DEDEMDEN BİR DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen ay Rahmet-i Rahman’a uğurladığımız Seyda Molla Fehmi Efendi’nin torunlarından Hasancan kardeşimiz, doğum gününde dedesini rüyada görmüş. Bir büyüğümüzün ifadesiyle “sahih ve her yönüyle manidar” olan bu rüyayı sizlerle de paylaşmak istedik. Hasancan’a teşekkür ederken Seydamızın ruhuna bir Fatiha hediye etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla. Cevaplar.org


2021-01-22 11:49:24

Değerli ziyaretçilerimiz, geçen ay Rahmet-i Rahman'a uğurladığımız Seyda Molla Fehmi Efendi'nin torunlarından Hasancan kardeşimiz, doğum gününde dedesini rüyada görmüş. Bir büyüğümüzün ifadesiyle "sahih ve her yönüyle manidar" olan bu rüyayı sizlerle de paylaşmak istedik. Hasancan'a teşekkür ederken Seydamızın ruhuna bir Fatiha hediye etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla. Cevaplar.org

"Rüyamda annemle dedemin odasında oturuyorduk. Teyzem geldi, "haydi pikniğe gideceğiz" dedi. Annem "babamsız nasıl pikniğe giderim" diye ağlamaya başladı. O sırada birden dedem içeri girdi, anneme "ağlama yaramaz, yoksa Cennette yanına gelmem" dedi. Ama bunları annem duymuyor, sadece ben duyuyorum.

Dedemi görünce koştum, elini öptüm. Bana; "Doğum günün kutlu olsun. Allah uzun ömürler versin. Doğum günü hediyesi olarak olduğum yeri göstereceğim" dedi.

Bir anda hızla semaya yükselmeye başladık. Semaya yükselirken dedem gittikçe gençleşiyordu. Bir anda bir yere geldik; etraf yemyeşil, misk gibi kokuyor. Ağaçlar var, yanda dere akıyor. Derenin kenarında bir masa, üç tane de sandalye var. Üstad da orada oturuyor.

Dedemin ve benim üzerimdeki elbiseler bir anda değişti. Cübbe gibi beyaz bir elbise, başımızda yeşil takke, beyaz da sarık vardı. Üstadın kıyafeti de aynıydı. Sonra Üstad, dedemi yanına çağırdı; "Fehmi gel" dedi. Dedemle gittik, üstadın yanına gidince onun elini öptüm. Üstad başımı okşadı, yanına oturduk. Çayımız filan vardı, çayımızı içiyorduk.

Üstad dedemden 11. Lem'ayı açmasını istedi, dedem de açtı. Orayla ilgili konuşuyorlardı. Arapça yerlere gelince ben rüyamda anlayabiliyordum. Dedem soruyor, Üstad en ince ayrıntısına kadar anlatıyordu. Onlar konuşuyor, ben dinliyordum. Dedem soru filan soruyordu.

Sonra "dede ben gideyim artık" dedim, izin istedim. Dedem "görüşürüz, doğum günün kutlu olsun, Allah uzun ömürler versin. Yine bekleriz, fazla kendini özletme" dedi. Üstad da oradan bana el sallıyordu. Sonra uyandım."

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Necati Kılıç, 2021-01-29 19:03:29

“Ahir zaman yaklaşınca mü’minin rüyası neredeyse yalan çıkmaz. Çünkü mü’minin rüyası nübüvvetin kırkaltı parçasından biridir.” (Buhari, Tabir 26, Müslim, Rüya 6) Ebu Hüreyre (r.a.)’den: Rasûlullah (s.a.v.)’i şöyle buyururken işittim dedi: “Nübüvvet (peygamberlik)ten ancak mübeşşirat kalmıştır.” Ashab Mübeşşirat nedir? diye sorunca Rasûlullah (s.a.v.): “Salih rüyadır” buyurdu. (Buhari, Tabir 5) Rivayetlerine istinaden Allah’ın izniyle bu rüya sadık ve salih bir rüyadır. Muazzez Üstadımız(r.h)’ın çok defa buyurduğu müjdesini takviye eden bir rüya. Rabbim Seydamız Molla Fehmi Türkmen’e rahmet eylesin. Efendimize(s.a.v) , Üstadımıza komşu eylesin. Bizi de onların şefaatına nail eylesin. Mustafa Hasan’a da salih, uzun ömür nasip etsin. Kur’an’a, imana, nurlara hadim eylesin inşallah

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Erdem Akça, 2021-01-27 13:48:49

Rüyanın tabiri: Çay, sohbet etmek demek. 11. Lem'ayı ders yapmaları, torununun onlarla birlikte olabilmesi için Sünnet-i Seniyye'ye önem vermesi gerektiğini gösterir. Yükseldikçe gençleşmesi, kişinin hakikat yolunda ilerledikçe, ruhen gençleştiğine işarettir. Âhiret ruh, hayat ve nur alemi olduğundan ebedi bir gençlik orada bahşedilmesi bu sırra dayanır. Beyaz sarık, kuşatıcı ve nurlu ilmin sembolüdür. Yeşil takke ise, mutluluk ve olumluluğun düşünceleri kaplamasına işarettir. Rüyada saç, düşünce demektir. Beyaz elbise, tertemiz bir takva demektir. Rüyada Arapçayı anlamak gösterir ki, ruh boyutunda bütün diller anlaşılabilir. Mana esastır. Allah Hasancan kardeşimizi ve bizleri, Üstadımız ve Fehmi Hocamız gibi talebeleriyle beraber eylesin. Âmin.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Nur hadimi, 2021-01-22 20:17:30

Rabbim rahmet eylesin ve bizide seydamız ile beraber peygamberimize üstadımıza komşu eylesin.Ne mutlu ki ve hadsiz şükürler olsun ki böyle mümtaz bir zat hayatımıza dokundu ve geçti.Rabbim hasancanı dedesi gibi üstadımıza sadık bir talebe eylesin. Doğum günü kutlu olsun.Ruhu ve hayatı risale i nurlarla müsemmalaşsın inşallah. Muhteşem bir rüyayı sadıka cidden!!!

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

MUSTAFA KARAMAN BEYİN GÖZÜNDEN MEHMED KIRKINCI HOCAEFENDİ

MUSTAFA KARAMAN BEYİN GÖZÜNDEN MEHMED KIRKINCI HOCAEFENDİ

“Cenab-ı Hak varlıkları bereket yönünden üç kategoriye ayırmış; Bereketli insanlar vard

VAHDET YILMAZ AĞABEY

VAHDET YILMAZ AĞABEY

50 yıllık bir hukukum vardı Vahdet ağabey ile. Beni ilk defa terziye götürüp elbise ve palt

MEHMET KIRKINCI HOCAMIZIN VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİ MÜNASEBETİYLE

MEHMET KIRKINCI HOCAMIZIN VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİ MÜNASEBETİYLE

Bugün rahmetli Mehmed Kırkıncı hocamın sene-i devriyesi. Kendisini minnet ve şükran ile anar

PROF. DR. ŞENER DİLEK BEY’DEN KIRKINCI HOCAMIZLA ALAKALI HATIRALAR

PROF. DR. ŞENER DİLEK BEY’DEN KIRKINCI HOCAMIZLA ALAKALI HATIRALAR

Benim kanaatime göre hocamın mümeyyiz üç vasfı vardı; Birincisi: Kırkıncı Hocamda mükemme

NECATİ KILIÇOĞLU HOCAMIZDAN HATIRALAR-2

NECATİ KILIÇOĞLU HOCAMIZDAN HATIRALAR-2

HACI FARUK TİFNİKLİ EFENDİ Hacı Faruk efendi, Mustafa Necati Efendi’den sonra hocamın ikinc

NECATİ KILIÇOĞLU HOCAMIZDAN HATIRALAR-1

NECATİ KILIÇOĞLU HOCAMIZDAN HATIRALAR-1

Kıymetli ziyaretçilerimiz, Mehmed Kırkıncı Hocaefendi’nin talebelerinden, kendisinden İslami

NECATİ KURŞUNOĞLU AĞABEYDEN HİZMET HATIRALARI-3

NECATİ KURŞUNOĞLU AĞABEYDEN HİZMET HATIRALARI-3

ÜSTADIN MAHKEMEDEKİ FOTOĞRAFININ BULUNUŞU Erzurum’da müteahhit Osman beyin evinde dersteydi

MEHMED KIRKINCI HOCA’NIN ESERLERİ VE HAYATIM HÂTIRALARIM

MEHMED KIRKINCI HOCA’NIN  ESERLERİ VE HAYATIM HÂTIRALARIM

Bazı şahsiyetler vardır ki, fikirleriyle, eserleriyle, hizmetleriyle sembol olmuşlardır. Memlek

NECATİ KURŞUNOĞLU AĞABEYDEN HİZMET HATIRALARI-2

NECATİ KURŞUNOĞLU AĞABEYDEN HİZMET HATIRALARI-2

1979 senesiydi. Memlekette anarşi olayları en üst düzeye çıkmış, kan gövdeyi götürüyordu

NECATİ KURŞUNOĞLU AĞABEYDEN HİZMET HATIRALARI-1

NECATİ KURŞUNOĞLU AĞABEYDEN HİZMET HATIRALARI-1

Takdim Kıymetli ziyaretçilerimiz, yeni bir nehir söyleşimizi daha hizmetinize arz ediyoruz. Ya

BİR IRMAĞIN KIYISINDA DOLAŞMAK-4

BİR IRMAĞIN KIYISINDA DOLAŞMAK-4

HACI MUSA KIRKINCI AĞABEY Hacı Musa ağabey çok zeki bir insandı. Çok farklı bir insandı. Bi

Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabb'ine kulluk et!

Hicr, 99

GÜNÜN HADİSİ

SABAH İLE YATSI NAMAZLARINI CEMÂATLE KILMANIN FAZÎLETİNE DÂİR EBÛ HÜREYRE HADÎSİ

Münâfıklara sabah ile yatsı (cemâat) namazlarından daha ağır hiç bir namaz yoktur. (Halbuki) bu iki namaz(ın cemâatin)de olan (ecir ve fazîlet)i bilseler emekliye, emekliye (sürtüne, sürtüne) de olsa onlara gel(ip hâzır ol)urlardı. (Ebû Hüreyre)

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI