Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-43

* Hayber muharebesinin müdafaa harplerinden fetih harbine geçişin ilk numunesi olduğunu.. *Selman-ı Farisi(r.a) hazretlerinin çok güçlü kuvvetli bir insan olup, Medine’nin etrafında hendek kazarken on kişinin yapabileceği işi tek başına yaptığını..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2014-12-14 03:49:05

* Hayber muharebesinin müdafaa harplerinden fetih harbine geçişin ilk numunesi olduğunu..

*Selman-ı Farisi(r.a) hazretlerinin çok güçlü kuvvetli bir insan olup, Medine'nin etrafında hendek kazarken on kişinin yapabileceği işi tek başına yaptığını..

*Peygamber efendimizin(aleyhissalatu vesselam) tedbirleri sayesinde ashab-ı kiramın Medine'nin etrafına hendek kazarken canla başla çalıştığını. Peygamberimizin buyruklarından birisinin de; "hiç kimse arkadaşının sözüne kızmayacak, darılmayacaktır" şeklinde olduğunu..

*Hendek'in kazım işine 3000 kişinin katıldığını..

*Ümmü Seleme(r.a)'ın; "Allah, Abbad bin Bişr'e rahmet eylesin. Çünkü o, her zaman Rasulullah'ın çadırını beklemeye devam eden ashabtandı" dediğini..

*Hz. Ali'ye Hendek savaşında mübarezede öldürdüğü, Arapların ünlü cengâveri Amr bin Abdivüdd'ün karşısına çıktığında neler hissettiğinin sorulması üzerine Hz. Ali'nin(r.a); "Bütün Mekkeliler bir taraf olsaydı, ben de bir taraf olsaydım, kendimi onların hepsini yenecek güçte bulmuştum" dediğini..

*Amr bin Abdivüdd'ün kız kardeşinin, Amr'ın ölüsünün soyulmadığını görünce, "onu ancak onun dengi ve eşiti olan şerefli bir kişi öldürmüştür" deyip kimin öldürdüğünü sorduğunu. Hz. Ali'nin öldürdüğü cevabını alınca, "Eğer onu ondan başkası öldürmüş olsaydı, ona temelli ağlar, dururdum. Fakat, o öldürücüsünden dolayı ayıplanmayacaktır" dediğini..

*Huzeyfe bin Yeman'ın(r.a) iyi bir ok atıcısı olduğunu..

*Hz. Aişe'nin; "Rasulullah aleyhisselamla iki arkadaşından(Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer) sonra, vefatı Müslümanlara Sa'd bin Muaz'ın vefatından daha ağır gelen bir kimse yoktur" dediğini..

* İmam Zehebi'nin nakline göre, ensardan Kays bin Sad(r.a) ile muhacirlerden Abdullah bin Büdeyl(r.a)in de Arap dâhilerinden sayıldığını..

*İbn-i Hacer-i Askalani'nin El İsabe adlı eserinde yazdığına göre, Ümm-i Celed adlı bir münafık kadının Resul-i Ekrem'in(aleyhissalatu vesselam) hanımlarını birbirine düşürmek için mütemadiyen uğraştığını..

*İmam Zühri'nin, "İslam'da Hudeybiye musalahasından önce, ondan daha büyük bir fetih olmamıştır" dediğini..İbn-i Hişam'ın da onu şöyle diyerek desteklediğini;

" Rasulullah aleyhisselam Hudeybiye'ye bin dört yüz kişinin başında gitmişti. Bundan iki yıl sonra Mekke'nin fethi yılında ise, on bin kişinin başında gitmiştir ki, bu, Zühri'nin sözünün yerinde olduğunu gösterir."

*Hz. Ebubekir(r.a)'in Resul-i Ekrem(aleyhissalatu vesselam)'in vefat hastalığında, Mescid-i Nebevideki cemaate 17 namazda imamlık yaptığını.. 

Kaynaklar

1- Mevlana Şibli Numani, Siretü'n Nebi, Türkçe çevirisi; Asr-ı Saadet, mütercim; Ömer Rıza Doğrul, Cilt; 1, Eser Neşriyat, İst. 1978

2- M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt; 12, Şamil Neşriyat, İst. Tarihsiz

3- M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt; 13, Şamil Neşriyat, İst. Tarihsiz

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Sakın israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez.

En'âm, 141

GÜNÜN HADİSİ

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.

Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

TARİHTE BU HAFTA

*Türkiye'nin NATO'ya girmesi.(18 Şubat 1952) *Çanakkale Savaşının Başlaması.(19 Şubat 1915) *İbn-i Haldun'un Vefatı(22 Şubat 1406) *Hz.Peygamber (s.a.v.)'in Mekke'de "VEDA HUTBESİ"ni İradı(23 Şubat 632)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI