Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-54

Hz.Peygamberin(aleyhissalatu vesselam) hanımlarından Ümmü Seleme(r.a) validemizin Resul-i Ekrem’in vefat hengâmında hanımlarının duyduğu üzüntüyü şöyle anlattığını; “Biz Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem)’in zevceleri ise bir araya gelmiş ağlıyorduk. Hatta o gece sabaha kadar uyumadan ağladık. Ancak onun cenazesini aramızda görmekle teselli buluyorduk. Seher vaktinde, aniden kazma


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2015-03-08 04:44:46

* Hz. Peygamberin(aleyhissalatu vesselam) hanımlarından Ümmü Seleme(r.a) validemizin Resul-i Ekrem'in vefat hengâmında hanımlarının duyduğu üzüntüyü şöyle anlattığını; "Biz Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem)'in zevceleri ise bir araya gelmiş ağlıyorduk. Hatta o gece sabaha kadar uyumadan ağladık. Ancak onun cenazesini aramızda görmekle teselli buluyorduk. Seher vaktinde, aniden kazma ve küreklerin seslerini işitince, çığlık attık. Mesciddekiler de çığlık attılar. Medine bu çığlıkla sarıldı. Hz. Bilal(r.a) sabah ezanını okudu. Ezanda Hz. Peygamberin ismini zikrettiğinde hıçkırarak ağlamaya başladı. Onun ağlaması bizim üzüntümüzü daha da artırdı."

*Yine Hz. Ümmü Seleme'nin o günü anlatırken şöyle dediğini; "O ne büyük bir musibetti! Ondan sonra bizim başımıza bir musibet gelse, Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem)'in vefatındaki musibeti hatırlayınca, karşılaştığımız musibet hafif geliyordu."

*Ebu Züeyb el Hüzeli'nin Hz. Peygamberin vefat ettiği zamanın atmosferini şöyle tasvir ettiğini; "Medine'ye vardım, baktım ki halk ihrama giren hacıların hep bir ağızdan; "lebbeyk Allahümme lebbeyk" dedikleri gibi, feryad-ı figan ederek ağlıyor. Bunun üzerine "ne oldu?" diye sordum. Bana "Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem) vefat etmiştir' dediler."

*Ebu Cafer(r.a)'in Resul-i Ekrem'in(aleyhissalatu vesselam) muhtereme kızı Hz. Fatıma(r.a)'nın babasının vefatından duyduğu ızdırabı şöyle anlattığını; "Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem)'in vefatından sonra Hz. Fatıma(r.a)'nın güldüğünü hiçbir zaman görmedim. Ancak bazen ağzının yan tarafıyla gülümserdi."

*Peygamber efendimizin(aleyhissalatu vesselam) dadısı Ümmü Eymen'in vefat-ı nebevi üzerine ağlarken "ben göklerden gelen vahyin kesilmesine ağlıyorum" dediğini."

*Hz. Fatıma'nın(r.a) Allah Rasulünün(aleyhissalatu vesselam) defninden dönen Enes bin Malik'e; "Ey Enes! Peygamber üzerine toprak atmaya gönlünüz nasıl razı oldu?" dediğini.. Tabiinden Sabit hazretlerinin bu hadisi her naklettiğinde, kaburgaları birbirine geçercesine ağladığını..

*Abdullah bin Ömer(r.a)'in ne zaman Rasulullah(Sallalahu aleyhi ve sellem)tan söz ederse mutlaka gözlerinin yaşardığını..

*Müsenne bin Zari'nin nakline göre Enes bin Malik(r.a) şöyle dediğini; "Hiçbir gece yoktur ki, ben sevgili peygamberimi rüyamda görmeyeyim." Hz. Enes'in bunu söylerken ağladığını..

*Yalancı Peygamber Müseylime ile yapılan Yemame harbinde 1400 Müslüman'ın şehid düştüğünü.. Bunların 700 tanesinin hafız olduğunu..

Kaynak

1- M. Yusuf Kandehlevi, Hayatü's Sahabe, Cilt: 2, Gülistan Neşriyat, İst. 2009

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kur'an okuyacağınız zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığının.

Nahl,98

GÜNÜN HADİSİ

Diğer bir kişi katılmaksızın, iki kişi aralarında fısıldaşmasın.

Buhari

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI