ARILAR SADECE BAL YAPMAZ

Arılar bir kovanda sadece bal yapmaz. Aynı zamanda mum yapar, mumdan petek yapar, petekten altıgen hücreler yapar, peteği temizler ve peteğin içini dezenfekte eder. Bu arada bir şey daha yapar arılar. Kovana giren yabancı varlıkları ve cisimleri etkisiz ve zararsız hale getirir.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2015-02-15 03:26:08

Arılar bir kovanda sadece bal yapmaz. Aynı zamanda mum yapar, mumdan petek yapar, petekten altıgen hücreler yapar, peteği temizler ve peteğin içini dezenfekte eder. Bu arada bir şey daha yapar arılar. Kovana giren yabancı varlıkları ve cisimleri etkisiz ve zararsız hale getirir.

Arıların kovana giren yabancı varlıkları ve cisimleri etkisiz ve zararsız hale getirmeleri çok önemlidir. Önce bu küçük bal mucizesi askerler yabancı varlığı ve cismi kovanın dışına atmak için çok uğraşırlar. Ancak buna muvaffak olamayacaklarını anlarlarsa bu defa da hemen ikinci işe başlarlar. Bu ikinci işi yaparken o güzel bal mucizesi fabrikaları bu defa en iyi bir kalaycı ve en iyi bir kaplamacı olarak o cismin etrafını bu iş için ürettikleri özel bir mumla kaplarlar. Bu işi en iyi bir eczacı ve en iyi bir hekim olarak yaparlar. Önce yabancı cismin etrafını kapatmak için bütün mikropları öldürecek ve daha sonra da bütün mikropları yanına yaklaştırmayacak bir salgı salgılarlar. Üstelik korumaya aldıkları bu tehlikeli cismi mümkün mertebe bal peteklerinin dışında bir yerde tutmaya çalışırlar. Bu cismi etkisiz ve zararsız hale getirip bal üretimi gerçekleşene kadar onun zararından korunmak için onu takip ederler ve onu gizlerler.

İşte bir müminin bir günahı bir yanlışı da petekteki bu yabancı cisim gibidir. Hayat peteğinde durmadan çalışarak kendi balını yapan ve kendi geleceğini hazırlayan insanoğlu, ister bilerek ister bilmeyerek olsun, kendi işlediği günahları ve kendi yaptığı yanlışları örtüp kapatmalıdır. Çünkü örtüp kapatılan şey başkasına zarar vermez. Gerçi bulunduğu yeri, kalbi ve hafızayı sürekli rahatsız eder, hatta yakar, eritir; fakat insan da arından ve utancından onu sürekli gizleyerek ayıbından korunmaya çalışır.

Örtülüp gizlenen günah ve kusurlar, sadece sahibini kurtarmakla kalmaz aynı zamanda başkasını da kurtarır. Yani başkasının onu öğrenmekle örnek alıp uygulamasını önler. Bunun içindir ki Mevlana: "Kusurları örtmekte gece gibi ol."demiştir.

Bal arıları ne güzel çalışır. Onlar en koyu Mevlanacı varlıklardır. Kovanlarına girmiş olan yabancı cisimleri mumla kaplayarak onunla uğraşmazlar. Onlar asıl işleri olan tatlı balları yaparlar. Mevlanacı Müslümanlar da hatta akıllı ve vicdanlı bütün insanlar da bu bal arıları gibi ruhlarına girmiş olan yabancı ve tehlikeli cisimleri saklayıp gizleyerek hem kendilerini hem de başkalarını korurlar.

Kendi günahlarını ve yanlışlarını tövbe istiğfarla mumlamış ve gizlemiş Müslümanlara ne kadar çok imreniriz.

Toplumda bal yapan insanlar, yanlış yapmayan insanlar değildir. Çünkü toplumda yanlış yapmayan insan yoktur. Toplumda bal yapan insanlar, yani diğer insanlara faydalı olan insanlar, yaptıkları yanlışlarına pişman olan tövbe ederek onları bir daha yapmayan ve başkasının da o türlü yanlışlara düşmesini önleyen balcı ve Mevlanacı insanlardır. Onun içindir ki halkımız şöyle der:

Yanlışta rahmet vardır. Yanlış rahmanidir; fakat yanlışta ısrar etmek şeytanidir. Yani yanlışta ısrar etmek şeytanlıktır, şeytanın yaptığıdır.

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BAŞKA GÖRÜNDÜ

BAŞKA GÖRÜNDÜ

Bir gün bir göletin arkasında bir vadinin yamacında oturmuş karşı yamaçtaki ağaçları seyr

DİZ ÜSTÜ OTURMAK

DİZ ÜSTÜ OTURMAK

Bundan elli yıl önce köyde otururduk. Ekmeğimizi annem tandırda pişirirdi. Önce diz üstü

EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK

EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Hacı hacıyla Mekke’de, derviş dervişle tekkede, e

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

Anne karnındaki bir bebeğin ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı

SİGARALI GENÇ VE BEN

SİGARALI GENÇ VE BEN

Yolcu minibüsünün içindeyim. Çarşıdan Fakülteye gidiyorum. Bir durakta kahvehaneden çıkan

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

Namaz için kalkmıştım. Kıyamda durdum, kâinatı kıyamda gördüm. Rükûa vardım, kâinatı

YOLA ÇIKMAK

YOLA ÇIKMAK

Biraz sonra yola çıkacağız. On bin metre yükseklikten, üç bin kilometre yol kat edeceğiz. Bu

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

Stuttgart Hava Limanı’nın alt katında bütün dinler için ayrılan ibadethanede namaz kılarke

ARABAYI UNUTTUM

ARABAYI UNUTTUM

Unutmak çok kötü bir şeydir. Bu gün çarşıdan gelirken bir yerde arabayı park edip bir iki

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İşte cemaatle namaz kılma hareketi, kaptanı imam olan mescit botuna binerek en emin arkadaşlarl

GÖKÇEADA DEPREMİ

GÖKÇEADA DEPREMİ

Belirtilen tarihte bütün Ege’de ve dolayısıyla Tavşanlı’da çok şiddetli bir deprem oldu.

Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.

Ankebut:45

GÜNÜN HADİSİ

Sahabilerim yıldızlar gibidir. Hangisine uysanız doğru yolu bulursunuz."

Rezin

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır'ın Vefatı(27 Mayıs 1942) *İstanbul'un Fethi'nin 550. yıl dönümü(29 Mayıs 1453) *Ayasofya'da ilk Cuma Namazı kılındı.(1 Haziran 1453)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI