki Kur'an-ı Kerim, ne Hz. Peygamber ne de bir başkası tarafından yazılmıştır. O, kâinatın rabbi olan Allah katından hiçbir değişiklik ve ilave ya da eksilme olmaksızın insanların hidayeti için gönderilmiştir.
Molla Musa el-Celali
Not:Bu makale merhum Seydamızın "Mecmuatü'l-Fevaid" adlı kitabından derlenerek alıntı yapılmıştır. Bkz. S.47-48

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. O, üstündür, hikmet sahibidir.

HAŞR, 1

GÜNÜN HADİSİ

Gerçek Müslüman

Müslüman, dilinden, elinden müslümanlar selâmette kalan kimsedir. (Buhari, Kitabü'l İman -Abdullâh b. Amr b. Âs)

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI