YAŞLILAR MUSİBETSAVARLARDIR, LÜTFEN ONLARI GÜCENDİRMEYELİM

Bu günün yaşlıları, dünün gençleriydi. Bu günün gençleri de yarının yaşlıları olacaklar. Öyleyse ey gençler! Bu günün yaşlılarını hor görmeyin ki yarın siz de hor görülmeyesiniz.


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2020-04-01 21:13:45

 Bu günün yaşlıları, dünün gençleriydi. Bu günün gençleri de yarının yaşlıları olacaklar. Öyleyse ey gençler! Bu günün yaşlılarını hor görmeyin ki yarın siz de hor görülmeyesiniz.

Kendisini yaşlı hisseden kardeşlerime de derim: Kur'an-ı Hakîm'de yüz yerde "Er-Rahmânirrahîmîn=Merhametlilerin en merhametlisi" sıfatlarıyla kendini bizlere tanıtan ve yeryüzünde merhamet isteyen canlıların imdadına Rahmetini gönderen ve her sene baharı sınırsız nimet ve hediyeleriyle doldurup biz muhtaç kullarına yetiştiren merhameti sonsuz Yaratıcımızın merhameti, bu yaşlı vaktimizde bize en büyük bir ümit ve en kuvvetli bir ışıktır. Onun bu lutfu ve merhametine karşılık bizim de en büyük meselemiz, Onu bulmak, rahmetini görmek, îman ile Ona bağlanmak ve farzları kılmakla ona itaat etmek olmalıdır.[1) 

Hadis-i Kudsîde buyurulmuş ki: "Eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen yavrular, otlayan hayvanlar olmasaydı, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti."[2] 

Değerli kardeşlerim, yaşlılarımız, özellikle de yaşlanan ana-babamız hakkında imtihandayız. Onları gücendirirsek, Allah Teala'yı gücendirmiş oluruz, onları memnun edersek Allah Teala'yı memnun etmiş oluruz. Bakın onlar hakkında Yüce Rabbimiz ne buyuruyor:

وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَتَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيمًا

"Rabbin ancak kendisine kulluk etmeni; ana-babaya iyilikte bu­lunmanı emretmiştir. Onlardan biri ya da ikisi senin yanında yaşlanırsa, onlara «öf!» bile deme; onları sakın azarlama, onlara hep güzel, tatlı, iç açıcı söz söyle. Onlara çok merhametli davranıp tevazu' kanadını indir ve de ki: Rabbim! Küçükken onlar bana merhamet ettikleri, beni besleyip büyüttükleri gibi; Sen de onlara merhamet eyle."[3]

Evlerdeki yaşlılar, hele bu yaşlılar ana-baba ise, hele bu ana-babalar alim, namazlı-niyazlı Allah dostu kimseler ise onlar bereketin direkleri, rahmetin çekicisi, bela ve musibetlerin de uzaklaştırıcılarıdırlar.

Hadîs-i şerifte denilmiş ki: "Altmış yetmiş yaşlarında ihtiyar bir mü'min, Allah'ın dergâhına el kaldırsa, dua etse, Allah'ın rahmeti onun elini boş çevirmekten haya eder." Yani Allah bu kulunun duasını reddetmez.

Ey korona virüsü nedeniyle yalnızlığa mahkûm olan kardeşlerim, üzülmeyiniz. Sizi sizden daha çok düşünen Rabbiniz var. Ona iltica zamanıdır. Derhal Ona dönünüz, ellerinizi kaldırınız ve sesleniniz:

Allahım! Âdem Peygamberin, Eyyup Peygamberin, Musa Peygamberin, Yunus Peygamberin ve Son Peygamberin dualarıyla sana yalvarıyorum. Onların dilekçelerini Kabul buyurduğun gibi, benim de dilekçemi Kabul eyle! Eyüp Peygamberi amansız hastalığından kurtardığın gibi, Yunus Peygamberi balığın karnındaki karanlıktan, denizin karanlığından ve gecenin karanlığından kurtardığın gibi beni de ve bütün hasta kardeşlerimi de bir askerin olan korona virüsünün elinden, içine düştüğümüz karanlıklardan ve kaostan kurtar. Bu virüsün zararlarından bizi koru ya Rabbi! Peygamberlerine ve sevgili kullarına verdiğin kurtuluşu, ferahlığı, şifayı ve rahatlığı bize de ihsan ve ikram eyle ya Rabb!

Değerli kardeşlerim! Ben, benden dua isteyen hasta kardeşlerimi ve hasta olmayan kardeşlerimi iki veya dört rekât hacet namazı kılmaya ve o namazdan sonra: "Allahım! Bağışlamadığın günahımız kalmasın, def etmediğin kederimiz, endişemiz, korkumuz kalmasın, yerine getirmediğin arzumuz, ihtiyacımız kalmasın" şeklinde dualar etmeye, Fatiha'yı, Ayetülkürsiyi, Fetih suresini, İnşirah suresini, İhlas ve Muavvizeteyn surelerini okumaya davet ediyorum. İmkânı olan kardeşlerimizi muhtaçlara yardım etmeye, sadakalar vermeye davet ediyorum. Bundan sonraki ömrümüzü Allah'ı unutmadan yaşamaya, Onun emirlerini tutmaya, yasaklarından uzak durmaya davet ediyorum. Çünkü bu musibetlerle Allah kullarından tevbe bekliyor, istiğfar bekliyor, nedamet bekliyor, dua bekliyor, namaz bekliyor, niyaz bekliyor. Ben sizin için, bütün hasta, mazlum kardeşlerim için dua edeceğim. Ben de sizden dua bekleyeceğim. Hem kendime, hem aile efradıma, hem bütün dost, akraba ve bütün hasta, mazlum kardeşlerime. Allah dualarımızı kabul eylesin. Haydi duaya, haydi namaza, haydi bütün dertlerden, belalardan kurtuluşa!

 Dipnotlar

[1] Bkz. Lem'alar, 26. Lem'a

[2] Bkz. Ebu Yala el-Mevsıli, Musned, 11/511; Taberani, el-Evsat, 7/134..

[3] İsra, 17/23-24

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

ÜRETİLEN ALGILARLA FİKİR SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK

Vehhabilik meselesi zamanla dallanıp budaklanmıştır. Vehhabilik şemsiyesi altında birçok fikr

YEREL ORYANTALİSTLER

YEREL ORYANTALİSTLER

Din mücedditliği için yola çıkanlardan bir kısmı süreçte din münekkidi haline geldi. Zira

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İTTİHAD-I İSLAM’IN ÖN ADIMLARI

İttihad-ı İslam, bize balon gibi uçarak gelmez. Belki, bizim ona gitmemiz lazım. Yollar dağda

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İMANIN ŞEHAMET-İ MANEVİYESİ

İslam ahlakının dinamik gücü, imandır. Çünkü, “İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet, haki

MUHALEFET KULVARLARI

MUHALEFET KULVARLARI

Hak namına ve hakikat hesabına sırf gerçeği görmek ve göstermek, meseleleri tahlil etmek, sı

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

UYUYAN DEV UYANMIŞTIR

Evet, millet uyandı. İçerdeki hainler, dışardaki alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar, artık Ana

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

YANLIŞ VE HAKSIZ İNTERNET PAYLAŞIMLARI

dir. İnternet paylaşımlarındaki kaynak vermemek, metnin yazarını yazmamak, doğruluk olmadığ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

MASONLAR VE ESAD AİLESİ

Masonluk meselesi dallı budaklı bir mesele olduğundan ve yüksek dozda manipülasyon içerdiğind

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

OSMANLI DÜŞMANI BİR BARELVİ’NİN HEZEYANLARI

Belki biraz garip gelecek ama peşinen söyleyelim ki anlatılan husus doğrudur. Stalin’in hocala

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

KADİROV:  KADİRİ-VEHHABİ KIRMASI 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Çeçenlerin Suriye’den sonra Ukrayna’da da arz-ı endam etme

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

 İSLAM’IN DAHİLİ DÜŞMANLARI YA DA GÜNÜMÜZÜN YIKICI AKIMLARI

İhvan meşrepli Iraklı yazar ve düşünür Muhsin Abdulhamid, ‘ İslam’a Yönelik Yıkıcı

Andolsun ki biz, öğüt alsınlar diye, bu Kur'an'da insanlara her türlü misali verdik.

Zümer,27

GÜNÜN HADİSİ

Emin ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehli (ayette sırat-ı müstakim ashabı olarak zikredilen) peygamberler, sıddikler, şehidler ve salihlerle beraberdir.

Tirmizi, Büyu 4, (1209); İbnu Mace, Ticarat 1, (2139)

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI