Cevaplar.Org

ASR-I SAADET HATIRALARI-70

O fukara muhacirler için ki yurtlarından ve mallarından çıkarıldılar, Allah’dan bir fadıl ve rıdvan ararlar ve Allaha ve Resulüne hizmet ederler, ta onlardır işte sadık olanlar.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2020-05-27 12:45:56

İMAM MUHAMMED BAKIR'IN MÜTHİŞ SÖZÜ

لِلْفُقَرَاء الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِن دِيارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً وَيَنصُرُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ {*} وَالَّذِينَ تَبَوَّؤُوا الدَّارَ وَالْإِيمَانَ مِن قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ إِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فِي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِّمَّا أُوتُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌ وَمَن يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ {*} وَالَّذِينَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

"O fukara muhacirler için ki yurtlarından ve mallarından çıkarıldılar, Allah'dan bir fadıl ve rıdvan ararlar ve Allaha ve Resulüne hizmet ederler, ta onlardır işte sadık olanlar.

Ve şunlar ki onlardan önce yurdu hazırlayıp imana sahib oldular, kendilerine hicret edenlere muhabbet beslerler ve onlara verilenden nefislerinde bir kaygı duymazlar, kendilerinde ihtiyaç bile olsa isar ile nefislerine tercih ederler, her kim de nefsinin hırsından korunursa, işte onlardır o felah bulanlar.

Ve şunlar ki arkalarından gelmişlerdir, Şöyle derler: "ya Rabbena, bizlere ve önden iman ile bizi geçmiş olan kardeşlerimize mağfiret buyur ve gönüllerimizde iman etmiş olanlara karşı kin tutturma ya Rabbena, şüphe yok ki sen Raufsun, Rahîmsin"(Haşir: 7-10)

Mevla Teala hazretleri bu ayet-i kerimede Rıza-i ilahiyi intizar eden üç kısım insan topluluğunu ifade buyuruyor;

1-Muhacirler

2-Ensar

3-Arkalarından Kıyamete kadar gelen ve bu iki zikredilen topluluğu hayırla yâd eden ehl-i iman..

Beş yüz sahabeyle görüştüğü söylenen ve bir beldeye vardığında: "Beş yüz sahabi görmüş bir insan geliyor" denen, tâbiînin büyüklerinden ve İmam Ebû Yusuf'a, hatta İmam Ebû Hanife'ye Kûfe'de büyük tesiri olan Abdurrahman İbn Ebî Leylâ diyor ki: "Sen zinhar bu üç mertebeden hariç olmamaya çalış."

Rivayete göre Iraklılardan bir cemaat, İmam Zeynelabidin'in oğlu İmam Muhammed Bakır(Muhammed bin Ali bin Huseyn) hazretlerine geldiler. Ebu Bekir ve Ömer radıyallahu anhümaya, sonra da Osman radıyallahu anha dil uzattılar.

İmamla bu güruh arasında şöyle bir muhavere geçti;

- Siz Muhacirlerden misiniz?

- Hayır.

- Peki, onlardan evvel Medine'yi yurd ve iman edinen ensardan mısınız?

-Hayır.

- O halde bu iki fırkadan ayrıldınız. Ben şehadet ederim ki siz Cenab-ı Hakkın "Ve şunlar ki arkalarından gelmişlerdir, Şöyle derler: "ya Rabbena, bizlere ve önden iman ile bizi geçmiş olan kardeşlerimize mağfiret buyur ve gönüllerimizde iman etmiş olanlara karşı kin tutturma ya Rabbena, şüphe yok ki sen Raufsun, Rahîmsin" buyurduğu zümreden de hariçsiniz. Çünkü Allahu Teala onlardan evvel geçmiş olanlara sövmelerini değil, istiğfar etmelerini emretmiştir. Onlara sövenler nasıl onların tâbileri olabilirler? Defolun karşımdan. Allah size yapacağını yapmış."

PEYGAMBER EFENDİMİZİN TORUNLARINA DÜŞKÜNLÜĞÜ

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün hutbe irad ediyordu. O esnada küçük torunları Hasan ve Hüseyin mescide girdiler. Sırtlarında kırmızı birer gömlek vardı. Yürüyorlar, sürçüyorlardı.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem derhal minberden inip kucakladı. Onları önüne koydu. Sonra buyurdu ki; Allah ne doğru söylemiştir;

إِنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلَادُكُمْ فِتْنَةٌ

"Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır"(et-Teğabün:64/15) Yürürken ayakları sürçen şu küçükleri görünce dayanamadım. Nihayet sözümü kesip onları kaldırdım."

GÖZ YAŞARTAN FEDAKARLIK

Peygamber Efendimizin muhterem torunları(Sıbtayn-i muhteremeyn) Hasan, Hüseyn radıyallahu anhümanın hastalıklarından şifayab olmaları münasebetiyle Hz. Ali, Hz. Fatıma ve cariyeleri Hz. Fıdda(radıyallahu anhüma) adak orucu tutuyorlardı. Birinci gün arpa unundan ma'mul bir taam ile iftar edecekleri zaman aç bir yoksul gelmişti. O günkü yiyeceklerini ona verdiler. Kendileri su ile iftar ettiler. İkinci gün yine tam iftar vaktinde bir yetim müracaat etti. O günkü nafakalarını da ona verdiler. Üçüncü gün oldu. O günkü yemeklerini de o anda gelen bir esire bağışladılar. Bu suretle üç gün üst üste aç kalmışlar, fakat buna rağmen oruç adaklarını yerine getirmişler ve su ile iftar etmişlerdi. Bunun üzerine şu ayet-i kerime nazil oldu;

وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْكِيناً وَيَتِيماً وَأَسِيراً

"Onlar içleri çektiği halde, yiyeceği yoksula, öksüze ve esire yedirirler."(İnsan Suresi: 76/8)

Kaynak

1-Hasan Basri Çantay, Kur'an-ı Hakim Ve Meâl-i Kerim, Cilt, 3, İst. 1980, 11. Baskı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ASR-I SAADET HATIRALARI-71

ASR-I SAADET HATIRALARI-71

HZ. PEYGAMBERİN ŞİDDETLİ RÜZGARLAR ÇIKTIĞINDAKİ TAVRI Hz. Aişe(r.a) diyor ki; “Kasırga

ASR-I SAADET HATIRALARI-70

ASR-I SAADET HATIRALARI-70

O fukara muhacirler için ki yurtlarından ve mallarından çıkarıldılar, Allah’dan bir fadıl

ASR-I SAADET HATIRALARI-69

ASR-I SAADET HATIRALARI-69

ASHABI AĞLATAN BİR ELİM HADİSE Kurtubî, tefsirinde şöyle anlatır: “Rasulullah (sallallah

ASR-I SAADET HATIRALARI-68

ASR-I SAADET HATIRALARI-68

HZ.ÖMER(R.A)’İN GÜNAHA DÜŞMÜŞ ARKADAŞINA MEKTUBU Hz. Ömer(radıyallahu anh)’in ahiret

ASR-I SAADET HATIRALARI-67

ASR-I SAADET HATIRALARI-67

ENSARIN HURMAYA OLAN SEVGİSİNE BAKINIZ” Enes bin Malik(r.a) Rasulullah’ın (aleyhissalatu ves

ASR-I SAADET HATIRALARI-66

ASR-I SAADET HATIRALARI-66

Kayravan şehri, Tunus’un ortasında bulunan tarihi bir şehirdir. Hz. Muaviye(r.a) zamanında Ukb

ASR-I SAADET HATIRALARI-65

ASR-I SAADET HATIRALARI-65

HZ. EBUBEKİR(R.A)’İN SON ANLARI Musa el-Cühenî, Ebu Bekr b. Hafs b. Ömer’den nakleder: -

ASR-I SAADET HATIRALARI-64

ASR-I SAADET HATIRALARI-64

HZ. ÖMER(R.A)’İN İSTEDİĞİ HUSUS Merhum Ali Himmet Berki diyor ki; “Bir gün Hazret-i Öme

ASR-I SAADET HATIRALARI-63

ASR-I SAADET HATIRALARI-63

“BÖYLE YAPANLARA MÜNAFIK DERLERDİ” Merhum Zahid Kotku hazretleri naklediyor; Bir gün, -ma

ASR-I SAADET HATIRALARI-62

ASR-I SAADET HATIRALARI-62

ABDULLAH BİN CAFER’İN(R.A) BİR CİVANMERTLİĞİ Abdullah bin Cafer(r.a) Mute savaşının bü

ASR-I SAADET HATIRALARI-61

ASR-I SAADET HATIRALARI-61

HZ. ALİ’NİN ECELE BAKIŞI Hz. Ali(k.v)'nin güzel bir sözü var, "ecelim benim ne güzel muhaf

Doğrusu Allah katında din, İslâm'dır; o kitap verilenlerin anlaşmazlıkları ise sırf kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki taşkınlık ve ihtirastan dolayıdır. Her kim Allah'ın âyetlerini inkâr ederse iyi bilsin ki, Allah hesabı çabuk görendir

Âl-i İmran:20

GÜNÜN HADİSİ

"Biriniz bir oturma yerine girince selâm versin. Oturmak isterse otursun. Kalkarken yine selâm versin. Çünkü, birinci selâm ikincisinden daha üstün değildir."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Donanmayı Haliç'e İndirdi.(22 Nisan 1453) *T.B.M.M. Açıldı.(23 Nisan 1920) *Yavuz Sultan Selim Padişah Oldu.( 25 Nisan 1512) *Çernobil Nükleer Faciası.(26 Nisan 1986) *Sultan II.Abdülhamid Han Tahttan İndirildi.(27 Nisan 1909)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI