Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-47

*Tebuk seferinden geç kaldıkları için haklarında 50 günlük kınama cezası uygulanan üç sahabeden biri olan Hilal bin Ümeyye(r.a)’nin üzüntüsünden gözyaşlarının ceyhun olduğunu, o kadar ki, ağlamaktan öleceğinden korkulmaya başlandığını..Elli gün sonra inan ayetlerle affedildikleri haberi kendisine ulaştığında secdeye kapanıp kaldığını. Haberi getiren Said bin Zeyd(r.a)’in; “uzun zaman başını secdeden kaldırmadı. Sevincinden can verdi sandım” dediğini..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2015-01-15 02:51:46

*Tebuk seferinden geç kaldıkları için haklarında 50 günlük kınama cezası uygulanan üç sahabeden biri olan Hilal bin Ümeyye(r.a)'nin üzüntüsünden gözyaşlarının ceyhun olduğunu, o kadar ki, ağlamaktan öleceğinden korkulmaya başlandığını..Elli gün sonra inan ayetlerle affedildikleri haberi kendisine ulaştığında secdeye kapanıp kaldığını. Haberi getiren Said bin Zeyd(r.a)'in; "uzun zaman başını secdeden kaldırmadı. Sevincinden can verdi sandım" dediğini..

*Abdullah bin Ömer(r.a)'in; "Yemame savaşı günü, birisinin "Müseylime'yi kara köle(Vahşi bin Harb) öldürdü" diye bağırdığını işittim" dediğini..

*Peygamber Efendimizin(aleyhissalatu vesselam) Tayy kabilesi heyeti ile gelen Zeyd bin Hayl hakkında; "Arap adamlarından bana fazileti anılan hiçbir kimse yoktur ki, yanıma geldiğinde onun söylenilmiş olanın aşağısında olduğunu görmüş olmayayım. Ancak Zeyd bundan müstesnadır" buyurduğunu ve onun adını Zeyd bin Hayr olarak değiştirdiğini..

 *Cömertliğiyle meşhur Hatem-i Tai'nin oğlu Adiyy bin Hatem'in(r.a) Müslüman olunca çok samimi olarak İslami yaşayışını güzelleştirdiğini. Allah Rasulü (aleyhisselam)'ın vefatında yer yer irtidat hadiselerinin olduğu bir dönemde onun gayretleri ile kabilesinde hiçbir dinden dönüş hadisesinin yaşanmadığını..Bu sıkışık zamanda hiç aksatmadan kavminin zekatlarını getirip Hz. Ebubekir'e getirdiğini..

*Adiyy bin Hatem'in namaza da çok düşkün olup "hiçbir namaz vakti girmezdi ki, ben onu özlemiş olmayayım" dediğini..

*Adiyy bin Hatem'in, hilafeti sırasında Hz. Ömer'in(r.a) yanına gelip "sanırım ki, beni tanıyamadın" demesi üzerine Hz. Ömer efendimizin; "Seni nasıl tanımam? Rasulullah Aleyhisselamın yüzünü ilk ağartan, aydınlatan zekât Tayyilerin zekâtı idi. Ben seni tanırım; Başkaları inkâr ettikleri zaman sen iman etmiştin. Başkaları arkalarını dönüp gittikleri zaman, sen gelmiştin. Başkaları ahde vefasızlık ve ihanet ettikleri zaman, sen ahde vefakarlık etmiştin" buyurduğunu.. Bunun üzerine Adiyy'in de; "Bana bu iltifatın yeter ey müminlerin emiri! Bana yeter" dediğini.

* Peygamber Efendimizin vefatına yakın Rumlarla çarpışmak için Üsame bin Zeyd(r.a)'i komutan tayin ettiğinde, Hz. Üsame'nin 18 veya 19 yaşında olduğunu..

*Rüveyde adlı hanım sahabenin Müslümanlar arasındaki ilk kadın doktor olduğunu..

 Kaynaklar

1- M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt; 16, Şamil Yayınevi, İst. Tarihsiz

2- M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt; 17, Şamil Yayınevi, İst. Tarihsiz

3- M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt; 18, Şamil Yayınevi, İst. Tarihsiz

4-M. Yusuf Kandehlevi, Hayatü's Sahabe, terc: Hayri Demirci, Cilt:1, İst. 2009 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır.

Bakara, 185

GÜNÜN HADİSİ

Her ölenin amel defteri kapanır. Yalnız Allah rızası için yurt sınırında nöbet bekleyenler müstesnadır

Riyazü's Salihin, 2/1297

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI