GENÇLER İÇİN HAYAT REÇETESİ

Sevgili Genç Kardeşim! Plansız ve reçetesiz başarılı olmak mümkün değildir. Her gencin hayattan beklentileri ve beklentileri doğrultusunda çalışmaları vardır. Ancak kimisi bu dünyada mutlu ve başarılı olur, kimi de tam tersini yaşar.


Ali Bozkurt

alibozkurt.02@hotmail.com

2015-06-22 04:50:56

Sevgili Genç Kardeşim!

Plansız ve reçetesiz başarılı olmak mümkün değildir. Her gencin hayattan beklentileri ve beklentileri doğrultusunda çalışmaları vardır. Ancak kimisi bu dünyada mutlu ve başarılı olur, kimi de tam tersini yaşar. 

Mutlu ve başarılı olmak için hayatı doğru tanımak, nerden geldiğimizi, bu dünyaya niçin gönderildiğimizi ve nereye gideceğimizi iyi bilmek gerekir. İyi bir kul olmayan kişi, hayatın amacından uzak demektir. Çünkü Allah (C.C.) şöyle buyuruyor:

"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." (Zariyat-56)

İyi bir kul olmak için, irademizi doğru yolda kullanmalı, nefsimize değil, Allah'a kul olmalıyız. Bunun için de genç yaşta başlayarak bir hayat reçetesine uymak gerekir; kulluk, sadece yaşlılığa ait bir özellik olarak algılanmamalıdır.

Sevgili Genç Kardeşim!

İyi bir hayat reçetesine sahip olman için doğrudan sana hitap ederek, hem bu dünyada hem de ebedi hayatında mutlu olmanı sağlayacak on yedi hususu özet olarak belirtmek istiyorum:

1-Kendini bir kul olarak önemse. Allah'ın kulu olmak ciddiye alınması gereken bir sorumluluktur. Allah, bütün kullarını ciddiye alarak, her biri için ikişer yazıcı melek (Kiramen kâtibin) görevlendirmiştir. Bu anlamda seninle Hz. Ebubekir arasında bir fark yoktur.

2-Kur'ân-ı Kerim ile sürekli ilişki halinde ol. Her gün –imkânlar ölçüsünde- bir cüz, yarım cüz veya bir hizip (beş sayfa) Kur'ân oku.

3-Allah, Kur'ân'ı hem ibadet etmek için okuyalım hem de anlamına göre davranalım diye göndermiştir. O halde senede bir kere Kur'ân'ı mealiyle birlikte okumayı ihmal etme. Otuz yaşına geldiğnde, Kur'ân'ı mealiyle birlikte on kere okumuş olmalısın. Eğer bunu başarabilirsen Kur'ân'la ilişkin canlı olur, Kur'ân sana yön verir, amellerini Kur'ân'a göre tanzim edersin.

4-Kur'ân'ı doğru anlamak için, birkaç Kur'ân tefsirinden yararlanmak da faydalı olur. Bunun için, ya bir tefsiri baştan sona veya her sureyi bir başka tefsirden tetkik ederek okumalısın. Ayetlerin iniş sebeplerini (esbab-ı nüzulu), Hz. Muhammed (s.a.v.)'in açıklamalarını ve ilim adamlarının yorumlarını okumadan Kur'ân'ı tam olarak anlamamız zor olur. İnşallah otuz yaşını geçmeden en az bir Kur'ân tefsiri okumuş olmalısın. Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.v.)'in hadislerini de okumak gerekir. Bunun için ilk etapta Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı yedi ciltlik "Hadislerle İslam" kitabını okuman faydalı olacaktır.

5-Birkaç yılda bir kere bir Büyük İslam İlmihalini okumak gerekir. Böylece ibadet konularında yeterli bilgiye sahip olur, çevrenden gelebilecek sorulara doğru bir şekilde cevap verirsin.

6-Hayat boyu her gün bir miktar dini kitap oku. Bunu bir günlük plan haline getir. Annen ve babanla birlikte yaşıyorsan bu okuma saatine onların da katılmalarına sağlamaya çalış. Evlendiğinde, eşinle birlikte her gün en az on beş yirmi dakika dini kitap oku. Bunu bir yemek öğünü gibi, gönüllü olarak, zorunlu hale getir. Bu okuma saati, hayatınıza büyük bir mutluluk katacaktır.

7-Dedikodu yapma ve dedikodu dinleme. Dedikoducu insanlarla samimi olma. Yanında dedikodu yapılamayacak kadar ciddi ol. Dedikodu, insan onuruyla bağdaşmaz. Allah (c.c.) şöyle buyuruyor: "...Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun...." (Hucurat-12) Peki, gıybet nedir? Bu sorunun cevabını bir hadis çok güzel bir şekilde veriyor; buna göre özet olarak: "Birinin din kardeşini hoşlanmayacağı şey ile anması gıybet, olmayan bir şeyi ona isnat etmesi ise iftiradır." (Ebu Davut,Edep-40, Tirmizi, Birr-23)

8-Şakadan da olsa, yalan söyleme. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona!" (Ebu Davud, Edeb-88, Tirmizî, Zühd-10) Artık ciddi konularda yalan söylemenin sonucunu sen hesap et.

9-Tesettüre uy; gözünü ve gönlünü haramdan koru. Giyinik çıplak olma. Karşı cinse benzeme özentisi taşıma.

10-Müsrif ve cimri olma. Tutumlu ve cömert ol. Çünkü Allah, şöyle buyuruyor: "Onlar, sarf ettikleri zaman ne israf ederler ne de cimrilik, ikisi arasında orta bir yol tutarlar." (Furkan-67)

11-Ciddiyetsiz kimselerle samimi olma. Sır verme. Kendinde tutamadığın sırrını, başkasında hiç tutamazsın.

12-Dini yaşantıyı önemsemeyen biriyle değil, önemseyen biriyle evlen. Şu hadis-i şerifi unutma: "Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun." (İbni Mace, Nikâh:6)

13-Tembelliğin bir çeşit ahlaki bozukluk olduğunu unutma. Şu kısa ömürde zamanını boşa geçirme. Allah, peygamberinin şahsında bizleri de şöyle uyarıyor: "Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul." (İşirah-7) Hayatın planlı olsun. Yapmakta olduğun iş bitince, hangi işe başlayacağını daha önceden planlamış olmalısın.

14-Sana âhiret hayatını kaybettirecek hiçbir şeye meyletme. Bu dünya hayatı ile elde edeceğimiz en büyük menfaat, iman ve amelimizle ebedi hayatı kazanmaktır. âhiretlerini hiçe sayıp dünya hayatını tercih edenlerin durumunu Cenab-ı Hak şöyle haber veriyor: "İşte onlar, ahirete karşılık dünya hayatını satın alan kimselerdir. Bu yüzden ne azapları hafifletilecek ne de kendilerine yardım edilecektir." (Bakara-86) En kârlı ticaret iman ve amelimizle cenneti kazanmaktır.

15-Beş vakit namazını asla ihmal etme. Şu hadisi hep hatırında tut: "Namaz dinin direğidir, kim onu terk ederse dinini yıkmıştır." (Acluni, Keşful Hafa, II/31) İmkânlar dâhilinde beş vakit namazını camide cemaatle kıl. Her namazının bir miraç olması için huşu ve ihlâs içinde bulun.

16-Öğrendiğin dini emir ve yasaklarlara icabet et. İlim, amel etmeyi gerektirir

17-İleride çocuklarının nasıl olmalarını istiyorsan, sen de şimdiden öyle ol.

Sevgili Genç Kardeşim!

Bu dünyada başarılı, mutlu ve günahsız bir hayat yaşamanı, âhirette ise cennete girecek ilkler arasında bulunmanı Yüce Allah'tan diliyorum.

Ali B0ZKURT

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BAŞKA GÖRÜNDÜ

BAŞKA GÖRÜNDÜ

Bir gün bir göletin arkasında bir vadinin yamacında oturmuş karşı yamaçtaki ağaçları seyr

DİZ ÜSTÜ OTURMAK

DİZ ÜSTÜ OTURMAK

Bundan elli yıl önce köyde otururduk. Ekmeğimizi annem tandırda pişirirdi. Önce diz üstü

EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK

EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Hacı hacıyla Mekke’de, derviş dervişle tekkede, e

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

Anne karnındaki bir bebeğin ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı

SİGARALI GENÇ VE BEN

SİGARALI GENÇ VE BEN

Yolcu minibüsünün içindeyim. Çarşıdan Fakülteye gidiyorum. Bir durakta kahvehaneden çıkan

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

Namaz için kalkmıştım. Kıyamda durdum, kâinatı kıyamda gördüm. Rükûa vardım, kâinatı

YOLA ÇIKMAK

YOLA ÇIKMAK

Biraz sonra yola çıkacağız. On bin metre yükseklikten, üç bin kilometre yol kat edeceğiz. Bu

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

Stuttgart Hava Limanı’nın alt katında bütün dinler için ayrılan ibadethanede namaz kılarke

ARABAYI UNUTTUM

ARABAYI UNUTTUM

Unutmak çok kötü bir şeydir. Bu gün çarşıdan gelirken bir yerde arabayı park edip bir iki

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İşte cemaatle namaz kılma hareketi, kaptanı imam olan mescit botuna binerek en emin arkadaşlarl

GÖKÇEADA DEPREMİ

GÖKÇEADA DEPREMİ

Belirtilen tarihte bütün Ege’de ve dolayısıyla Tavşanlı’da çok şiddetli bir deprem oldu.

Bilin ki, Allah'ın lâneti zâlimlerin üzerinedir.

Hûd,18

GÜNÜN HADİSİ

Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'dan :

"Benim ağzımdan yalan uydurmayınız. Her kim benim ağzımdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazırlansın."

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi Vefat Etti (27 Mayıs 1942) *Azerbaycan'ın İstiklali(28 Mayıs 1918) *İSTANBUL'UN FETHİ VE AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI(29 MAYIS 1453) *İmam Nesei'nin Vefatı(31 Mayıs 1310) *Ayasofya'da İlk Cuma Namazı Kılındı(1 Haziran 145

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI