NAMAZI TERK EDENİN HÜKMÜ İLE İLGİLİ HADİS

Namaz, İslam’ın en önemli ibadet sistemi içinde yer almaktadır. Kur’ân ve hadislerde namazın önemi çokça vurgulanmaktadır. Kılmayanlar hakkında tehditler yer almaktadır. Müctehid imamlar da bu nasslara dayanarak namazı terk edenlere uygulanacak müeyyideler hakkında ictihad etmişlerdir


Seyda Musa Geçit Hocaefendi

musa_bazid04@hotmail.com

2019-12-13 16:06:22

Namaz, İslam'ın en önemli ibadet sistemi içinde yer almaktadır. Kur'ân ve hadislerde namazın önemi çokça vurgulanmaktadır. Kılmayanlar hakkında tehditler yer almaktadır. Müctehid imamlar da bu nasslara dayanarak namazı terk edenlere uygulanacak müeyyideler hakkında ictihad etmişlerdir. İslam toplumlarını deist bir topluma dönüştürmek isteyenler, hadislere dayanarak yaptıkları içtihatlardan dolayı müçtehitleri amansız bir şekilde eleştirmektedir. Gaye; Hadislere kusur atfederek kendi heva ve heveslerine göre bir din anlayışı oluşturmaktır. Dini sadece Allah'a inanmaya indirgeyerek ve ibadet sistemini ortadan kaldırarak Rasulullah'ı devreden çıkarmak peşindeler… Hâlbuki Allahu Teâlâ deistleri şöyle eleştirmektedir:

أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثاً وَأَنَّكُمْ إِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ

"Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?"(1) ve

أَيَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن يُتْرَكَ سُدًى

"İnsan kendisinin başıboş bırakılacağını zanneder."(2)

Hadis inkârcıları, müctehid imamların, namaz kılmayanların cezaları hakkında yaptıkları içtihatları dile getirerek hadislere nokta atışı yapmaktadırlar.
Biz ilk önce müçtehit imamların görüşlerine yer vereceğiz:

Hadislere dayanarak müçtehitlerin fıkhî görüşleri şöyle olmuştur: Şafiîlere göre namazı inkâr eden kâfirdir. Önce uyarılır, üç gün beklenilir. Eğer tövbe edip dönmez ise öldürülür ve yıkanmadan gayrı müslimlerin mezarlığına gömülür. Eğer tembelliğinden dolayı namaz kılmıyorsa aynı şekilde uyarılır ve üç gün beklenilir namaz kılmamaya devam ederse öldürülür, fakat Müslüman gibi muamele görür. Hanefi mezhebinde ise cezası hapistir. İmam-ı Azam "namaz kılmayan kâfir değildir, ama kâfirden de bir farkı yoktur" demiştir. Resûlullah'ın

إنَّ بَيْنَ الرَّجُلِ وَبَيْنَ الشِّرْكِ وَالكُفْرِ تَرْكَ الصَّلاةِ

"kişi ile şirk ve küfür arasındaki fark namazdır,"(3) hadisini de unutmamak gerekir. Bu emirler ancak İslam şeriatının hâkim olduğu İslam halifesinin emri ile yapılır. Yoksa herhangi sıradan bir insan bu emirleri uygulayamaz. Bu ceza had cezasıdır. Nitekim Kur'ân-ı Kerim'de hırsızlık yapanın cezası, elinin kesilmesidir. Bu konuda Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

أُمِرْتُ أَنْ أُقَاتِلَ النَّاسَ حَتَّى يَشْهَدُوا أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ وَيُقِيمُوا الصَّلاَةَ وَيُؤْتُوا الزَّكَاةَ فَإِذَا فَعَلُوا ذلِكَ عَصَمُوا مِنِّي دِمَاءَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ إِلاَّ بِحَقِّ اْلاِسْلاَمِ وَحِسَابُهُمْ عَلَى اللَّهِ 

"Ben insanlarla Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in Onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet edene kadar ve namaz kılana kadar savaşmakla emredildim. Eğer bunu yaparlar ise mallarını ve canlarını benden korurlar. İslam'ın hakkı hariç çünkü onun hesabı Allah'adır.(4)

Konuyla ilgili hadisleri Müslim, Ebû Davût, Tirmizi, Nesâî, İbn Mace, İmam Malik, Ahmed b. Hanbel ile diğer muhaddisler kitaplarında nakletmişlerdir. 

Müslim'de şöyle geçmektedir:

حَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ يَحْيَى التَّمِيمِيُّ، وَعُثْمَانُ بْنُ أَبِي شَيْبَةَ، كِلَاهُمَا عَنْ جَرِيرٍ، قَالَ يَحْيَى: أَخْبَرَنَا جَرِيرٌ، عَنِ الْأَعْمَشِ، عَنْ أَبِي سُفْيَانَ، قَالَ: سَمِعْتُ جَابِرًا، يَقُولُ: سَمِعْتُ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: «إِنَّ بَيْنَ الرَّجُلِ وَبَيْنَ الشِّرْكِ وَالْكُفْرِ تَرْكَ الصَّلَاةِ.

Sünen-i Ebu Davut şöyle rivâyet etmiştir:

حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ حَنْبَلٍ، حَدَّثَنَا وَكِيعٌ، حَدَّثَنَا سُفْيَانُ، عَنْ أَبِي الزُّبَيْرِ، عَنْ جَابِرٍ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «بَيْنَ الْعَبْدِ، وَبَيْنَ الْكُفْرِ تَرْكُ الصَّلَاةِ.

Muvatta'da şöyle geçmektedir:

حدثني يحيى، عن مالك، عن هشام بن عروة عن أبيه، أن المسور بن مخرمة أخبره، أنه دخل على عمر بن الخطاب من الليلة التي طعن فيها، فأيقظ عمر لصلاة الصبح، فقال: عمر: «نعم. ولا حظ في الإسلام لمن ترك الصلاة» ، فصلى عمر، وجرحه يثعب دما.

Yukarıdaki hadisleri kaynaklarıyla zikrettikten sonra şu sonuçlara ulaşmamız mümkündür:

1- Bu hadisler tümüyle sahih hadislerdendir. Senet ve metin açıdan hiç bir kusur taşımamaktadır. Elbanî bu hadislerin hükümlerinden bahsederken sahih olduklarını belirtmiştir. Böylece bu hadisleri inkâra yeltenmek ancak niyeti bozuk insanların özelliklerindendir.

2- "Kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terk etmek vardır, namazı terk edenlerin İslam'da hiçbir payı yoktur" ve benzeri sahih hadisler namazı terk edenler hakkında büyük bir tehdittir. Çünkü bir şahıs İslam'ın çok önem verdiği namazı terk edecek olursa, sonuç itibariyle küfür veya şirke yakın hale gelecektir. Yani namazın terki çoğu zaman küfür ve şirk ile neticelenmektedir. Nitekim Hz. Şuayb'ın kavmi kendisine şöyle demişti:

قَالُواْ يَا شُعَيْبُ أَصَلاَتُكَ تَأْمُرُكَ أَن نَّتْرُكَ مَا يَعْبُدُ آبَاؤُنَا أَوْ أَن نَّفْعَلَ فِي أَمْوَالِنَا مَا نَشَاء

"Babalarımızın taptığını veya mallarımız hakkında dilediğimizi yapmayı terk etmemizi sana namazın mı emrediyor."(5) Yukarıdaki hadisler bu âyetin açıklaması mahiyetindedir. Yani namaz putlara tapmayı/şirk yapmayı engellemektedir. Namazı terk etmemek kişiyi küfre ve şirke girmekten alıkoymaktadır. Terk etmek ise kişiyi küfür ve şirke koymaktadır. Namaz küfür ve şirke karşı bir siperdir. 

3- Yukarıdaki âyet ve hadisler müctehid imamlar için namazı terk edenler hakkında verdikleri hükümlerde referans olmuştur. İşte bundan dolayı müçtehitlere göre, namazı terk eden müminlerin özelliğinden çıkar, kâfirlerle aynı safta olur. Böyle birisi ya tevbe eder tekrar namaz kılar, kılmazsa hapsedilir ya da inatlaşır namaz kılmayı inkâr eder müşrik veya kâfir olur. Had cezası olarak öldürülür.
Mesela Şafii Müctehidler "Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Onun elçisi olduğuna şehadet edinceye, namaz kılıncaya ve zekât verinceye kadar insanlarla savaşmakla emredildim. Bunları yaptıklarında İslam hakkı dışında kanlarını ve mallarını benden korunmuş olurlar. Onların hesabı ise Allah'adır" sahih hadise dayanarak namazın farziyetini inkâr ederek terk edenlerin kâfir olduklarına ve had cezası olarak öldürülmelerine hüküm vermişlerdir. Nitekim Resûlullah'ın vefatından sonra "biz namaz kılarız ancak zekât vermeyiz" diyenlerle Hz. Ebûbekir bu hadisi delil göstererek savaşmıştır.

Sonuç: Hadis inkârcıları, mezhep müçtehidlerin namaz kılmayanlarla ilgili görüşleri çok ağır bulmuşlardır. Kendileri topluma bu dini çok yumuşatarak sert taraflarını kaldırmak niyetindedirler. Bu konuda deistlerle aynı düşündükleri görülmektedir. "Bu âlemin Yaratıcısı vardır ama Peygambere ve öğretilerine ihtiyaç yoktur" demeye getirmeye çalışıyorlar. Kendi tezlerini kabul ettirmek için hadislere ve âlimlerin görüşlerine cephe açmışlardır. Hâlbuki Kur'ân'da bu yargılara vardıracak ifadeler de bulunmaktadır. "Kur'ân bize yeter" dedikleri halde Kur'ân'dan da bihaberdirler veya âyetleri kendi arzularına göre tevil ediyorlar. Hidâyet Allah'tandır.

Dipnotlar

1-Mü'minun, 23/115.

2-Kıyame, 75/36.

3-Müslim, I, 88.

4-Buhârî, I, 14.

5-Hûd, 11/87.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

HADİS İNKÂRCILARINA KIRK UYARI (ÂYET)

HADİS İNKÂRCILARINA KIRK UYARI (ÂYET)

1- “Her kim Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mîkâil’e düşman olursa b

SAKAL EMRİ İLE İLGİLİ HADİS

SAKAL EMRİ İLE İLGİLİ HADİS

Hadis inkârcıları sakal meselesinde de ifrata kaçmaktadırlar. Peygamberimiz ve diğer Peygamber

ASHABIM YILDIZLAR GİBİDİR HADİSİ

ASHABIM YILDIZLAR GİBİDİR HADİSİ

Hadis inkârcıları, Hz. Peygamber (s.a.v)’in Müslümanlar nezdindeki konumunu zayıflatmak içi

HADİSLERİN YAZILMASININ YASAKLANMASI İLE İLGİLİ HADİS

HADİSLERİN YAZILMASININ YASAKLANMASI İLE İLGİLİ HADİS

Hadisin fonksiyonunu iptal edip kendi görüşlerine göre Kur’ân’ı yorumlayan Mealciler ve on

GÖMEN ANNE VE GÖMÜLEN KIZ CEHENNEMDEDİR” (VAİDE VE MEV’UDE) HADİSİ

GÖMEN ANNE VE GÖMÜLEN KIZ CEHENNEMDEDİR” (VAİDE VE MEV’UDE) HADİSİ

Hadis düşmanları tüm hadisler etrafında şüphe yaymak için akla ve mantığa aykırı gördü

“KADINLARA YAZI YAZMAYI ÖĞRETMEYİN” HADİSİ

“KADINLARA YAZI YAZMAYI ÖĞRETMEYİN” HADİSİ

Hadis düşmanları ve oryantalistler bazı mevzu ve zayıf hadislere dayanarak İslam’ın kadın

PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI BEDDUA İLE İLGİLİ HADİS

PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI BEDDUA İLE İLGİLİ HADİS

Hadis inkârcıları tüm söylemlerinde Peygamberimiz için “O da bizim gibi bir beşerdir” cü

ACVE HURMASI İLE İLGİLİ HADİS

ACVE HURMASI İLE İLGİLİ HADİS

Acve hurması, Peygamberimizin dikmiş olduğu hurma cinsidir. Bu hurmanın zehire karşı panzehir

TAVLA OYNAMANIN HARAM OLDUĞUNA DAİR HADİS

TAVLA OYNAMANIN HARAM OLDUĞUNA DAİR HADİS

Tavla oynamanın haram olması ile ilgili hadisler bazı hadis kaynaklarında geçmektedir. Mesela;

KADININ SÜNNETİ İLE İLGİLİ İTİRAZ ETTİKLERİ HADİS

KADININ SÜNNETİ İLE İLGİLİ İTİRAZ ETTİKLERİ HADİS

Sünnet ve hadis düşmanlarının kadının sünnet olması konusundan bahseden bazı hadisleri yoz

KADINLARIN, NAMAZIN ÖNÜNDEN GEÇMELERİ İLE İLGİLİ HADİS

KADINLARIN, NAMAZIN ÖNÜNDEN GEÇMELERİ İLE İLGİLİ HADİS

Sünnet inkârcısı art niyetli bazı topluluklar medyada ve özel web sayfalarında, “köpek, e

et-Teğabün: 3

Gökleri ve yeri yerli yerince yarattı. Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı. Dönüş ancak O'nadır. (Mürşid 3.1 adlı yazılım-Turan Yazılım-(www.turan.com.tr) )

GÜNÜN HADİSİ

Allah'a ve ahiret gününe iman edenler, hayır söylesin veya sükut etsin.

Riyazü's Salihin, 1/307

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI