CAMİDE YILBAŞI EĞLENCESİ OLUR MU?

Kur’an diyor ki: “Yerde ve gökte olan her şey ve herkes Allah’a ibadet ediyor. Onu anıyor, Onu anlatıyor ve Onu hatırlatıyor


Vehbi Karakaş

vehbikarakas@hotmail.com

2019-12-29 10:05:00

Kur'an diyor ki: "Yerde ve gökte olan her şey ve herkes Allah'a ibadet ediyor. Onu anıyor, Onu anlatıyor ve Onu hatırlatıyor."[1]

Evrende olan her şey ve herkes, madem ibadet halinde, öyleyse bu alem ve bu kâinat bir mabettir, bir camidir. Madem kâinat ve evren bir mabeddir, öyleyse mabedde eğlence olmaz. Hele yılbaşı adı altında çılgınca kutlamalara, günahlara ve haram eğlencelere asla tenezzül edilmez. Hiçbir zaman tenezzül edilmez. Neden? Çünkü ey hanımefendiler ve beyefendiler, ey inananlar ve inanmayanlar hepiniz mabettesiniz. Camide dans edilir mi? Mabette yatak kıyafetine benzer kıyafetlerle müstehcen bir şekilde dolaşılır mı? Günah işlenir mi? İçki içilir mi? Kumar oynanır mı? Fuhuş yapılır mı? Cinayete, hıyanete, hırsızlığa, yolsuzluğa tenezzül edilir mi? Yalana, yağmaya, kavgaya ve zulme teşebbüs edilir mi? Hayır. Bunların hiçbirine yer verilmez. Neden? Çünkü camidesiniz. Mimarı Allah olan, taşı-toprağı, canlısı-cansızı Allah diyen kâinat ve evren adında bir mabedin içinde bulunmaktasınız. Mabette böyle şeyler yapılmaz.

Bu mübarek Anadolu toprakları, veliler otağı‎, ş‏ehitler yata‎ğıdı‎r. Hâla bu vatan için ‏şehit vermeye devam ediyoruz. Bu topraklar için Âkif:

"Şüheda gövdesi bir baksana dağlar, taşlar,

O rükû olmazsa dünyada eğilmez başlar."

Diyor.

Öyleyse değerli kardeşlerim, dikkat edeceğimiz hususlar şunlar olmalı:

1-Bu dünya, ehl-i dünyanın oyun alanıdır, ama aklı başında olanlara, Allah'a ve Onun gönderdiği Kur'an'a inananlara göre bu dünya bir mabettir. Mabette oyun-eğlence olmaz. Ahiretin bir tarlasıdır, tarlada ter vardır, çalışma vardır. Allah'ın isimlerinin aynasıdır. Aklı başında olanlar, her varlıkta Allah'ın isimlerinin türlü türlü tecellilerini seyrederler, tefekküre dalarlar, "ne güzel" demezler, "ne güzel yaratılmış" derler. Güzelliği, yaratılmışa değil, Yaratıcı'ya bağlarlar.

Aklı başında olanlara ve vicdanı bozulmamış, Allah'ı unutmamış kimselere göre be dünya oyun ve eğlence yeri değil,‎ imtihan salonudur. İmtihan salonunda, herkes sınav sorularına cevap vermekle meşgul olur. Sınav salonunda eğlenenler, sınavı kaybederler. Sınav salonunda sınav bitinceye kadar kimseye dokunulmaz. Dokunulmaması, dokunulmayacağı anlamına gelmez. İşte bir sınav salonu ve bir mabed olan bu dünyada da eğlenenlere belli bir müddet dokunulmaması dokunulmayacağı anlamına gelmez. Allah açık açık haber veriyor:

وَلاَ تَحْسَبَنَّ اللّهَ غَافِلاً عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الأَبْصَارُ

"Zalimlerin yaptığından Allah'ın habersiz olduğunu sanma. Biz, onların (Allah tanımazların, dünyayı oyun-eğlence yeri sananların, haram ve günahlarla yatıp kalkan zalimlerin) hesabını gözlerin kamaşacağı bir güne bırakıyoruz."[2]

وَأُمْلِي لَهُمْ إِنَّ كَيْدِي مَتِينٌ

"Ben onlara mühlet veriyorum. Benim tuzağım çok kuvvetlidir."[3]

Kanuni Sultan Süleyman, meyve ağaçlarını saran‎ karı‎ncalar‎ın durumunu beyitlerle Ebussuud Efendi'ye sorar:

Ağaçları sarsa eğer karınca,

Zarar var mı karıncayınca

Ebussuud Efendi'nin cevabı‎ âlime yakışı‎‏‎r tarzda olur:

Yarın Hakk'ın divanına varınca

Süleyman'dan alır hakkın karınca

Karıncanın hakkını padişahın yanına koymayan Allah, kimin yaptığını yanına koyar?

2-Eğlencelerimiz, değerlerimizi ve ş‏ehitlerimizi incitecek cinsten olmamalı, Allah'ı, Allah'ın veli kullarını gücendirmemelidir.

3- Yeni bir yıla kavuşturan Allah'a şükür edilmeli, yeni bir yıla yığın yığın günahlarla değil, geçen yılların günahını affettirmek için tevbe istiğfarla girilmelidir.

4-Milli Piyango bileti, milli kumardır. Kumar gibi o da haramdır. Bu harama da el uzatılmamalı. Çünkü buna el uzatanın eli daha ahirete gitmeden yanıyor. Bu bileti alan kaybetse, bilete verdiği para gidiyor. Kazansa, gelen para, kazananın iki yakasını bir araya getirmiyor, tam tersi, iki dünyasını da cehennemleştiriyor. Yılbaşı parasıyla âbâd olan görülmemiştir, hepsinin sonu berbat olmuştur.

5-Yılbaşı, Hz. İsa'nın (as) doğum yıl dönümü münasebetiyle Hıristiyanların kutladığı bir gelenekse, bizim bu kutlamalara katılmamız yine mümkün değildir. Çünkü bir peygamberin doğumu, Allah'ın rızasına aykırı unsurlarla kutlanmaz.

6-Elimizdeki nimetlerin kadr u kıymetini bilelim: Yüce Rabbimiz, bütün dinlerin ahlak ve ahkâmını İslamiyet'te, bütün semavî kitapların ahkâm ve ahlakını Kur'an'da, bütün peygamberlerin özellik ve güzelliklerini de Peygamberimiz Hz. Muhammed'de (sav) toplamış, dinimizi kemale erdirmiş, bize olan nimetini tamamlamış, din olarak da sadece İslam'dan razı olacağını çok net bir şekilde açıklamıştır.[4]

Bu nimetler elimizde iken -ilmî ve teknolojik gelişmeler hariç- şurdan-burdan ahkâm ve ahlak dilenmemize ihtiyaç kalmamıştır. Bütün peygamberler dirilse, gelse onların da uyacakları tek şahsiyet Hz. Muhammed'dir (sav). O peygamberlerin sonudur ve sonuncusudur. Kemalin, cemalin zirvesindedir. Doğuluların-Batılıların ittifakıyla O, insanlığın son şansı ve kurtarıcısıdır.

Ne güzel söylemiş söz sultanları:

Din, hayatın hayatı

Hem nuru, hem esası

İhyay-ı dinle olur

Şu milletin ihyası.[5]

"Aşık Yunus neder dünyayı sensiz,

Sen hak peygambersin şeksiz-şüphesiz,

Sana uymayanlar gider imansız,

Adı güzel, kendi güzel Muhammed. (sav)

Dipnotlar

 [1] Bkz. İsra, 17/44; Cuma, 62/1; Hicr, 15 / 85

[2] İbrahim, 14 /42

[3] A'raf, 7 / 183

[4] Bkz. Maide, 5/3

[5] Sözler, Lemaat, 695.

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun.

Tevbe, 119

GÜNÜN HADİSİ

Hikmetli söz, müminin yitiğidir. Onu nerede bulursa almaya en layıktır.

Tirmizi, İlim, 19.

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI