Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-100

*Peygamber Efendimizin(aleyhissalatu vesselam) amcası Hz. Abbas(r.a)’ın; “Ali derecesinde ilmi kudreti, Ömer kadar da şiir mahfuzatı olan adam görmedim” dediğini..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2017-11-01 20:54:25

*Peygamber Efendimizin(aleyhissalatu vesselam) amcası Hz. Abbas(r.a)'ın; "Ali derecesinde ilmi kudreti, Ömer kadar da şiir mahfuzatı olan adam görmedim" dediğini..

*Katade(r.a)'nin ashab-ı kiram hakkında; "Alışverişte yahut herhangi bir ticaret işinde sanki bu işi Cenab-ı Hakkın karşısında yapıyormuş gibi, Allah'ı anmaktan gaflet etmezlerdi. Hatta bütün işlerini Allah için ifâ ederler diye düşünürlerdi" dediğini..

* İbn-i Ömer(r.a)'in; "Bir ara çarşıda idim. Namaz için tekbir sesi geldi. Bütün ashabın dükkanlarını kapatarak mescide gittiğini gördüm" dediğini..

*İbn-i Abbas(r.a)'ın; "Ashab geceleri ayakta namaz kılarlardı ve çok az uyurlardı" dediğini..

*Enes bin Malik'in(r.a)kıyam ve secdesinin çok uzun sürdüğünü, hatta halkın onun rükuya gitmeyi veya secdeden kalkmayı unuttuğunu zannettiğini..

*Abdullah bin Zübeyr(r.a)'in namazda ayakta dururken sanki taş kesildiğini.. hatta bazen güvercinlerin, onu cansız bir cisim zannederek, üzerine konduğunu..

* Hz. Ömer'in(r.a) namazda yaralanması üzerine köşeye çekildiğini, namazı kıldırmaya Abdurrahman bin Avf'ın(r.a) devam ettiğini..

*Hz. Ömer'in(r.a) annesi Hanteme bint-i Hişam'ın, Ebu Cehl'in kızkardeşi olduğunu..

*Hz. Ömer(r.a)'in ne zaman Ebu Musa Eş'ari hazretlerini görse; "Bize Rabbimizi hatırlat" dediğini, onun da hemen Kur'an tilavetinde bulunduğunu..

*Abdullah bin Abbas'ın(r.a) uzun boylu, sarışın, iri kıyım ve güzel yüzlü olduğunu. Tabiin alimlerinden Ata(rahimehullah)'nın ; "ne zaman dolunaya baksam, Abdullah bin Abbas'ın(r.a) yüzünü hatırlarım" diyerek onun nur cemalini bize naklettiğini..

* Abdullah bin Abbas hazretlerinin cenaze namazını kıldıran Muhammed-i Hanefiyye'nin(Hz. Ali'nin oğlu); "bugün ümmetin Rabbanisi öldü" dediğini..

*Hz. Ali'nin (r.a) şehid edildiğinde bir rivayete göre 58 yaşında olduğunu.. ama daha sağlam bir rivayete göre 63 yaşında olduğunu..

Kaynaklar

1-M. Ertuğrul Düzdağ, Mehmed Akif'in Tefsir Yazıları ve Vaazlar, D.İ.B Yayınları, Ankara, 2013

2-Süleyman Nedvi, Asr-ı Saadet,(Tebligat ve Talimat) Cilt: 3 terc. Ali Genceli, Sebilürreşad Neşriyatı, İst. 1968

3-Taşköprülüzade Ahmed Efendi, Mevzuat'ül Ulûm, sad. Mümin Çevik, Cilt: 1, Üçdal Neşriyat, İst. 2011

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

Kevser:2

GÜNÜN HADİSİ

Emin ve doğruluktan ayrılmayan ticaret ehli (ayette sırat-ı müstakim ashabı olarak zikredilen) peygamberler, sıddikler, şehidler ve salihlerle beraberdir.

Tirmizi, Büyu 4, (1209); İbnu Mace, Ticarat 1, (2139)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI