BEDİÜZZAMAN’IN AİLE ŞECERESİ

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi’nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Üstad Bediüzzaman’la alakalı bir yazısında şunları yazıyor; “Bediüzzaman, Sofi Mirza’nın oğludur. Sofi Mirza ise Ali’nin oğludur. Ali, Mirza Reşad’ın oğludur. Mirza Reşad ise, Hıdır’ın oğludur. Bu münasebetle ailesine Hıdro ailesi deniliyor. Mahalli dilde Mala Hıdro diyorlar


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2019-09-15 09:15:46

Merhum Şeyh Fethullah Verkanisi'nin torunlarından değerli âlim merhum Gıyaseddin Emre Bey, Üstad Bediüzzaman'la alakalı bir yazısında şunları yazıyor; "Bediüzzaman, Sofi Mirza'nın oğludur. Sofi Mirza ise Ali'nin oğludur. Ali, Mirza Reşad'ın oğludur. Mirza Reşad ise, Hıdır'ın oğludur. Bu münasebetle ailesine Hıdro ailesi deniliyor. Mahalli dilde Mala Hıdro diyorlar.

Sofi Mirza'nın üç kardeşi vardır. Birisinin ismi Hacı'dır. Diğerlerinin ismi Mehmed ve Kolos'tur. Mehmed'in oğulları Abdurrahman, Reşit ve Kasım'dır.

Abdurrahman'ın bir oğlu olan Hacı Çerkez'in hâlâ hayatta olan(yazının yazıldığı tarihte) yüz yaşlarında çocukları vardır.

Sofi Mirza'nın diğer kardeşi olan Hacı'nın ise Molla Davut isminde bir oğlu varmış, vefat etmiştir. Onun oğulları Hacı, Şamil ve İsa vardırlar. Bunların da çocukları vardır. 

Ayrıca Sofi Mirza'nın üç kızı vardır; Durriye, Mercan ve Hanım. Hanım, Molla Said isminde birisiyle evlenmiştir. Kocasıyla beraber Hacca gitmiş. Hac dönüşünde Şam'da kalmış ve yerleşmiş ve orada vefat etmiştir. Çocukları var mıdır, yok mudur, kimse bilmiyor.

Durriye'nin ise bir oğlu vardır; ismi Ubeydullah'tır. Halk içinde Ubeyd deniyordu. Dayısı Bediüzzaman'la Rus savaşında savaşırken kendisi şehid olmuştur. Dayısı Üstad ise esir düşmüştür.

Bediüzzaman'ın babası 1920'de kendi köyü olan Nurs'ta vefat etmiş olup, orada medfundur. Annesi Nuriye 1913'te ve ağabeyi Molla Abdullah 1914'de aynı köyde vefat etmiştir. Diğer kardeşi Molla Muhammed 1951'de aynı köyde vefat etmiştir. Hepsinin mezarları Nurs'tadır.

Kaynak

Gıyaseddin Emre, Medrese'den Meclise, Meclis'ten Yassıada'ya, Kent Yayınları, İst. 2006 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İyiliğin karşılığı, iyilikten başka bir şey midir?

Rahman, 60

GÜNÜN HADİSİ

Bir kimseye şer olarak bir müslüman kardeşine hakaret etmesi kafidir.

Riyazü's Salihin, 3/1605

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI