Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-39

*Bedir mücahidlerinden ancak dokuz veya altısında zırh olduğunu.. *Bedir savaşında muhacirlerden ilk şehid düşenin, Hz. Ömer(r.a)’in azadlısı Mihcâ bin Salih(r.a) olduğunu..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2014-11-15 04:20:31

 *Bedir mücahidlerinden ancak dokuz veya altısında zırh olduğunu..

*Bedir savaşında muhacirlerden ilk şehid düşenin, Hz. Ömer(r.a)'in azadlısı Mihcâ bin Salih(r.a) olduğunu..

* Bedir savaşında ensardan ilk şehid düşenin, Hârise bin Surâka(r.a) olduğunu..

*Rivayete göre Habeş Necaşi'si Ashama bin Erma'nın Peygamber Efendimize (aleyhissalatu vesselam) üç mızrak hediye ettiğini. Peygamberimizin de bu mızraklardan birini kendisine ayırıp diğer birini Hz. Ali'ye(r.a) ve üçüncüsünü Hz. Ömer(r.a)'e hediye ettiğini..

*Enes bin Malik(r.a)'e göre Hz. Fatıma ve oğlu Hz. Hasan'dan daha fazla Peygamber Efendimize şeklen benzeyen kimsenin olmadığını.

*Hz. Fatıma(r.a)'nın Hz. Hasan'ı severken; "Peygambere benzeyen, Ali'ye benzemeyen yavru" diyerek sevdiğini..

*Amr bin Ukayş'ın Uhud savaşının olduğu gün savaş meydanında Müslüman olduğunu ve o gün şehid düşünce Peygamber efendimizin(aleyhissalatu vesselam); "Az işledi, çok ecre erdi, çok mükafatlandırıldı" buyurduğunu..

*Hz. Hamza'nın(r.a) Uhud günü 31 kişiyi öldürdüğünü, sonra şehid olduğunu..

*Uhud günü ilk şehid olan Müslümanın Abdullah bin Amr(r.a) olduğunu.. Bu şehadetin Müslümanlar bozulmadan önce cereyan ettiğini..

 *Uhud savaşının ilk safhasında Kureyşliler kaçışırken Hanzala bin Ebu Âmir(r.a)'in Ebu Süfyan'ın önünü keserek, atının bacaklarına vurup Ebu Süfyan'ı düşürdüğünü. Ebu Süfyan'ın adamlarından yardım istemesi üzerine Şeddad bin Esved'in arkasından mızraklayarak Hz. Hanzala'yı şehid ettiğini..

* Meleklerin yıkadığı(Gasil'ül Melaike) olan Hz. Hanzala ile kabilesi Evslilerin iftihar ettiğini ve "Melekler tarafından yıkanan Hanzala bizdendir" diye hep onu hayırla andıklarını..

*Hanzala hazretlerinin kayınpederinin, ünlü münafık Abdullah bin Ubeyy bin Selul, babasının ise, kâfir Ebu Amir Fasık olduğunu..

*Hanzala(r.a)'ın cesedi Hz. Hamza ile Abdullah bin Cahş(r.a)'ın yattıkları yerde olmasına rağmen babası Ebu Âmir'in onun cesedine işkence yapılmasına izin vermediğini..

Kaynaklar

1-M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt. 9-Şamil Yayınevi, İst. Tarihsiz

2- M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Cilt. 10-Şamil Yayınevi, İst. Tarihsiz

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Üstünlük ve şeref ancak Allah'ın, Peygamberinin ve mü'minlerindir.

Münâfikûn, 8

GÜNÜN HADİSİ

"Kişi, dostunun dini üzeredir. Bu nedenle, kiminle dost olacağına dikkat etsin!"

Ebû Hureyre radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI