RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-187

Ders: Barla Lahikası(s: 249) İzah: Prof. Dr. Şener Dilek İzah edilen kısım: Aziz kardeşlerim! Bahar ve yazın meşgaleleri, hem gecelerin kısalması, hem şuhur-u selâsenin gitmesi ve ekser kardeşlerimin bir derece hisse alması ve daha sair bazı esbabın bulunması elbette bir derece neş'eli kış dersine


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2018-11-02 18:32:35

Ders: Barla Lahikası(s: 249)

İzah: Prof. Dr. Şener Dilek

İzah edilen kısım: Aziz kardeşlerim! Bahar ve yazın meşgaleleri, hem gecelerin kısalması, hem şuhur-u selâsenin gitmesi ve ekser kardeşlerimin bir derece hisse alması ve daha sair bazı esbabın bulunması elbette bir derece neş'eli kış dersine fütur verir. Fakat onlardan gelen fütur, size fütur vermesin. Çünki o dersler, ulûm-u imaniyeden olduğu için, bir insan yalnız kendi nefsine dinlettirse yeter. Bahusus siz daima bir-iki hakikî kardeşi de bulursunuz. Barla Lahikası (s:249)

Not: Bu dersin başka bir izahını daha önce yayınlamıştık. Ama bu başka bir sohbet olduğu için bu sohbetin de notlarını çıkarmak istedim. İnşallah başta nefsime olmak üzere istifadeli olur.(Salih Okur)

*Cenab-ı Hakkın maddi kanunlarda geçerli olan tasarrufatı melekût ve m ânâ âlemi için de geçerlidir.

*Bu derste inkişaf ve inbisata, feyze mani olan vasıfları sayıyor;

1- Bahar ve yazın meşgaleleri(Barla Lahikası, s.260) Bahar gelince, yaz gelince insanda cevvaliyet artıyor. Çift-çubuk, bağ-bahçe derken bir çok insan farz ibadetlerini, hizmete medar vazifelerini bihakkın ifâ edemiyor. İster istemez çifte, çubuğa, bağa, bahçeye, tenezzühe gidiyor, görevini, ibadet ve taatını yeterli kadar yerine getiremiyor.

2- hem gecelerin kısalması(Barla Lahikası, s: 260) Şimdi zaman ve mekanın insan fıtratı üzerinde fevkalade ehemmiyeti var. Bundan 100-200 sene evveline gidin, normal, dindar olan her insan teheccüd namazına kalkar. Niye? Elektrik yok, televizyon yok, sokak yok, gece hayatı yok, internet yok, bu belalar yok.. Saat akşam yedide her şey bitiyor. Sekiz saat uyuduktan sonra, saat üçte otomotik olarak teheccüde kalkıyorsun.

Şimdi de samimi bir müslüman zamanını iyi ayarlarsa, kışın rahatça teheccüde kalkar. Ama yazın gündüzün yorgunlukları, gecelerin kısalması insana tesir ediyor, yoruyor..

Bu yorgunluklar da;

1-Ses ve gürültü beyni yoruyor.

2-Dünyevi meşguliyetler idraki kilitliyor. "aldım ama satamadım", "sattım ama kaybettim" vs...bunların uzantıları da var. Mesela bem Üniversitede talebeye dersi verdim mi ders orada kalır. Ama tüccar adamın işi öyle değil. Cumartesi günü dükkanı kapamış ama pazartesi günü çek meselesi var. Uykusuna bile tesir ediyor.

3-Bir de ruh kirleniyor. Kirler insana gözünden giriyor, bu bir..kulağından giriyor, iki..Bir de diliyle, gıybetle giriyor, üç..

4- Bir de zaman ahirzaman..Dehşetli ve şiddetli.. Bütün bunlar insanın ruhunu

yoruyor. Fıtratı bozuluyor. Şeytanı taşlamaktan Kabe'yi tavafa maalesef vaktimiz kalmıyor.

Bunlar ciddi bir maneviyatın önüne çıkan engeller...

*Demek bu ahirzamanın fitne ve fesadı insanı vuruyor mu, vuruyor. Ruhu kirletiyor mu, kirletiyor. Bugün gözler kirli midir? Kirlidir. Bugün kulaklar perişan mıdır? Perişandır. Bugün ağızlar müşevveş midir? Müşevveştir.

* Fakat onlardan gelen fütur, size fütur vermesin." Buradaki füturdan maksat, yani rehavet basıyor. Maneviyata karşı iştiyak azalıyor. Yabanileşiyor. O maneviyattaki feyzi almadaki duyarlılığını kaybediyor. Günahlar ruhları kirlete kirlete, zikir ve tesbihteki teravet, zevk ve manevi tegaddi manası kapanıyor, örtülüyor.  

*Feyz-i İlahide kusur yoktur. Kusur nefislerdedir.  

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

"Ey inananlar! Rabbinizden korkun.Çünkü kıyametin saatinin depremi cidden korkunç bir şeydir.”

Hac:1

GÜNÜN HADİSİ

"Kur'an'ı seslerinizle süsleyiniz."

Ebu Davud

TARİHTE BU HAFTA

*Gençlik ve Spor Bayramı(19 Mayıs) *Gençlik Haftsı(19-25 Mayıs)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI