NUH TUFANI, NUH'UN GEMİSİ VE REÇETEMİZ!

İster inanın-ister inanmayın, dünyayı sarsan ve sallayan Korona Virüsü, bir çeşit Nuh tufanıdır. Yanımdaki ve yakınımdakilere diyorum: “Tufandan korkmayın, Nuh’un (as) davetini kabul etmemekten ve Nuh’un (as) gemisine binmemekten korkun” Asrımızın Nuh’unun kim olduğunu ve gemisinin ne olduğunu biraz sonra söyleyeceğim.


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2020-05-01 08:43:39

İster inanın-ister inanmayın, dünyayı sarsan ve sallayan Korona Virüsü, bir çeşit Nuh tufanıdır. Yanımdaki ve yakınımdakilere diyorum: "Tufandan korkmayın, Nuh'un (as) davetini kabul etmemekten ve Nuh'un (as) gemisine binmemekten korkun" Asrımızın Nuh'unun kim olduğunu ve gemisinin ne olduğunu biraz sonra söyleyeceğim.

Şimdi gelin, önce Nuh Tufanını kısaca bir hatırlayalım, sonra günümüze dönelim. Nuh (a.s) Allah'ın Peygamberiydi. Hud ve Nuh surelerinde anlatıldığına göre Hz. Nuh, gece-gündüz kavmini Allah'a ibadet etmeye çağırdı, dürüst ve namuslu yaşamaya davet etti. Kavmi onu dinlemedi. Allah Teâlâ da Nuh'a gemi yapmasını, inananları gemiye almasını emretti; Allah tanımazları, Peygamber tanımazları, azgınları, çapkınları, zalimleri sularla, sellerle boğacağının haberini gönderdi.[1]

Nuh (as) denileni yaptı, inananları gemiye aldı. Nihayet Tufan koptu. Hz. Nuh'un ne enteresandır ki karısı da, oğlu da inanmayanların safında idi. Nuh'un (as) davetini kabul etmediklerinden onlar da inanmayanlarla beraber sularda, sellerde boğulup gittiler.[2] Böylece iki dünyanın saadetinden ve cennetinden mahrum kaldılar.

Her devirde bu tufana benzer tufanlar olmuştur ve olacaktır. Günümüzün tufanı da yukarda da ifade ettiğim gibi Korona Virüsüdür. Yarın bir başka adla, başka bir tufan yine insanlığın karşısına çıkabilir. Azan ve sapan dünyayı Allah, tarih boyu bu ve benzeri tufanlarla, hizaya sokmuştur. Bugünde bunu yapıyor. Koca dünya adeta açık hava hapishanesi oldu. Tam randımanlı çalışan iki kurum kaldı yeryüzünde: Hastaneler ve kabristanlar. Nasihatle yola gelmeyen dünyayı Allah, musibetle dize getiriyor. Eli ayağı, topu-tüfeği, tankı-tayyaresi olmayan bir askeriyle dünyaya haddini bildiriyor. Ne güzel demiş diyen:

"Yaradan var, yaradan var, yeri-göğü yaradan var,

Mağrurlanma padişahım, seni de bir yaradan var."

İşte bu gerçeği dünya unutmuştu. Korona Virüsü dünyaya bunu hatırlatıyor. Şimdi herkes kara kara düşünüyor: Acaba biz bu ilahî azaptan ve gazaptan nasıl kurtulacağız?

Herkes bir reçete yazıyor. Reçetelere bakıyorum. Ne hazindir ki bunca musibete rağmen yine ders alınmadığını görüyorum. Reçetelerde maddî ilaçlar ve önlemler var, manevî ilaçlar ve önlemler yok. Şimdi ben bir reçete arz edeceğim. Bu reçete hem bilim kurullarının ilaçlarını ve hem de dinin ilaçlarını içermektedir.

Değerli kardeşim, kıymetli vatandaşım! Kendim için yazdığım bu reçeteyi, sen de kendin için yazılmış kabul ettiğinden şimdiden sana şükranlarımı arz ederim.

İşte o reçete ve maddeleri:

1- Virüs Tufanından kurtulabilmen için bilim kurullarının yayınladığı ve İslamiyet'in onayladığı kurallara ve 14 gün kuralına sıkı sıkıya uy.

2-Çabuk ol, Nuh'un davetine koş ve gemisine bin. Bu zamanın Nuh'u, Hz. Muhammed'dir (sav), gemisi de İslamiyet'tir.

2-Kendi istediğin gibi değil, Allah'ın istediği gibi yaşa. Çünkü seni ve kâinatını yaratan, yürüten, yöneten, dünyanı sayısız nimetlerle donatan O. Sen, Onun kulusun. Başıboş değilsin.

4-İçki, sigara ve benzeri kötü alışkanlıkların Korona Virüsünün davetçisi ve tetikleyicisi olduğunu unutma ve kesinlikle bunlardan uzak dur.

5-İlahî ve Nebevî bir yönetmelik olan Kur'an ve Sünnete uy. Orada emredilen farzları yerine getir, yasaklanan haram ve günahlara yaklaşma.

6-Görünen ve görünmeyen virüslerin bulaşabileceği ortamlardan, eğlence atmosferlerinden, nikâhsız birlikteliklerden, ahlaksızlığı telkin eden dizilerden, tahrik edici müstehcen kılık ve kıyafetlerden kaç. Hem de yılandan, akrepten ve şeytandan kaçar gibi kaç.

7-Namazdan daha büyük dua yoktur. Beş vakit namazı kurallarına uygun (huşu ve tadil-i erkânla) kıl. Maddî anlamda temizlik, eldiven, maske, dezenfektan ne kadar önemli ise; manevî anlamda namaz da, dua da çok çok önemlidir. Her ikisi de dinimizin emridir. Namaz aynı zamanda bir antivirüsdür, dezenfektandır, bütün belalardan kurtulmak için Allah'a sunulan bir korunma dilekçesidir; sakın o dilekçeyi sunmakta geç kalma. Bazen de teheccüd ve hacet namazlarıyla Mevla'ya yalvar. Bu tavrın Allah'ın gazabını senden uzaklaştıracak, rahmet ve merhametini üzerine çekecektir.

8-Besmelesiz ve duasız gezme.[3] Allah'ı hiç unutma. Her gün Kur'an'dan bir parça okumayı adet edin, anlayarak Kur'an'ı hatmetmeye çalış, yürüyüşlerini tesbihat ve salâvatla tamamla. Bir taşla birçok kuş avlamış olursun.

9-Hijyen şartlarına titizlikle uy, yakınlarını da buna alıştır, elektriği, suyu, doğalgazı israf etme, ifrat ve tefritten sakın. "Şüphesiz israf edenler, saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir."[4] Diyor Kur'an.

10-Tedbir aldıktan sonra yardıma muhtaçların, garip-gurebanın, fakir-fukaranın, erzaka ve zorunlu maddelere ihtiyaç duyanların yardımına koş. Sağlık teşkilatına, emniyet teşkilatına, marketçilere, pazarcılara ve bu hususta seferber olmuş herkese ve her kuruma yardım ve şükran borçlu olduğunu bil.

11-Mecbur kalmadıkça evinden çıkma. Sabret, Allah sabredenlerle beraberdir.

12-Bu reçeteye uyarsan ve bunları uygularsan Allah'ın dostu olursun. Allah'ın dostu olursan şu müjdeye layık olanlardan biri de sen olursun: Allah buyuruyor: "Allah'ın dostlarına korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır. "[5]

İnananlar ve bu kurallara uyanlar için bundan daha büyük bir garanti olabilir mi? Olmaz. Bu garantide kendisini hissedenler hiç korkuya ve paniğe kapılır mı? Kapılmaz.

Hepinize selamlar, sevgiler ve saygılar.

Dipnotlar

[1] Bkz. Hud, 11/37

[2] Bkz. Hud, 11/27-49

[3] Dualarla ilgili bilgiler, bundan önce yayınladığımız Korona Virüsü ile ilgili üç makalede vardır.

[4] İsra, 17/27

[5] Yunus, 10/62

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

HZ. AİŞE’NİN (radiyallahu anhâ) EVLİLİK YAŞINA DAİR

HZ. AİŞE’NİN (radiyallahu anhâ) EVLİLİK YAŞINA DAİR

Batılı inkarcılar ve onların fonladığı çevreler yaman bir çelişki içerisindedirler. Buda,

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

Vehhabilik meselesi zamanla dallanıp budaklanmıştır. Vehhabilik şemsiyesi altında birçok fikr

YEREL ORYANTALİSTLER

YEREL ORYANTALİSTLER

Din mücedditliği için yola çıkanlardan bir kısmı süreçte din münekkidi haline geldi. Zira

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İttihad-ı İslam, bize balon gibi uçarak gelmez. Belki, bizim ona gitmemiz lazım. Yollar dağda

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, haki

MUHALEFET KULVARLARI

MUHALEFET KULVARLARI

Hak namına ve hakikat hesabına sırf gerçeği görmek ve göstermek, meseleleri tahlil etmek, sı

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

Evet, millet uyandı. İçerdeki hainler, dışardaki alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar, artık Ana

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

dir. İnternet paylaşımlarındaki kaynak vermemek, metnin yazarını yazmamak, doğruluk olmadığ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

Masonluk meselesi dallı budaklı bir mesele olduğundan ve yüksek dozda manipülasyon içerdiğind

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

Belki biraz garip gelecek ama peşinen söyleyelim ki anlatılan husus doğrudur. Stalin’in hocala

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Çeçenlerin Suriye’den sonra Ukrayna’da da arz-ı endam etme

"Ey İman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizlere de farz kılındı. Ta ki, korunasınız"

Bakara, 183

GÜNÜN HADİSİ

Harb bir hiledir.

Buhari, Cihad 157; Müslim, Cihad 18, (1740)

TARİHTE BU HAFTA

*2.Balkan Savaşı Başladı(24 Haziran 1913) *Kore Savaşı Başladı(25 Haziran 1950) *Sokullu Mehmed Paşa Sadrazam Oldu(27 Haziran 1565) *Silistre Zaferi(29 Haziran 1773)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI