HATIRALAR VE ÖLÇÜLER-8


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2003-03-03 15:49:52

ÜSTAD'A SUİKAST

Geçenlerde Kanadalı gazeteci Freed Reed'in Anadolu Kavşağı adlı eserini okudum. Ünlü gazeteci, Türkiye'ye yönelik gözlem ve tespitlerini akıcı bir üslupla yansıttığı eserinde, bu ülkede siyasi ve derin cinayetlerin genelde 'Trafik kazası' süsü verilerek işlendiğinden bahsediyordu.

Şimdi nakledeceğimiz dehşetli hadise de, bu tip adi bir teşebbüsü ihtiva ediyor. Musa Yukarı merhum 1957'de Üstadı ziyaretlerini bahsederken bu hadiseyi anlatıyor: 'Isparta'ya vardık, orada dediler ki: 'Eğirdir'e gitti. Orada Allah rahmet eylesin Çilingir Ali ağabeyimiz vardı. Onun evine vardık. Çocukları yeni sünnet olmuş, sünnet elbiseleri ile geziyorlar. Dedik: 'Üstadımız burada mıydı?' 'Buradaydı, ama gitti, benim sünnet düğününe geldi, davet etmiştim. Gölün kenarında bir namaz kıldık. Mustafa Sungur ağabeyi imam yaptı. Gitti şimdi, ama nereye gittiğini bilmiyorum' dedi. 'Kısmet değilmiş' dedim ben.

Geldik, bir handa yatacağız. Orada bulunanlarla tanışırken sordular. 'nerelisiniz?' 'İzmirliyiz' dedik. Hayrola dediler. 'Bediüzzaman hocayı ziyarete gelmiştik, görüşemedik' dedik. Bir tanesi birden doğrularak: 'Bediüzzaman mı?' dedi. Otuz beş yaşlarında bir gençti. Biz "evet" deyince şu hatırasını anlattı: 'Ben kamyon şoförüyüm. 15-20 gün evvel üç kişi bana geldiler: 'Bediüzzaman diye bir hoca var. Zararlı bir adam. Sana 50 bin lira para var. Sana taksisinin plakasını vereceğiz. Buna çarpacaksın, kaza süsü vereceksin. Hocayı öldürdün mü, 50 bin lirayı alacaksın. Çok zararlı bir hoca, bunu öldürüver' dediler. Anlaştık. Parayı yed-i emine teslim ettiler. Daha sonra bana telefon ettiler. 'falan yerden çıktı, geliyor' diye. Ben kamyonla gidiyorum. Direksiyonun yanına arabasının plakasını ve rengini yazdım. Bir baktım, bir araba geliyor. Rengi uydu, dikkatle plakasına bakıyorum. O sırada taksi sağa yanaştı, durdu. İçinden biri çıktı, kamyonun önünde el kaldırdı, durdum. 'Hocaefendi seni çağırıyor' dedi. Hemen indim, arabaya doğru gittim. 'Hocam ne var?' deyince, 'Evladım ben zararlı bir kimse değilim. Sana yanlış malumat verdiler. Bu teşebbüsten vazgeç' dedi. Şoför şöyle devam etti: 'Bunu ben başkasından duymadım, biri bana anlatmadı. Kendim yaşadım. O sırada o üç kişiyi görseydim ezerdim. Az kalsın böyle kıymetli bir alimi bana öldürteceklerdi.'

ÜSTADIN HARAMA NAZARDAN SAKINMASI

Hadim-i Kur'an, Hafız-ı Kur'an, Hamele-i Kur'an merhum Gönenli Mehmed Efendi hazretlerinin Merhum Ali Uçar'a anlattığı enteresan bir hatırayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ola ki bize de ders ve ibret olur. Gönenli Mehmed Efendi 1943'te Üstad Bediüzzaman'la beraber Denizli medrese-i Yusufiyesine girenlerden. Mahkeme safahatı sırasında olan bir hadiseyi şöyle anlatıyor: 'Kadın Hâkime önümüzden geçiyordu. Üstad irkilerek birden başını çevirdi. Üstad gözünü sakınıyor. Hocanın birisi Hacca gitmiş. 'Namazı Hac'da öğrendim' demiş. Yani Hacdakiler namazı yavaş yavaş tadil-i erkân ile kılıyorlarmış. Biz de Denizli'den ders aldık: 'Mümin erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını(apışlarını) korusunlar.' (Nur: 30)(Merhum Ali Uçar'ın not defterinden)

SAİD HAVVA'NIN İTİRAFI

Said Havva bilindiği gibi Suriye İhvan-ı Müslimin'inin iki çizgisinden tasavvuf buudlusunu temsil eden 1989'da vefat eden büyük bir âlimdir. (Diğer çizgi Fethi Yeken öncülüğündeki çizgidir.) Said Havva 1982 Hama olaylarından sonra Suriye'yi terk etmiş, Hicaz'a hicret etmiştir. Nusayri rejimine karşı düzenlenen başarısız kıyama fetva verenlerdendir.

1983'de Mekke'de kendisiyle görüşen ve el'an hayatta olan Bitlis'li değerli alim Kayser Bildik hoca bana şu çok önemli hatırasını anlatmıştı. Bu hatıra Bediüzzaman hazretlerinin uzun vadeli insan yetiştirme, iman kurtarma hizmetinin ve müspet hareket metodunun ne kadar önemli olduğunu da gösteren çarpıcı bir hatıradır. Şöyle demişti Kayser Hocaefendi: 'Said Havva yanında 50 kişi kadar bir toplulukla Kâbe'ye yakın oturmuş sohbet ediyordu. Yanına vardık. Selam verip oturduk. Hoş beşten sonra meseleye girdim ve dedim: 'Üstad, siz yanlış yaptınız. Metod böyle olmamalıydı' diyerek Üstad Bediüzzaman'ın hareket metodunu ve bunun meyvelerini anlattım.

Said Havva beni dikkatle dinledikten sonra yanındakilere dedi: 'Ayağa kalkın' hep beraber kalktık. Said Havva Kâbe'ye dönük olarak uzun uzun Bediüzzaman'a dua etti. Sonra bana dönerek şöyle dedi: 'Kâbe'nin Rabbine yemin olsun. Ben seni 8 ay evvel tanımış olsaydım, tek Müslüman'ın burnunu kanatmazdım.'

GENÇLERLE ALLAH ARASINA GİRMEK

Gençlere yönelik tebliğ hizmetlerinden dolayı Emniyete davet edilen Muhterem Mehmed Kırkıncı hoca'ya oradaki görevli demiş ki: 'Hocam artık bu gençlerle Allah arasına girme' Kırkıncı Hoca şu latif cevabı vermiş basit görüşlü muhatabına: 'Bu gençlerle Allah arasına girmezsem, bu gençlerin Allah'la arası bozuluyor.'(Hocamızın Hayatım Hatıralarım adlı eserinden)

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

bd, 2009-04-29 16:03:57

Süleyman karde$,senin derdin ne.Anlayalimki derman olalim.Bugün eger Rasulün(sav)teblig metodunu taklit eden biri varsa ki var;O Alim-i Azam,Bediüzaman dir.Yaptigi i$ ve tutturdugu metod biiznillah hak ve hakikat cihadidir.vesselam.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

suleyman, 2008-08-28 04:50:55

evet-makalede geçtiği üzere said havva büyük bir alim.Ve bu alim yanlış yaptığını kabul ettikten sonrs vefatına kadar 6 sene boyunca yanlışta ısrar etmiş(!) öyle mi?neden bu itirafı başka yerlerde geçmiyorda sadece birtakım insanlardan duyuyoruz?Bu birtakım insanlar davalarının isbatını böle mi yapıyorlar yoksa?çünkü ben geçen aylarda abilerle beraberken seyyit kutub(rah.a)hakkında zindayken ''davam haktı ama olm yanlıştı''sözünü söylediğini(!) söylediler,halbuki seyyit kutub (rah.a) ''son sözler'' adlı kitabında tam tersini yazıyor.insaf...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Muvahhidullah, 2008-01-17 01:05:33

ömer betül kardeşime katılıyorum bence de böyledir eğere varsa itirafı neden kendisi açıklamamıştır said havva bütün kitaplarında cihadı anlatıryor

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

taha, 2007-09-29 13:58:55

cok mukemmel

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ömer Belül, 2006-10-06 21:10:11

Said Havva İhvanı Müsliminden ayrılmamıştır ve de Cihaddan vazgeçmemiştir. Sadece yapılan teknik hatalardan rahatsızdır. VALLAHİ böyledir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

“GİZLİ LÜTUF”

“GİZLİ LÜTUF”

Aslen Irak Süleymaniye asıllı olan gazeteci yazar merhum Muhammed Kürd Ali beyin(1876-1953) hat

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

KOPARILAN ÇİÇEĞE KARŞI ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN TAVRI

Merhume Zeynep Münteha Polat hanımefendi, 1969’da gittiği Van Zernebad’da Üstad Bediüzzaman

RÜYADA EZBERLENEN SURE

RÜYADA EZBERLENEN SURE

Değerli ziyaretçilerimiz 21. 06. 2020’de şair, yazar, mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler beyefen

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

“BİZE KATIL MOLLA MUHAMMED EMİN”

Kıymetli ziyaretçilerimiz, geçen hafta Seyda Muhammed Emin Er merhumun “Hatıralarım” adlı

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN ŞEYH ALADDİN OHİNİ’YE SEVGİSİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi(v. 1901)’nin oğlu merhum allame Şeyh Alaaddin efendi(v. 1949)

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

BEDİÜZZAMAN’IN HAZRET’İ(ZİYAEDDİN NURŞİNİ) ZİYARETİ

Muhterem hocam Seyda Fehmi Türkmen Efendi, 27.09. 2019 Cuma günü kendilerini ziyaretimizde Nurşi

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

ŞEYH FETHULLAH VERKANİSİ’NİN MOLLA ABDULLAH NURSİ HAKKINDA DEDİĞİ SÖZ

Değerli Seydalarımızdan Molla Şerif Arslan Hocaefendi 15.09. 2019’da, merhum Şeyh Fethullah V

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Ü

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

VANLI ZEYNELABİDİN EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI

Değerli hocam Seyda Molla Şefik İdikurt Efendi bir ders esnasında şu hatırayı anlattılar;

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN MUŞ’UN NOK KÖYÜNDE BİR GECE MİSAFİRLİĞİ

Emekli müftülerimizden Seyda Fehmi Türkmen Hocaefendi, 21.04. 2019 Pazar günü kendilerini evind

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

ŞEYH ASIM EFENDİ’NİN KALEMİNDEN BEDİÜZZAMAN-2

Sonra tekrar Van’dan Bitlis’e geldi. Onun hayatının geniş şekli yazılıdır.(bkz. Tarihçe-

Andolsun ki biz, öğüt alsınlar diye, bu Kur'an'da insanlara her türlü misali verdik.

Zümer, 27

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."- Buhari, Fedailu'l-Kur'an 21

TARİHTE BU HAFTA

*Gençlik ve Spor Bayramı(19 Mayıs) *Gençlik Haftsı(19-25 Mayıs)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI