VAHDET YILMAZ AĞABEY KİMDİ?-3

VAHDET AĞABEYİN UÇAK BİLETİMİ ALMASI Ben 1975-76 senesinde Erzurum İslami İlimler Fakültesini kazandım. Merhum Nazım Gökçek ağabeyin teşviki ile tek tercih yapmıştım. Bir sene sonra tekrar imtihana girdim. Yine tek tercih ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-10-15 10:21:44

VAHDET AĞABEYİN UÇAK BİLETİMİ ALMASI

Ben 1975-76 senesinde Erzurum İslami İlimler Fakültesini kazandım. Merhum Nazım Gökçek ağabeyin teşviki ile tek tercih yapmıştım. Bir sene sonra tekrar imtihana girdim. Yine tek tercih ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım.

Kaydımı yaptırdım ama okula gidemedim. Çünkü yol param yoktu. Çevremdeki bir kısım vizyonu dar olan ağabeyler ve kardeşler de; "Yahu sen İslami İlimler okuyorsun. Bundan yüksek makam olmaz. Sen ne diye hukukla uğraşacaksın?" dediler.

İmtihanlara bir ay kala, baktım Vahdet ağabey yine kaldığım dershaneye geldi. "Buyurun ağabey" dedim. Dedi ki; "Ya hocam, bizim Kümbet'te biletini umutmuşsun."

Bilet dediği, uçak bileti. On sıralar benim uçak bileti alacak gücüm de yok, imkânım da yok."

"Ne bileti?" dedim.

"Yahu İstanbul'a bilet almışsın, unutmuşsun keçeli? İmtihanlar için gidecekmişsin ya" dedi.

Ben tabii yine o eski ikazı gibi güldüm. Ve ilk defa o zaman bana ders verdi; "Sen Hukuk Fakültesini de bitirirsen, hayalin olan İslam hukuku profesörlüğünü o zaman hak edersin. Günümüzü güzel bilmeden, geçmişi anlatamayız" dedi, vizyona bakın. 

ÜZERİMDE BULDUĞUM YÜN YORGAN

Erzurum Süleymaniye medresesinde kaldığımız seneydi. Abdullah isminde şimdi Ankara'da doktor olan bir arkadaşla aynı ranzayı paylaşıyoruz. Ranzanın üst kısmında ben, alt kısmında o yatıyor. Kardeşim Hasan Akgündüz yanıma geldiği için, kayınvalidem ve nişanlımın bana gönderdiği yün yorganı, üşümesin diye kardeşim Hasan'a verdim. Ben de bir battaniye ile idare ediyorum. Tabii dershanede kalorifer her zaman aynı kalitede yanmıyor. Akşamları üşüyorum.

Bir gün sabah kalktım. Üzerimde battaniye yok, onun yerine yün bir yorgan var. Sabah namazına kalkınca "Abdullah bu nedir" dedim. "Yahu hocam, senin üşüdüğünü Allah da görüyor, biliyor. Onun için göndermiş işte. Ne sorup duruyorsun" dedi.

"Ya Abdullah" dedim, "ben kimsenin malını böyle sahipsiz kullanmam. Aklını başına al, bana söyle."

Çok tatlı bir arkadaştı o. Dedi ki "Hocam, hizmete birisi 12 tane battaniye hediye etmiş. Vahdet ağabey gece birde geldi. Ben ders çalışıyordum. Sen uyuyordun. Kucağında yorganlar vardı. Bir tanesini senin üzerine attı."

Vahdet ağabey bizden çıktıktan sonra yetmiş medreseyi dolaşıp, kimin üzeri üşüyecek şekilde açıksa onun üzerine sermiş, sabah namazına da bizim dershanedeki sabah cemaatine yetişmişti.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

ilyas karademir, 2020-10-15 15:02:23

Muhterem Hocam Vahdet abi 1975-1976 eğitim yılında Erzurum Atatürk üniversitesi Kimya fakültesini ön kayıtla kazanmıştım daha öncede Kazım karabekir eğitim enstitüsünde kaydım vrdı kaydımı silip Kimya fakültesine kayda geldim o arada bazı guruplar puanların düşürülerek kendi arkadaşlarınında üniversiteye alınması için Rektörlük binasını işgal etmişlerdi ve sonuç kayıtları kapattılar hiç kimseyi almadılar açıkta kaldım Vahdet abi cebime 500 tl koyarak istanbula Yeni Asya ya gönderdi Can Alp güvenç abiyi görmemi söyledi geldim görüştük ve yayınevinde işe başladım bir sonraki seneye yine imtihanlara girerek Eğt enstitüsüne girdim ve bugünkü işimizide İstanbula gelişimizide Rahmetlik Vahdet abiye borçluyuz her Erzuruma gidişimizde karşılar yedirir misafir eder yolcu ederdi 1971 yılından beri tanıyorum bugüne kadar hiç bir zaman bizi yalnız bırakmadı her perşenbe ziyaretimize geldi Biz ondan razıyız Rabbimde ondan razı olsun mekanı cennet Peyganber efendimiz s.a.v me üstadımıza komşu eylesin Ahmet abiden de Allah c.c razı olsun oda her Türkiyeye geldiğinde bizleri yalnız bırakmadı Rabbim sağlık sıhhat afiyet versin ilyas Karademir

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Gökleri ve yeri yaratan, bunları yaratmakla yorulmayan Allah'ın ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mi? Evet O, herşeye kadirdir.

Ahkaf, 33

GÜNÜN HADİSİ

Hastayı ziyaret edin, açı doyurun, esiri kurtarın.

Riyazü's-Salihin

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI