Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-52

Abdullah İbn-i Mesud(r.a) hazretlerinin “Hz. Ömer’i gördükçe, sanki onun gözleri arasında, ona doğruyu gösteren bir melek bulunduğunu zannederdim” dediğini.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2015-02-22 05:45:52

* Abdullah İbn-i Mesud(r.a) hazretlerinin "Hz. Ömer'i gördükçe, sanki onun gözleri arasında, ona doğruyu gösteren bir melek bulunduğunu zannederdim" dediğini.

*Yine İbn-i Mesud(r.a)'un; "Salih insanlar yâd edilince, Hz. Ömer'i hemen hatırlayınız. Onun Müslümanlığı kabul etmesi bir zafer, başkanlığı bir fetih ve muvaffakiyet idi" dediğini.

*İbn-i Mesud(r.a)'un Hz. Ömer(r.a)'in ilmini anlatma babında; "Ömer vefat edince, ilmin onda dokuzunu alıp götürdüğünü sandım" buyurduğunu.

*Tabiin âlimlerinden İmam Mücahid'in; "insanlar ihtilafa düştüğü zaman Ömer'in ne yaptığına bakınız ve onun görüşünü alınız" dediğini.

*Hz Ümmü Eymen'in(r.a) Hz. Ömer'in vefat ettiği gün; "bugün Müslümanlık sarsıldı" dediğini.

*Ahmed bin Hanbel'in nakline göre İmam Mücahid'in şöyle dediğini; "Hz. Ömer devrinde şeytanların eli kolu bağlı olduğunu daima söylerdik. Ömer şehid düştükten sonra şeytanlar sıçraşmaya başladılar."

*Hz. Ömer'in(r.a); "üç şey olmasa hemen ahirete göçmeyi isterdim. Bunlar, Allah yolunda sefer çıkmak, alnımı toprağa sererek secde etmek ve en güzel meyveleri toplarmış gibi sözün güzelini veren insanlarla sohbet etmek" buyurduğunu.

*İbn-i Abbas'ın(r.a) nakline göre Hz. Ömer(r.a)'in devlet başkanlığı hakkında şöyle dediğini; "Yemin ederim ki ey İbn-i Abbas! Bu iş için ancak kuvvetli, fakat sertlik ve şiddetten uzak; yumuşak, fakat zaaf ve gevşeklikten beri; cömert, fakat israftan uzak; tutumlu, fakat cimrilikten âzâde olan yarar" İbn-i Abbas'ın bu sözü naklettikten sonra, "Yemin ederim ki, bu sıfatları Ömer'den başkasında görmedim" dediğini.

*Muhammed bin Sirin'in şöyle dediğini; "Fitneler başladığı zaman, Resul-i Ekrem'in(aleyhisselam) ashabı 10 bin kadardılar. Fitnelere girenler, yüz değil, hatta otuza varmamıştır."

*İmam Şabi'nin de fitne dönemi hakkında şöyle dediğini; " Cemel vakıasında Resul-i Ekrem'in ashabından ancak Hz. Ali, Hz. Ammar, Hz. Talha ve Zübeyir bulunmuştur. Bir beşincisi bulunduğunu isbat ederseniz, yalancı olmayı kabul ederim."

*Ahmed bin Hanbel'in nakline göre Hz. Osman(r.a)'ın şehid olacağı gün biraz uyuduğunu. Uyandığında hanımı Nâile'ye, evini kuşatan asileri kastederek; "bunlar muhakkak beni öldürecekler" buyurduğunu. Hanımının; "Hayır, inşallah öyle olmaz. Bunlar senin tebaandır, sana gücenmişler" demesi üzerine, "Rasul-i Ekrem(sallallahu aleyhi ve sellem)'i gördüm. Yanında Ebubekir ve Ömer vardı. Bana "bu gece orucunu bizimle açacaksın" dediler' cevabını verdiğini. Hz. Osman'ın şehid edildiği sırada oruçlu bulunduğunu..

*Hz. Osman'ın şehid edildiğinde 88 veya 90 yaşında olduğunu..

Kaynaklar

1- Ömer Rıza Doğrul, İlk İhtilaf Ve İhtilaller- Asr-ı Saadet Tercümesi, 5. Cildin içinde, Eser Neşriyat, İst. 1978

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Salih Okur, 2016-12-29 10:51:45

Değerli ziyaretçimiz ilginize çok teşekkür ederim. Ümmü Eymen hazretlerinin vefat tarihi ihtilaflıdır. Bu konuda yazarlarımızdan Nurgül Dere hanımefendinin Ümmü Eymen(r.a) hakkındaki yazısına bakabilirsiniz http://www.cevaplar.org/index.php?content_view=3743&ctgr_id=136

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Mehmet Yaşar, 2016-12-27 14:02:09

Selamunaleykum http://www.cevaplar.org/index.php?content_view=6891&ctgr_id=147 sayfanızda Ümmü Eymen'in Peygamber(as)'dan 5 ay sonra vefat ettiğini yazmışsınız ve bu sayfada ise Hz Ümmü Eymen'in(r.a) Hz. Ömer'in vefat ettiği gün; "bugün Müslümanlık sarsıldı" dediğini yazmışsınız. Burada bir çelişki yok mudur? Selametle.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

Kendilerine ait bir takım menfaatlara şahit olsunlar; Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları kurban ederken Allah'ın adını ansınlar; siz de onlardan yiyin, yoksulu ve fakiri doyurun.

Hacc Suresi:28

GÜNÜN HADİSİ

İki kelime vardır ki, Rahman'a sevimli, dilde hafif ve mizanda ağır gelir. Bunlar; "Sûbhanellahi ve bihamdihi, Sûbhanellahil-azim=Yüce Allah'ı hamd ile tesbih ederim, Yüce Allah'ı tenzih ederim." kelimeleridir.

Buhari Tecrid-i Sarih, 2189

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI