Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-94

*Hz. Ebubekir’in(r.a) babası, annesi, evlatlarının ve torununun da Ashab-ı Kiram’dan olup, bu faziletin başka kimseye nasip olmadığını..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2017-01-23 16:27:04

*Hz. Ebubekir'in(r.a) babası, annesi, evlatlarının ve torununun da Ashab-ı Kiram'dan olup, bu faziletin başka kimseye nasip olmadığını..

* Hz. Ebubekir'in(r.a) İslam'a girmeden önceki hayatında da asla içki kullanmayan, putlara tapmayan, hurafelerden kaçınan, iffetiyle ve güzel ahlakıyla tanınan bir zat olduğunu..

*Abdullah bin Ömer(r.a)'in şöyle dediğini; "Biz Nebi sallalahu aleyhi ve sellem'in hayatı zamanında Ashab içinde falan filandan hayırlıdır, filan da falandan hayırlıdır diye görüşürdük ve neticede Ebubekir'i, sonra Ömer bin Hattab'ı, sonra Osman bin Affan'ı(radiyallahu anhüm) hayırlıdır' derdik.'

*İbn-i Abbas'ın(r.a) rivayetine göre, Hz. Ali'nin(r.a) Hz. Ömer(r.a) tabutuna konduğunda ona hitaben şöyle dediğini; "Ey Ömer! Allah sana rahmet etti. Ben Allah'ın muhakkak seni, iki dostunla(Rasulullah ve Ebubekir'le) beraber bulunduracağını kuvvetle umuyorum. Çünkü ben Rasulullah'ın(sallallahu aleyhi ve sellem) çok defa 'Ben, Ebubekir ve Ömer'le şöyle oldum, Ben, Ebubekir ve Ömer'le şöyle işledim, Ben, Ebubekir ve Ömer'le şuraya gittim' dediğini işittim. Bunun için ben, Allah'ın seni (Hücre-i Saadette) iki dostunla beraber bulunduracağını kuvvetle umardım" dediğini.

*Peygamber efendimizin rüyada Cennette Ebu Talha'nın karısı Rümeysa'yı gördüğünü belirttiği hadisteki hanımın Ümm-i Süleym değil Ebu Talha'nın(r.a) başka bir hanımı olduğunu..

*İbn-i Ömer'in(r.a); "Rasulullah(sallallahu aleyhi ve sellem) müstesna olmak üzere, ben Ömer derecesinde güzel huylu bir kimse kati surette görmedim. Ömer bin Hattab'ın hayatının sonuna kadar Ömer, insanların en ciddisi ve en cömerdi idi" dediğini.

*Abdullah bin Hişam'ın; "Biz bir keresinde Nebi(sallallahu aleyhi ve selem) ile beraber bulunuyorduk. Rasulullah o cemaat içinde Ömer bin Hattab'ın elini tutuyor ve ona olan sevgi ve muhabbetini izhar ediyordu" dediğini.

*Hz. Osman'ın(r.a) künyesinin Ebu Amr olduğunu, Ebu Abdullah, Ebu Leyla künyeleriyle de künyelendiğini.

*Hz. Ali'nin(r.a ) Hz. Osman hakkında; "Osman öyle yüksek bir zattır ki, semada bile Zinnureyn diye anılır" dediğini..

*Hz. Ömer'i(r.a) mescidde sabah namazında şehid eden Ebu Lü'lü Firuz'un o arbede esnasında hançeriyle 14 kişiyi de yaraladığını ve bu zatlardan yedisinin vefat ettiğini.

* İmam Zühri'nin rivayetine göre, Hz. Ömer'i şehid eden Firuz adlı İranlının kullandığı hançerin iki başlı olup, kabzasının ortada olduğunu. Bu melunun halifeyi üç yerinden yaraladığını, bunlardan birisinin göbek altından olup genişçe olduğundan şehadetine vesile olduğunu..

*Zübeyir bin Avvam'ın(r.a) Hendek savaşında bilgi toplamak amacıyla üç kere gittiği Ben-i Kureyza topraklarından döndüğünde Allah Rasulünün(aleyhissalatu vesselam); "Zübeyir babam, anam sana feda olsun" buyurduğunu..

*Abdullah bin Abbas'ın(r.a); "Zübeyir, Rasulullah'ın havarisidir, yani en halis muavini ve en samimi dostudur" dediğini..

*Buhari'nin ravilerinden Davudi'nin; "Rasulullah'ın "anam babam sana feda olsun" dediği Ashab arasında iki kişi vardır; "Zübeyir, Sa'd bin Ebu Vakkas" dediğini..

Kaynaklar

1- Kâmil Miras, Tecrid-i Sarih Tercümesi ve Şerhi, Cilt: 9, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Ankara-1978

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Nâziât, 37-38-39

Azana ve dünya hayatını ahirete tercih edene, şüphesiz cehennem tek barınaktır.

GÜNÜN HADİSİ

Hastayı ziyaret edin, açı doyurun, esiri kurtarın.

Risayü'z-Salihin

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI