RİSALE-İ NUR DERS NOTLARIM-174

Ders: Asa-yı Musa, s: 105(Ayetü’l Kübra Risalesinden) İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi İzah edilen kısım:


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2018-07-20 16:17:58

Ders: Asa-yı Musa, s: 105(Ayetü'l Kübra Risalesinden)

İzah: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi

İzah edilen kısım: "Elhasıl: Bu sahife-i hayatiye-i bahariye, haşr-i a'zamın yüzbin nümunelerini ve misallerini göstermekle

فَانْظُرْ اِلَى آثَارِ رَحْمَتِ اللّٰهِ كَيْفَ يُحْيِى اْلاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا اِنَّ ذلِكَ لَمُحْيِى الْمَوْتَى وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ âyetini maddeten gayet parlak tefsir ettiği gibi; bu âyet dahi, bu sahifenin manalarını mu'cizane ifade eder. (Asa-yı Musa, s: 105 )

*"Ve arzın, bütün sahifeleriyle, büyüklüğü nisbetinde ve kuvvetinde "Lâ ilahe illâ Hû" dediğini anladı."(Asa-yı Musa, s:105) Bu küre-i arzın kışı ayrı bir ağız, yazı ayrı bir ağız, güzü ayrı bir ağız, baharı ayrı bir ağız, gecesi-gündüzü ayrı bir ağız.. Hep ayrı ayrı ağızlarla Cenab-ı Hakk'ın varlığını ve birliğini terennüm ediyor.

*İman ahiret saadetinin anahtarı..Bunun ehemmiyetini tam idrak edemiyoruz. Önümüzde bir hayat var ki sonu yok. Dağ başında bile olsa büyük bir nimet. Karların içinde bile olsa memnun olur insan da..ama öyle değil, bir hayat var, ama çok saadetli bir hayat..Bunu tam kavrayamıyoruz ki ona göre çalışalım..

*Manen terakkinin anahtarı; marifetullah.(Allah bilgisi, Allah'ı tanıma)

Not: Said Havva merhum diyor ki; "Ruhun Cenab-ı Hakka olan tam marifetine kavuşması lazımdır. Bu da Allah'a ubudiyet(kulluk)le beraber, güzel isimlerinde de derinleşmemizi gerektirir."

*Marifetullah'ın sonu yok. Diyemezsiniz ki "buraya kadar yeter"

Not: Sadi Şirazi demiş ki; "Akıl sahipleri nazarında yeşil ağaçların her bir yaprağı marifetullah için bir divandır. Gafiller içinse bütün ağaçlar bir yaprak bile değildir."

*Marifetullah'a doyulmaz ki. Cennetteki dereceler de kulun bu dünyadaki marifetullahta aldığı derecelere göre olacak.

Not: Abdullah bin Mübarek hazretleri buyurmuş ki; "Dünya lezzetleri için yaşayan dünya ehilleri, dünyadaki en lezzetli şeyi tadamadan dünyadan çıktılar. O da Allah'ı bilmek ve tanımak yani marifetullah'tır."

*"Denizlerin ve büyük nehirlerin cezbekârane cûş u huruşla zikirlerini ve hazîn ve leziz seslerini işitir(Asa-yı Musa, s:106) O suyun sesi.. o kadar ahenkli akıyor ki..Ben köylüyüm. Çoruh nehrinin başı bizim köy..Bizim köyün çayırların ortasından geçiyor. O kadar ahenkli bir ses ile gidiyor ki..Büyük anam vardı benim.. Ben de küçüğüm. Bir gün elimden tutup götürürken dedim ki; "büyük ana, bu Çoruh'un suları nereye gidiyor?" Çoruh'u bilirem, başka bir şey de bilmiyrem. Bana verdiği cevap ne olsun; "Hakkın dîdârına.. Hakkın dîdârına.." O zaman tam anlayamadım, sonra anladık. Gerçekten bu sular "Allah" deyip gidiyorlar. Tesbih ediyorlar. O suyun sesi onun tesbihi..

* "Arz ile beraber gayet sür'atli bir surette bir senede yirmibeş bin senelik bir dairede koşturulduğu halde;" (Asa-yı Musa, s; 106) Bu yirmi beş bin senelik mesafe nedir diye bir zaman Ankara nur talebeleri bana sormuşlardı. Dedim ki; "mesela bir adam arz'a dese ki, -faraza- "sen git, ben senin bir senelik mesafeni yaya olarak yürüyeceğim." Arzın bir senede dolaştığı mesafeyi 25 bin sene yürüse, ancak dolanır."

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Kur'an'ın Faziletine Dair

"Bir grup, Kitabullah'ı okuyup ondan ders almak üzere Allah'ın evlerinden birinde bir araya gelecek olsalar, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de kanatlarıyla sararlar. Allah, onları, yanında bulunan yüce cemaatte

TARİHTE BU HAFTA

*Genç Osman'ın Yedikule'de Şehid Edilmesi (20 Mayıs 1622) *İbn-i Sina'nın Vefatı(21 Mayıs 1037) *Dandanakan Zaferi (23 Mayıs 1040) *Necip Fazıl'ın Vefatı (25 Mayıs 1983)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI