BİRLİK BERABERLİK VE KARDEŞLİK

İstiklâlini ilan eden Müslümanların, bir pastanın dilimi gibi yutulur hale geldiklerini haber veren tarihinden ibret almak icab eder. İhtilafta zahmet, îtilafda (birlik ve beraberlikte) ise rahmet vardır. Zahmeti rahmetle tercih edenlerin rehberi ise hep ihtilaf olmuştur. Rabbim Müslümanların birlik beraberlik ve kardeşliğini bozmasın


Ali Haydar Çetintürk

cetinturkalihaydar@gmail.com

2021-02-08 09:59:12

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...

 إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ

"Ancak müminler kardeştir"(1)

İstiklâlini ilan eden Müslümanların, bir pastanın dilimi gibi yutulur hale geldiklerini haber veren tarihinden ibret almak icab eder. İhtilafta zahmet, îtilafda (birlik ve beraberlikte) ise rahmet vardır. Zahmeti rahmetle tercih edenlerin rehberi ise hep ihtilaf olmuştur. Rabbim Müslümanların birlik beraberlik ve kardeşliğini bozmasın.

Bu makâlemi, Kâbe-i Muazzama'nın hemen karşısında yazıyorum. Yeryüzünde insanlar için va'z edilen (konulan-bina edilen) ilk evin etrafında insanlar hiç durmadan suyun aktığı gibi akarak dönmeye devam ediyorlar. Allahu Teâlâ'nın vahdaniyetinin timsâli olan Kâbe'nin etrafında beyazıyla, siyahıyla, uzunuyla, kısasıyla, erkeğiyle, kadınıyla kardeşçesine dönen toplulukların kardeşliğinin hakikatı ise memleketlerine döndükleri zaman belli olabilmektedir.

Kardeş deyince aklıma 21 yaşındaki kardeşi Hâbil'i öldüren Kâbil geliyor. Tıpkı Yusuf Aleyhisselâm'ı kuyuya atan kardeşleri gibi. Kardeşlik ne kadar ulvî bir duygu… Karındaşın mümin değilse kardeşin de olamıyor. Tıpkı Hazreti Hamza (Radıyallahu Anh) ve Hazreti Abbas (Radıyallahu Anh) ile Ebu Leheb'in karındaşlığı gibi.

Dindaş olmadığı için Kenan'ın, babası Nuh Aleyhisselam'ın ehli olamadığı gibi. Allah-u Teâlâ'ya değil de, Kâbe ve Hacerü'l-esvede yakın olmak için birbirinin ensesini ve kulağını çiğneyen kardeşleri izlerken, kızgın ve kırgın kardeşlerle, kurnaz kardeşler gözüme çarpıyor. Kâbe'nin kapısının önünde selfie çeken kardeşlerin kadrajına Hacerul Esved'in hemen önünde kucak kucağa olan kadın ve erkek kardeşlerin manzarası takılıyor. Can kardeş, kan kardeş, tam kardeş, ham kardeş, hâin kardeş ve gammaz kardeşlerin etrafında döndüğü Kâbe'nin sahibi olan Allah (Celle Celalühü) ise

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ

"Ey iman edenler iman edin."(2) buyurarak surette olanları, hakîkat'e davet ediyor. Birliğin ve beraberliğin zirve noktaya ulaştığı Kâbe'nin etrafındaki surete olan birlik ve beraberliğin hakikate dönmesi için dua ediyorum.

Birtakım dünyevi menfaatler için birbirinin kuyusunu kazan kardeşlerin, hiçbir şey olmamış gibi, birbirinin yüzlerine gülebilmesi ne acayip bir şey!.. Eee sanatçı olmak kolay değil, kabiliyet ister. Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyorlar; "İnsanların en hayırlısı, insanlara fayda verendir. İnsanların en şerlisi ise insanlara zarar verendir."(3)

İnsanlara fayda veren kardeşlerle zarar veren kardeşlerin birbirilerine karıştığı değersiz dünyanın uğursuz çocukları yüzünden kardeşlerin de birbirilerine güvenleri kalmadı artık.

"Yükü kardeşlik olanın beli bükülür ama gönlü bükülmez" derler. Ancak bükülecek gönül kalmayınca, Allah'a (Celle Celalühü) emanet ettiklerimizi de Allah'a (Celle Celalühü) havale eder hale geldik. Çünkü bencilliği ayna gibi gözüne takmış olanlar, nereye bakarsa baksınlar kendilerinden başkasını göremeyeceklerinden dolayı, onlar için başkası pekte bir önem arz etmemektedir. Öyle ki, insanoğlu en çok sevdiği t-shirtünü bile yeri geldiğinde toz bezi yapabiliyorsa, başkaları tarafından da paspas olarak kullanılabileceğini aklından çıkarmaması icab eder.

Kardeşlik; düşmesin diye sıkı sıkı tutmanın adı olduğu gibi, aynı zamanda düşürülmeyeceğini bilerek sırtını güvenle dayamanın da diğer bir adıdır. Korkmadan sırtınızı dayayabileceğiniz dost ve kardeşlerinizin ayakları altında paspas olmamanız temennisiyle Allah'a emanet olun vesselam.

Kaynaklar

1) Hucurat Suresi Ayet; 10

2) Nisa Suresi Ayet; 136

3) Bkz. Taberani

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

Vehhabilik meselesi zamanla dallanıp budaklanmıştır. Vehhabilik şemsiyesi altında birçok fikr

YEREL ORYANTALİSTLER

YEREL ORYANTALİSTLER

Din mücedditliği için yola çıkanlardan bir kısmı süreçte din münekkidi haline geldi. Zira

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İttihad-ı İslam, bize balon gibi uçarak gelmez. Belki, bizim ona gitmemiz lazım. Yollar dağda

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, haki

MUHALEFET KULVARLARI

MUHALEFET KULVARLARI

Hak namına ve hakikat hesabına sırf gerçeği görmek ve göstermek, meseleleri tahlil etmek, sı

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

Evet, millet uyandı. İçerdeki hainler, dışardaki alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar, artık Ana

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

dir. İnternet paylaşımlarındaki kaynak vermemek, metnin yazarını yazmamak, doğruluk olmadığ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

Masonluk meselesi dallı budaklı bir mesele olduğundan ve yüksek dozda manipülasyon içerdiğind

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

Belki biraz garip gelecek ama peşinen söyleyelim ki anlatılan husus doğrudur. Stalin’in hocala

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Çeçenlerin Suriye’den sonra Ukrayna’da da arz-ı endam etme

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

İhvan meşrepli Iraklı yazar ve düşünür Muhsin Abdulhamid, ‘ İslam’a Yönelik Yıkıcı

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.

TAHRÎM,6

GÜNÜN HADİSİ

Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir."

Tirmizi

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI