MEVLANA EŞREF ALİ TEHANEVİ’NİN KALEMİNDEN EHL-İ SÜNNET AKAİDİ-6

Alametler, yani Kıyamet Alametleri ki, onlardan Allah ve Rasulü haber vermiştir. Hepsi haktır. İmam Mehdi’nin zuhuru, deccal-i a’ver( tek gözlü, bir gözü kör)in(1) çıkması, İsa(a.s)’ın inmesi ve onu(deccali) öldürmesi, Ye’cüc ve Me’cüc’ün hurucu, arzda yayılmaları ve fesad çıkarmaları


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2018-08-15 16:43:47

Alametler, yani Kıyamet Alametleri ki, onlardan Allah ve Rasulü haber vermiştir. Hepsi haktır. İmam Mehdi'nin zuhuru, deccal-i a'ver( tek gözlü, bir gözü kör)in(1) çıkması, İsa(a.s)'ın inmesi ve onu(deccali) öldürmesi, Ye'cüc ve Me'cüc'ün hurucu, arzda yayılmaları ve fesad çıkarmaları ve sonra Allahu Teala'nın emriyle helak olmaları, Dabbetü'l arz'ın çıkışı ve insanlarla konuşması, Güneşin mağrib'ten doğması, Mushaf'ın(Kur'an'ı Kerim) yeryüzünden kaldırılması, bütün müminlerin ölmesi, yeryüzünde tek bir mümin kalmaması, insanlardan ancak şerir olanların yeryüzünde kalması ve kıyametin onların üzerine kopması, İşte bu ve benzeri diğer şeyler kıyamet alametleridir.

Alametler tamamlandığı zaman kıyamet kopar. Bu, İsrafil(a.s)'ın Sur'a Allah'ın emri ile üflemesi ile gerçekleşir. Sur'a üfrüldüğünde semalar parçalanır, dağlar yürütülür, ruhlar korkutulur, göklerde ve yerde Allah'ın diledikleri dışında herkes gaşy olur. Ve bir müddet böyle devam eder.

Sonra Allahu Teala mahlukatı tekrar diriltmeyi irade ettiğinde İsrafil(a.s)'e tekrar Sur borusuna nefy etmesini emreder. Ve mahluklar onunla(ikinci üfürülmeyle) hayat bulurlar. Sonra mahşer meydanında toplanırlar. Kıyamet gününde mahlukat üzerinde gam ve keder şiddetlenir. Enbiya(a.s) hazeratına kendilerine şefaatçi olmaları için gelirler. Hiçbiri onlara şefaatçi olamaz, ancak Peygamberimiz Muhammed aleyhisselam hariç.

Sonra mizan kurulur ve ameller tartılır. İyilerin kitapları sağ ellerine, kötülerin ise sol ellerine verilir. Ve o iyilerden bazıları hiç hesaba çekilmeden Cennete alınır. Nebimiz Muhammed(sallallahu aleyhi ve sellem) de ümmetine Kevser havuzundan su ikram eder. O Kevser ki, onun suyu sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır.

Ve insanlar Sırat'a arz olunurlar.( O, Cehenem'in üzerinde kurulmuş bir köprüdür) İyiler ondan geçerler, günahkarlar ise ona düşerler.

Nar, yani Cehennem, muhakkak yaratılmıştır. Onda yılanlar, akrebler ve ve enva-i çeşit azap vardır. Kâfirler orada ebedi kalırlar. Müslüman olup günahkar olanlar ise azabları bittikten veya bazı nebi ve velilerin şefaatçi olmalarından sonra çıkarlar.

Ve Cennet te hal-i hazırda yaratılmıştır. Ehl-i Cennet oradan asla çıkarılmazlar. Ve onlar için korku ve hüzün, mevt ve fanilik de olmaz. Orada ebediyyen nimetlendirilerek yaşarlar.

Dipnotlar

1-O, Yahudilerden bir adamdır.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Şu insanlar, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar da önlerindeki çetin bir günü (ahireti) ihmal ediyorlar.

İnsan, 27

GÜNÜN HADİSİ

Sehavet sahibi Allah'a yakındır, insanlara yakındır, cennete yakındır, cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah'tan uzaktır, insanlardan uzaktır, cennetten uzaktır, cehenneme yakındır. Cahil sehavet sahibini Allah, cimri ibadet düşkününden daha çok sever."

Tirmizi, Birr 40, (1962)

TARİHTE BU HAFTA

*H.z. Osman (r.a.)'ın Şehadeti(17 Haziran 656) *I.Kosova Zaferi ve I.Murad'ın Şehadeti(19 Haziran 1389) *II.Murad'ın İstanbul Kuşatması(20 Haziran 1422) *Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.lerinin Vefatı(22 Haziran 1780) *Hz.Ali'nin Halife Seçilmesi(23 Hazir

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI