Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-81

*Zemahşeri’ye göre, asıl ismi Abdullah bin Osman olan Hz. Ebubekir’e(r.a) Ebubekir denmesinin sebebinin kendisinin her işte en


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2016-10-03 11:22:45

*Zemahşeri'ye göre, asıl ismi Abdullah bin Osman olan Hz. Ebubekir'e(r.a) Ebubekir denmesinin sebebinin kendisinin her işte en önde olmasından dolayı olduğunu..

*Hz. Fatıma(r.a) doğduğunda Peygamber efendimizin(aleyhissalatu vesselam) 41, eşi Hz. Hatice(r.a)'nin ise 56 yaşında olduğunu..

*Hz. Osman(r.a)'ın, Hz. Peygamberin teyzesinin torunu olduğunu..

*Hz. Peygamberin(aleyhissalatu vesselam) halası olan Hz. Safiyye'nin(r.a) Hz. Hatice validemizin yengesi olduğunu..

*Hz. Ebubekir'in(r.a) işkence döneminde Utbe bin Rebia tarafından ağır yaralanıp baygın bir halde evine götürüldüğünde, ayıldığında Rasulullah'tan haber getirmesi için annesi Ümmü Hayr'ı gönderdiği hanımın o sırada kocası Said bin Zeyd(r.a) ile birlikte müslüman olduğunu gizleyen, Fatıma bint-i Hattab(r.a) olduğunu, Ümmü Cemil künyesi verilen Hz. Fatıma'nın, Hz. Ömer(r.a)'in kız kardeşi olduğunu.

*Belazuri'nin nakline göre Amr bin As(r.a)'ın Bilal-i Habeşi(r.a) hazretlerinin Müşriklerden gördüğü işkenceyi anlatırken şöyle dediğini; "Ben Bilal'in öyle kızgın zemin üzerinde yattığını gördüm ki, buna et konsa pişiverir. Fakat Bilal bu durumda bile Lat ve Uzza'ya tabi olmayacağını haykırdı."

*Ammar bin Yasir(r.a) hazretlerinin kardeşi Abdullah'ın da anne ve babasının şehid düştüğü işkence sırasında okla vurularak şehid edildiğini..

*Hz. Ömer(r.a)'ın İslam'a girdiği sırada oğlu Abdullah'ın 5-6 yaşlarında olduğunu..

*Hz. Peygamberin Kuba'ya teşrifinde onu misafir eden Külsüm bin Hidm'in çok yaşlı bir zat olup kısa bir süre sonra vefat ettiğini, İbn-i Cerir'in rivayetine göre kendisinin hicretten sonra ilk vefat eden sahabe olduğunu..

Kaynaklar

1-Ebûl Alâ el Mevdûdi, Siret-i Server-i Âlem, Urduca'dan terc. Tarih Boyunca Tevhid Mücadelesi ve Hz. Peygamberin Hayatı, Cilt. 2, terc. Ahmed Asrar, Pınar Yayınları, İst. 1985

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

Allahu Teala, kulunu helal (kazanç) talebinde yorgun görmeyi sever.

250 Hadis, s.197

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI