DÜN GECE GÖKYÜZÜNDEN BAKTIM SANA ANKARA

Uzay geniş, Ay hilal, yıldızlar parlak, gökyüzü açıktı. Aşağıda bütün sönük ışıklarıyla nüfusu 417 bini geçen Ankara şehri uyuyordu. Gece yarısını geçen zaman, sabaha çıkmanın mücadelesini verirken insanların yaptığı yanlışlıklar bütün acılarıyla Ankara’nın üstünden okunuyordu.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2015-01-22 02:18:15

Uzay geniş, Ay hilal, yıldızlar parlak, gökyüzü açıktı. Aşağıda bütün sönük ışıklarıyla nüfusu 417 bini geçen Ankara şehri uyuyordu. Gece yarısını geçen zaman, sabaha çıkmanın mücadelesini verirken insanların yaptığı yanlışlıklar bütün acılarıyla Ankara'nın üstünden okunuyordu.

Ankara'da görünen oydu ki insanların, yatmadan önce en çok düşündükleri, konuştukları, hayal kurdukları ve en çok rüya gördükleri hususlar sabah olunca da onların peşini bırakmayacaktı.

Nüfusu yarım milyona yaklaşan bir şehirde insanların en çok konuştukları, konuştukça battıkları ve onları perişan eden hastalık yürek hastalığıydı. Yürekleri yanıktı insanların, kalpleri alev alevdi büyükşehirlilerin. Gençlerin aşktan başka düşündükleri yoktu. Sanki sevdikleriyle evlenince her sıkıntıları gidecek, hep mutlu olacaklardı. Oysa aynı Ankara şehrinde evli çiftlerin bir kısmı eşinden başkasına ilgi duyuyor, bir kısmı da önceki sevdiğinden başka birini seviyordu. Acaba aradığı bu muydu? Yoksa dün gördüğü kişi de onun için uygun muydu? Acaba yarın Ankara'da kaç kişi bu düşünceler içerisinde boşanma davası açacaktı. Acaba sürüp giden boşanma davalarının sonucunda yarın kaç kişi daha eşsiz, dul kalacaktı ve çocukları perişan olacaktı?

Daha önce boşanmış olan bir sürü eşin çocukları da yarın Ankara'da ya babasına gidecek anasına gidemeyecekti ya da anasına gidecek babasına gidemeyecekti. Veyahut da ikisine de kızıp hiçbirine gitmeyecekti. İşte Ankara'da bu gece insanlar bu aşk efsanelerinin hikâyelerini ve gerçeklerini konuşup bakacak ve kafa yorup duracaklardı. İşte bu koca şehrin en büyük psikolojik hastalığı bu aşk öncesi meçhullerin ve aşk sonrası travmaların getirdiği sarsıntılardı.

Ankara'nın diğer bir hastalığı da her yerde olduğu gibi burada da insanların gerçek hastalıklarıydı. Şu anda kimi hastalar hastanelerde şifa beklerken kimileri de evlerinde acılar içinde kıvranıyordu. Vücut ağrıları, diş ağrıları, mide, göz ve kulak ağrıları insanların en acı çektikleri hastalıklardı. İşte insanlar bu akşam Ankara'da bu hastalıkların dramını yaşarken yarında bu hastalıkların çilesini çekeceklerdi. Allah'ın, her yerde olduğu gibi Ankara'da da insanları çaresiz bıraktığı ve çok acılar içinde yaşattığı ikinci husus ise işte bu gerçek hastalıklardı.

Ankara'nın bu karanlık gecede üçüncü çaresizliği ise yoksulluktu. Bu akşam evine ekmek alamayan, az bir miktar bile olsa, et alamayan insanlar binlerce, on binlerceydi. Bu akşam yarınki borcunu ödemeyi düşündüğü için uykusu kaçan insanlar yarın ne yapacaklarını bilemiyordu. Ev kirasını ödeyemeyenler, çocuğunun okul harçlığını veremeyenler, parası olmadığı için memleketine gidemeyenler ve daha niceleri bu Ankara akşamlarının hep acı biberleri oluyordu. İşte bir de Allah insanları bu yoksullukla imtihan ediyordu Ankara'da.

Ankara'daki imtihanların dördüncüsü ise insanların birbiriyle olan münasebetleriydi. Akrabalar arsındaki geçimsizlikler, komşuların ve iş arkadaşlarının ve yönetici sorunlarının sıkıntıları bu akşam, iyice sıkıyordu yarın bu gerçeklerle yüz yüze gelecek olan Ankaralıları. Gece karanlıktı, Ankara kalabalıktı insan ise çiğ süt emmişti. Yarın kimin kime ne yapacağı belli değildi. Zordu be arkadaş büyük şehirde yaşama ve insanlarla geçinme. İşte Allah'ın insanları imtihan ettiği en büyük dördüncü husus ise bu insanlar arası münasebetlerdi.

Allah insanları elbette ki yüzlerce, binlerce husustan imtihan eder. Fakat bu asrımızda en zor imtihan maddeleri aşk, hastalık, yoksulluk ve insanlar arası münasebetlerdir. Bunların en zoru da aşk imtihanıdır.

Aşk imtihanı günümüzde, en parlak ve en büyük elektrik lambalarıyla ışıklandırılmış en büyük şehirlerin en büyük imtihanı olmuştur. Aşk, adı güzel kendi zehirli bir içkidir ki içmeden sarhoş eder insanı, içince öldürür. Terk edilirse de yakar insanı. İşte Allah bizlere ihsan ettiği bütün zamanların en güzel günlerini yaşayan günümüz insanını böyle bir ateşle imtihan eder. 

Ey gündüzleri gizemli, akşamları dertli, geceleri korkulu Ankara, uyu şimdi, zira yarın yine aşk derdiyle hoş olan, aşk adıyla aldatılan, yıkılan ve akşama kadar acılar içinde başıboş dolaşıp ah oh çeken sıkıntılı insanların şehri olacaksın.

NOT: İnsan bazen olur ki duygu ve düşüncelerini bir kişi, bir yer veya bir olay üzerinden anlatır. Böyle anlatmak nedense daha etkili olur. Biz de bu yazıda bir şehir üzerinden günümüz insanının dertlerini, sıkıntılarını ve çaresiz kaldığı bazı hususları dile getirdik. Yazıda seçtiğimiz yer Ankara, sadece bir sembol şehirdir. Bu şehir İstanbul da olabilirdi, Erzurum da, Edirne de. Hiç fark etmezdi. Özellikle Ankara'yı seçmiş değiliz. Belki Ankara'yı tanıdığımız ve Ankara'ya sık sık gittiğimiz için Ankara üzerinden duygularımızı anlattık.

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BAŞKA GÖRÜNDÜ

BAŞKA GÖRÜNDÜ

Bir gün bir göletin arkasında bir vadinin yamacında oturmuş karşı yamaçtaki ağaçları seyr

DİZ ÜSTÜ OTURMAK

DİZ ÜSTÜ OTURMAK

Bundan elli yıl önce köyde otururduk. Ekmeğimizi annem tandırda pişirirdi. Önce diz üstü

EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK

EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla... Hacı hacıyla Mekke’de, derviş dervişle tekkede, e

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN RABBİYLE DİYALOĞU

Anne karnındaki bir bebeğin ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı

SİGARALI GENÇ VE BEN

SİGARALI GENÇ VE BEN

Yolcu minibüsünün içindeyim. Çarşıdan Fakülteye gidiyorum. Bir durakta kahvehaneden çıkan

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

EY HER YERDEN GÖRÜNEN VE HER YERDEN GÖREN! SENİ İSTİYORUM!

Namaz için kalkmıştım. Kıyamda durdum, kâinatı kıyamda gördüm. Rükûa vardım, kâinatı

YOLA ÇIKMAK

YOLA ÇIKMAK

Biraz sonra yola çıkacağız. On bin metre yükseklikten, üç bin kilometre yol kat edeceğiz. Bu

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

KAPTANLIK KOLAY BİR ŞEY DEĞİLDİR

Stuttgart Hava Limanı’nın alt katında bütün dinler için ayrılan ibadethanede namaz kılarke

ARABAYI UNUTTUM

ARABAYI UNUTTUM

Unutmak çok kötü bir şeydir. Bu gün çarşıdan gelirken bir yerde arabayı park edip bir iki

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İŞTE KOLAY KÂRDA ÇOK

İşte cemaatle namaz kılma hareketi, kaptanı imam olan mescit botuna binerek en emin arkadaşlarl

GÖKÇEADA DEPREMİ

GÖKÇEADA DEPREMİ

Belirtilen tarihte bütün Ege’de ve dolayısıyla Tavşanlı’da çok şiddetli bir deprem oldu.

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

İşçinin alın teri kurumadan hakkını veriniz.

İbn-i Mace

TARİHTE BU HAFTA

*Gençlik ve Spor Bayramı(19 Mayıs) *Gençlik Haftsı(19-25 Mayıs)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI