MODERNİSTLERİN VELİLİĞİ İNKARLARI

Allah’a yakınlık yönüyle bütün müslümanlar eşit değildir, Allah dostları yarışta önde gidenlerdir! Muhterem kardeşlerim, “Kur’an bize yeter” diyenler her gün biraz daha Allah’tan uzaklaşıp sapkınlığa yakınlaşıyorlar.


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2021-11-21 22:03:46

Allah'a yakınlık yönüyle bütün müslümanlar eşit değildir, Allah dostları yarışta önde gidenlerdir!

Muhterem kardeşlerim,

"Kur'an bize yeter" diyenler her gün biraz daha Allah'tan uzaklaşıp sapkınlığa yakınlaşıyorlar. Bu nedenle Kur'an ve sünneti nebeviyede derecelendirilen müslümanların statüsünü kabul etmeyip bütün müslümanların eşit seviyede Allah'a yakın olduklarını beyan ediyorlar. Hatta bazıları "Allah'ın velisi" diye bir şey yoktur; bütün müslümanlar Allah'ın velisidir, kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur" diyorlar. Şayet bu söylemi dillendiren birisiyle karşılaşırsanız, size tavsiyem ona şöyle deyin: "Kardeşim, bana Kur'an'ı anlatarak caka satma; bütün müslümanlar eşit derecede Kur'an'dan haberdardırlar. Müslüman profesörün müslüman öğrenciden, müslüman komutanın müslüman askerden, müslüman doktorun müslüman hastadan bilgi ve fazilet üstünlüğü yoktur. Herkes Allah nazarında eşittir, bütün müslümanlar Allah'ın dostlarıdırlar." O zaman görün ki ne kıyametler koparıyorlar. Bu insancıklar yeryüzü sistemlerindeki ast-üst ilişkisini ve makamları kabul ederler; ama hayatını İslâma adamış insan ile daha dün küfürden tövbe eden birisini bir tutarlar. Oysa müslümanların birbirine üstünlükleri olmasa, cennetle müjdelen on kişinin (aşere-i mübeşşerenin) diğer sahabelerden ne üstünlüğü olabilir ki? Bedir ashabının üstünlüğü olmasa Hz. Ali halife seçilirken neden o savaşçılardan müteşekkil bir meclisi şart koştu ki?

Bu kısa girişi yapmamızın nedeni, mealci ve hadis inkarcılarının veli/Allah dostu (velayet/Allah dostluğu) gibi kavramları inkar etmeleridir. Öncelikle Kur'an; 

أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

"İyi bil ki, Allah'ın veli kulları üzerine bir korku yoktur ve onlar asla üzülmezler de" (Yunus, 62) demektedir.

Beydavi âyetin tefsirinde "Allah'ın veli kulları, itaatle Allah'a yaklaşan ve Allah tarafından ikramda bulunulan kimselerdir" demektedir. Nesefi "Allah'ın veli kulları, hakkıyla Allah'tan korkanlardır" demektedir. Zemahşeri ise Keşşaf'ta Hz. Peygamber (s.a.v.)'e 'Allah'ın veli kulları' kimdir? diye sorulduğunu; onun da cevaben: 'Görünüşleri (yani hal ve hareketleri) ile Allah'ın hatırlandığı kimselerdir' dediğini beyan etmiştir. Alusi ise Allah'ın veli kulları için şöyle demektedir: "Evliya kelimesi, veli kelimesinin çoğulu olup Allah'a yakınlığı ifade eder. Bundan kasıt, ruhsal olarak Allah'a yakınlaşmış halis-muhlis müminlerdir" demektedir. 

Ayrıca Kur'an;

ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَا لَّذِينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم

مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَيْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذَلِكَ هُوَالْفَضْلُ الْكَبِيرُ

"Biz daha sonra, seçtiğimiz kullarımızı Kitab'a mirasçı kıldık. Onlardan bazıları nefsine karşı zalim iken bazıları da mutedildir. Bazıları ise Allah'ın izniyle hayırda yarışmaktadır." (Fatır, 32)

Beydavi, âyetin tefsirinde Hz. Peygamber (s.a.v.)'in yorumunu aktararak şöyle buyurduğunu nakleder: "Yarışanlar, hesapsız cennete girenlerdir. Mutedil olanlar, kolay bir hesapla hesaba çekilenlerdir. Nefsine zulmedenler ise mahşer süresince hesaba çekilirler. Sonra Allah onları rahmetiyle kuşatır."

Diğer taraftan Vakıa 88-89. âyet-i kerimelerinde ise şöyle denilmiştir:

فَأَمَّا إِن كَانَ مِنَ الْمُقَرَّبِينَ {*} فَرَوْحٌ وَرَيْحَانٌ وَجَنَّةُ نَعِيمٍ

"Şayet yakınlaştırılanlardan ise, ona rahatlık, güzel bir rızık ve nimetlerle donatılmış bir cennet vardır. Şayet sapkın yalancılardan ise o kızgın ateşlerin misafiridir ve cehenneme atılacaktır." âyette bahsedilen yakıştırılanlar, sorumluluklarını yerine getiren hayır yarışçısıdır.

Bu âyet ve hadislerin ışığında her insaflı insan ve her basiretli müslüman fark eder ki Allah'a yakınlık yönüyle bütün müslümanlar eşit değildir. Velilerin kerametleri mesalesine gelince, Cem'ul-Cevami'nin şerhi El-Benani'de "velilerin kerametleri caizdir ve mümkündür" denmiştir. Şerh'ul-Akaid'de ifade edildiği üzere, "bizzat Kur'an velilerin kerametlerinden bahseder. Çünkü Hz. Süleyman'ın yanında bulunan bir veli, gözünü kapatıp açmadan önce Belkıs'ın tahtını kendisine getirebileceğini beyan ediyor ve bu olay gerçekten de gerçekleşiyor." Peki Kur'an müslümanları tasnif etmemişse ve Allah da yakınlık derecelerine göre kullarını ayırmamışsa, cenneti katmanlara ayırıp her makama göre müslüman yerleştirmesi anlamsız olmaz mı?

Bu iddia sahiplerinin söylemlerini dinledikçe insanın aklına şöyle bir soru geliyor: "Acaba bunlar Allah'tan umut kestikleri için mi böyle davranıyorlar?" Çünkü Allah'tan umut kesmeyen insan, yaşadığı her anı hayırlarla doldurarak cennette daha üstün bir konuma yerleşmeyi isteyecektir. Öyle görünüyor ki "Kur'an bize yeter" diyenler, İslâm'ı topyekün kabul eden insanlarla hayırda yarışamayacağını bildikleri için, onlara çelme takıp düşürmek ve kendileri gibi yolda çıkmalarını sağlamak istiyorlar. Fakat boşuna çırpınıyorlar. Çünkü takva maratonu bir yarıştır ve her yarışın önde gidenleri ve birincileri, derece sahipleri, rekor sahipleri olur.

Allah'ın selam ve hidayeti hepimizin üzerine olsun.

Kardeşiniz Molla Musa Celali

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

HACAMAT HAKKINDADIR

HACAMAT HAKKINDADIR

Muhterem Müslümanlar! Turan Dursun ve Selman Rüşdi olayından sonra Müslümanlar ülke ve dün

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

. BİZ YAZAR, AYDIN, AKADEMİSYEN, KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ KESİMLERİZ, BİZDEN BAŞKALARI CAHİL

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygam

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

Hadis karşıtlarının sıkça kullandığı yöntemlerden biri de hadise en çok hizmet eden şahs

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

Peygamberimizin etrafında bulunan ve hiç yanından ayrılmayan sahabelerden biri de Abdurrahman b.

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, na

SAHABE SEVGİSİ

SAHABE SEVGİSİ

Aziz Kardeşlerim! İslâm bayrağını taşıyan, Hz. Peygamber Efendimizi canlarından daha fazla

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

CİNLERİN VARLIĞI

CİNLERİN VARLIĞI

Muhterem Müslüman Kardeşlerim! Müslüman; gayba, yani akıl ve duyu organlarıyla bilinmeyen, f

Şüphesiz Kur'an, mü'minler için gerçekten bir hidâyet rehberi ve rahmettir.

Neml, 77

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ı cebren (açıktan) okuyan, sadakayı açıktan veren gibidir. Kur'an'ı gizlice okuyan, sadakayı gizlice veren gibidir."

Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 20, 2920; Ebu Davud, Salat 315, 1333; Nesai, Zekat 68

TARİHTE BU HAFTA

*Gençlik ve Spor Bayramı(19 Mayıs) *Gençlik Haftsı(19-25 Mayıs)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI