RÜYADA EZBERLENEN SURE

Değerli ziyaretçilerimiz 21. 06. 2020’de şair, yazar, mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler beyefendi ile bir mülakat gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu mülakatı sitemizde okuyabileceksiniz. Bu arada hocamız babası, rahmetli Cezmi Bakiler beyefendi’nin ve kendisinin gördüğü iki rüya-yı sadıkayı bizlerle paylaştı. İlk rüyayı bu hafta sizlerle paylaşıyoruz, kısmetse diğeri de gelecek haftaya.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-06-22 10:16:36

Değerli ziyaretçilerimiz 21. 06. 2020'de şair, yazar, mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler beyefendi ile bir mülakat gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu mülakatı sitemizde okuyabileceksiniz. Bu arada hocamız babası, rahmetli Cezmi Bakiler beyefendi'nin ve kendisinin gördüğü iki rüya-yı sadıkayı bizlerle paylaştı. İlk rüyayı bu hafta sizlerle paylaşıyoruz, kısmetse diğeri de gelecek haftaya.

Hocamız şu an çalışmaları devam eden "Şu Başıma Gelenler" adlı ve inşallah sene sonuna doğru okuyucuyla buluşacak hatıratına bu iki rüyayı da aldığını ifade etti.. Kendilerine bir kere daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Saygılarımla. Salih Okur/cevaplar.org

"Benim babam Sivas'ın nüfus müdürüydü. Namazında, niyazında bir adamdı. Her sene Kur'an-ı Kerim'i bir kere mutlaka hatmederdi. Arapçası da Kur'an'ı anlayacak seviyedeydi.

Babam Risale-i Nurları tanımıştı. Nasıl tanıdı ben bilemiyorum ama kendisine gelen mektupları, risalelerden parçaları daktiloyla çoğaltır, çevresine dağıtırdı.

Babam o sıralar çok enteresan bir rüya gördü ve o rüyasını bana gözyaşları ile anlattı. Dedi ki; "rüyamda Bediüzzaman hazretlerini gördüm. Benden "Bakara Suresini" açarak okumamı istedi. Açtım, okumaya başladım. Beni dikkatle dinledi. Ben bitirdikten sonra "bir daha oku" dedi. Ben bir daha okumaya başladım.

İçimden de kendi kendime düşünmeye başladım; "neden bana ikinci defa okutuyor, acaba bazı yerleri yanlış mı okudum, bir hata mı yaptım" diye..Dikkatle ikinci defa okuyup bitirdim. "Bir daha oku" dedi. Bir üçüncü defa okumaya başladım ama bu arada terlemeye de başladım.

O esnada uyandım. Baktım ki, yatakta diz çökmüşüm, ellerim dizlerimin üzerinde ve Bakara suresini okuyorum. Hemen kalktım, abdest aldım, Kur'an-ı Kerim'i getirdim, baktım. Bakara Suresini ezberlemişim."

Rüyasında Bakara Suresini ezberlemiş babam. Bunu bana babam gözyaşlarıyla, ağlaya ağlaya anlattı.

Bunu akılla, mantıkla, bilimle katiyyen izah edemeyiz. İnkâr etmek de mümkün değil. Ben bir takım ruhiyatçılarımıza(merhum Ayhan Songar gibi) bu rüyayı sordum, bazı profesörlerimize sordum. Bana dediler ki;" biz bunlara salih rüyalar diyoruz. Bu salih rüyayı bilim hiçbir şekilde izah edemiyor, açıklayamıyor. Ama bunları red etmek de mümkün değil."

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

cevaplar.org, 2022-10-22 12:25:50

Receb bey o rüyayı kaydetmedik, o rüyanın risalelerle alakası yoktu, ama onun okumak isterseniz baakiler hocamızın "Şu Başıma Gelenler adlı eserine müracaat edeblirsiniz.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Recep DEMİRCİ, 2022-10-11 13:58:52

Allah razı olsun. "kısmetse diğeri de gelecek haftaya." kısmında yer alan diğer rüyayı paylaştınızmı? Link varsa verirmisiniz.?

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Tahsin, 2022-09-17 13:02:28

Cenab-ı Allah ( cc) Salih rüya sahiplerinin sayısını artırsın.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıveriliceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?

Ankebut, 2

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI