UYDURULMUŞ "ESMA-İ HÜSNA" LAR ve BATIL TARİFLER ÜZERİNE

Muhterem müslümanlar ! Yer yüzündeki fesadı ortadan kaldırmakla emrolunan insan, şayet kendisi ifsad faaliyetine başlarsa, durum daha çok kötüleşir . İslâm'ın bazı hükümleri ve bize aktarılan bazı bilgiler tevkifidir. Yani vahiyle bildirilmiştir. Müslümanın bu bilgileri değiştirme, te'vil etme, yenileme veya müdahalesi yasaktır


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2021-03-23 08:13:57

Muhterem müslümanlar !

Yer yüzündeki fesadı ortadan kaldırmakla emrolunan insan, şayet kendisi ifsad faaliyetine başlarsa, durum daha çok kötüleşir .
İslâm'ın bazı hükümleri ve bize aktarılan bazı bilgiler tevkifidir. Yani vahiyle bildirilmiştir. Müslümanın bu bilgileri değiştirme, te'vil etme, yenileme veya müdahalesi yasaktır. Bu yasaklardan bir tanesi de 99 adet olarak bildirilen Allah'ın güzel isimleridir .
Tefsir kitaplarındaki şu ibare çok net ve açıktır: "Allah'ın isimleri vahiyle bildirilmiştir.Şer-i kaynaklarda rivayetle gelmeyen başka isimlerle isimlendirmek caiz değildir."(Kaynak, Savi ala'l el-Celaleyin . c.2 s. 368.)

Mustafa İslâmoğlu bir konuşmasında , Tirmizi hadisinde belirtilmeyen bazı sıfat ve vasıfları "esma-i hüsna"ya eklemiştir . Elbette bu sıfat ve vasıflar Kur'an'da geçmektedir. Fakat bunları " esma-i hüsna " olarak tanıtmak, bu şahsın uydurması ve çakma bilgisine dayanmaktadır.

Mustafa'nın ısrarla Esma-i Hüsna olarak lanse ettiği " El-Fa'al , En-Nasır , El-Munzir , El-Fatır, El-Hafiyy, El-Kaim, El-Mevla, El-Karib, El-Mustean, El-Galib, El-Mursil, El-Falik, Es-Sadık, El-Kefil, El-Âli, El-Kafi " gibi sıfat ve vasıflar Tirmizi hadisinde, vahiyle 99 adet olduğu beriltilen "esma-i hüsna" hadisinde bulunmamaktadır. Mustafa'nın uydurmalarına sapmaktan Allah'a sığınırım Yıllardır " uydurulmuş dinden indirilmiş dine " diyen bu şahsın, indirilmiş bilgileri ters yüz etmesi ve uydurulmuş tabirlerini pazarlaması gerçekten çok komiktir.
Necm süresi 22. âyette geçen (قسمة ضيزى) " haksız sınıflandırma " suçunu işleyen bu şahıs, bütün alimleri eski, bütün konuşmalarını rivayet diye ittiham etmektedir. Aslında onun asıl maksadı, "indirilmiş din"in kaynaklarını kurutarak ve işlevsizleştirerek kendi "uydurulmuş dini"ni revaca ve pazara çıkartmaktır .

Tirmizide'ki beyan edilen esma-i hüsna hadisi 

حدثنا ابراهيم بن يعقوب الجوزجاني حدثنا صفوان بن صالح حدثنا الوليد بن مسلم حدثنا شعيب بن ابي حمزة عن ابي الزناد عن الاعرج عن ابي هريرة قال قال رسول الله صلي الله عليه وسلم ان لله تعالي تسعة وتسعين اسما ماية غير واحد من احصاها دخل الجنة هو الله الذي لا اله الا هو الرحمن الرحيم الملك القدوس السلام المؤمن المهيمن العزيز الجبار المتكبر الخالق الباري المصور الغفار القهار الوهاب الرزاق الفتاح العليم القابض الباسط الخافض الرافع المعز المذل السميع البصير الحكم العدل اللطيف الخبير الحليم العظيم الغفور الشكور العلي الكبير الحفيظ المقيت الحسيب الجليل الكريم الرقيب المجيب الواسع الحكيم الودود المجيد الباعث الشهيد الحق الوكيل القوي المتين الولي الحميد المحصي المبدي المعيد المحيي المميت الحي القيوم الواجد الماجد الواحد الصمد القادر المقتدر المقدم المؤخر الآول الاخر الظاهر الباطن الوالي المتعالي البر التواب المنتقم العفو الرءوف مالك الملك ذو الجلال والاكرام المقسط الجامع الغني المغني المانع الضار النافع النور الهادي البديع الباقي الوارث الرشيد الصبور قال ابو عيسي هذا حديث غريب حدثنا به غير واحد عن صفوان بن صالح ولا نعرفه الا من حديث صفوان بن صالح وهو ثقة عند اهل الحديث وقد روي هذا الحديث من غير وجه عن ابي هريرة عن النبي صلي الله عليه وسلم ولا نعلم في كبير شيء من الروايات له اسناد صحيح ذكر الاسماء الا في هذا الحديث وقد روي ادم بن ابي اياس هذا الحديث باسناد غير هذا عن ابي هريرة عن النبي صلي الله عليه وسلم وذكر فيه الاسماء وليس له اسناد صحيح Tirmızi, h.n; 3429

Hidayet Allahtandır .

Kardeşiniz Molla Musa El- Celal

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

KUR’AN’DA HATA OLDUĞUNU SÖYLEMENİN HÜKMÜ

KUR’AN’DA HATA OLDUĞUNU SÖYLEMENİN HÜKMÜ

Muhterem Müslümanlar! Günümüzde birçok ateist veya gayr-ı müslim âyet ve hadisleri okuyara

HACAMAT HAKKINDADIR

HACAMAT HAKKINDADIR

Muhterem Müslümanlar! Turan Dursun ve Selman Rüşdi olayından sonra Müslümanlar ülke ve dün

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI-2

. BİZ YAZAR, AYDIN, AKADEMİSYEN, KÜLTÜRLÜ VE BİLGİLİ KESİMLERİZ, BİZDEN BAŞKALARI CAHİL

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

MODERNİST İSLAMCILARIN BAZI İDDİALARI

HADİS VE SÜNNET DELİL DEĞİLDİR, BİZE KUR’AN VEYA VAHİY LAZIMDIR Bu iddia aslında Peygam

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİNİ İNKAR EDENLERE CEVAPLAR

Genelde muhterem ilim adamları delilsiz ve tesbitsiz konuşmazlar. Özellikle Kur'an’ı yorumlark

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

İMAM BUHARİ'YE ATILAN İFTİRALAR

Hadis karşıtlarının sıkça kullandığı yöntemlerden biri de hadise en çok hizmet eden şahs

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

HADİS İNKARCILARIN DERDİ: EBU HUREYRE (r.a)

Peygamberimizin etrafında bulunan ve hiç yanından ayrılmayan sahabelerden biri de Abdurrahman b.

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

SAHABENİN HADİSE KARŞI TAVIRLARI

Ashabı Kiram, Resulü Ekrem (s.a.s)'in 23 sene boyunca ne yaptığını, nasıl yaşadığını, na

SAHABE SEVGİSİ

SAHABE SEVGİSİ

Aziz Kardeşlerim! İslâm bayrağını taşıyan, Hz. Peygamber Efendimizi canlarından daha fazla

KADERE İNANMAK

KADERE İNANMAK

Değerli Kardeşlerim! Kadere inanmak iman esasları arasında yer almaktadır. İnkarı küfrü ge

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İSRA VE MİRAÇ MUCİZESİ

İsra: Hz. Peygamber Efendimizin gecenin az bir kısmında Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksa'ya (2477

Sakın israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez.

En'âm, 141

GÜNÜN HADİSİ

Zühd hakkında

“Kendisine çok konuşmama ve zühd duygusu verilen kimseyi gördüğünüz zaman ona yaklaşın.Zira o hikmet telkin eder.”İbn-i Mace-Zühd:1

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI