İNTİZAM, ADALET, YUMUŞAK HUY VE HİKMET

Bediüzzaman hazretleri “On Beşinci Söz” adlı risalesinde Kur’an’ın bazı ayetlerinin anlamını verip hikmetlerini açıklarken aşağıdaki ifadeyi kullanıyor: Evet, Kur’ân’da bâzı mühim tahşidât vardır ki, düşmanların kuvvetli olduğundan ilerigelmiyor. Belki, haşmetin izhârı ve düşman şenaatinin teşhiri gibi sebeplerden ileri geliyor. Hem, bâzan kemâl-i intizamı ve nihayet adli ve gayet hilmi ve kuvvet-i hikmeti göstermek için, en büyük ve kuvvetli esbâbı, en küçük ve zayıf bir şeye karşı tahşid eder ve üstünde tutar; düşürtmez, tecavüz ettirmez. Meselâ şu âyete bak:


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2014-03-09 06:26:42

Bediüzzaman hazretleri "On Beşinci Söz" adlı risalesinde Kur'an'ın bazı ayetlerinin anlamını verip hikmetlerini açıklarken aşağıdaki ifadeyi kullanıyor:

Evet, Kur'ân'da bâzı mühim tahşidât vardır ki, düşmanların kuvvetli olduğundan ilerigelmiyor. Belki, haşmetin izhârı ve düşman şenaatinin teşhiri gibi sebeplerden ileri geliyor. Hem, bâzan kemâl-i intizamı ve nihayet adli ve gayet hilmi ve kuvvet-i hikmeti göstermek için, en büyük ve kuvvetli esbâbı, en küçük ve zayıf bir şeye karşı tahşid eder ve üstünde tutar; düşürtmez, tecavüz ettirmez. Meselâ şu âyete bak: 
وَإِن تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ

بَعْدَ ذَلِكَ ظَهِيرٌ

 

Ayetin meali: Eğer ona karşı birbirinize arka çıkarsanız, şüphesiz ki onun dostu Allah'tır, Cebrâil'dir ve sâlih mü'minlerdir. Üstelik melekler de onun yardımcısıdır. (Tahrîm Sûresi: 4.)

Ne kadar Nebî hakkına hürmet ve ne kadar, ezvâcın hukukuna merhamet var. Şu mühim tahşidât, yalnız hürmet-i Nebînin azametini ve iki zaifenin şekvâlarının ehemmiyetini ve haklarının riâyetini, Rahîmâne ifade etmek içindir." 

Yukarıdaki ifade Bediüzzaman'ın Kur'an'ı bu asra göre nasıl anladığını ve yorumladığını göstermesi açısından çok önemli. Bu anlayışı ve bu yorumu Kur'an'da yer alan ve Peygamber'imizle eşlerinin arasında geçen bir anekdota dayandırarak günümüz insanına ışık tutacak şekilde şöyle değerlendirdiğini düşünüyoruz:

1.Allah, intizama, adalete, hilme ve hikmete çok önem verir. Bunların ne kadar önemli olduğunu peygamberimize ve eşlerine yaşattığı bir süreçteki hadiselerle ortaya koymuştur.

2.Allah, bu süreçte Peygamber hukukuna ne kadar çok önem verdiğini ortaya koymuştur.

3.Allah, bu süreçte iki zayıf kadına (Birisi, Peygamberimizin eşi, Cahş kızı Zeyneb, diğeri, yine Peygamberimizin eşi Mariye adlı cariyesi) yapılan haksızlığa çok önem verdiğini ve hemen bu haksızlığın ortadan kaldırılması gerektiğini belirtmiştir.

4.İnsanların, babalarının veya diğer akrabalarının ve makamlarının onları kurtaramayacağını, onları kurtaracak olanın ancak iyi ameller olduğunu belirtmiştir.

5.Allah, Hz. Ebubekir'in kızı Aişe validemizin ve Hz. Ömer'in kızı Hafsa annemizin kendi aralarında ittifak ederek Hz. Muhammedi yanlış yönlendirip peygamberimizin Zeynep ve Mariye adındaki diğer eşlerine haksızlık yaptıklarını ve bu durumun aynı zamanda peygamberimize de bir haksızlık olduğunu bildirip bu durumu Peygamberimize haber vererek bu haksızlığın giderilmesini istemiştir.

6.Allah, eğer bu haksızlık giderilmese başta kendisi olmak üzere Cebrail'in, salih kulların ve meleklerin, haksızlığa uğrayan Peygamberin ve iki saliha kadının arkasında olacağını ve haksızlığa sebep olanların acınmayacağını şiddetle tehdit ediyor.

7.Allah, Tahrim Suresinin 4. Ayeti'nde bunu belirtirken, aynı Sürenin 10. ayetinde de hz. Nuh'un ve Hz. Lut'un eşlerini, Peygamber olan kocalarının bile kurtaramadığını ve onları yaptıklarından dolayı şiddetle cezalandıracağını belirtiyor. Buna karşılık aynı surenin 11. ayetinde ise salih kadınlara örnek verirken Firavun'un karısını ve Hz. Meryem'i örnek vererek, ancak insanın kendi amelinin kendisini kurtarabileceğini belirtiyor.

8.Allah, bir de yanlışlara değil yanlışta ısrar edenlere ve yanlışta ittifak edenlere çok gazap ediyor. Bunun için kurtuluş çaresinin tövbe ederek yanlışını itiraf edip bir daha o yanlışı yapmamalarını ve böyle yaparlarsa onları affedeceğini belirtiyor. Bunun için de peygamberimize daha çok hoşgörülü ve bağışlayıcı olmasını söylüyor.

9.Allah, gerçekten de bu süreçte Peygamberimizin ne kadar çok hilm (yumuşak huy) sahibi olduğunu da anlatmış oluyor.

10.Allah, bu süreçte eşlerinde kusur arayarak onlara hayır demeyen, onlara büyük bir sabırla tahammül eden, onların kadınlık özelliğinden gelen hallerini hoş karşılayan, varsa kadınlarına karşı yaptığı bir olumsuz davranış geri adım atarak onların gönlünü alan peygamberimizin bu hilmini, bu anlayışını çok uygun buluyor.

11.Allah, başta bizzat kendisi olarak, Cebrail'le, salih kullarıyla ve meleklerle, önce insanlara doğruyu anlatıp onları hakka davet ederler. Sonra da buna karşılık yanlış yolda ısrar edenlere yenilmez büyük bir güçle ve şiddetli bir azapla onları tehdit ederler. İşte Bediüzzaman bu mevzuda belirtilen bu ayetlere dikkati çekerek bir örnekle bu konuyu açıklıyor.

Gerçekten Bediüzzaman bu tefsiriyle bu ahir zamanda erkeklere

kadınlarının haklarını gözetmelerini onlara karşı hilm sahibi olmalarını onları dinlemelerini onlara merhametli olmalarını, yumuşak huylu olmalarını öğütlerken öte yandan da koca hukukunu çiğneyen fitne çıkaran sırf kendi kıskançlığı, ahlaksızlığı ve hissi davranışlarıyla hareket eden bilhassa yanlışından dönmeyen ve yanlışta ittifak eden kadınlara ikazda bulunup onların düşmanlarının başta Allah, sonra Cebrail, daha sonra salih kullar ve melekler olduğunu belirtiyor.

Yazıklar olsun, peygamber eşlerine bile taviz vermeyen bir hukuktan korkmayanlara.

Vay haline diğer kadınlarla yanlışlarda ittifak edip toplum düzenini bozanlara.

Ve yine yazıklar olsun kocasını ve diğer insanları aldatıp tövbe etmeyenlere.

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

BEŞ PARMAK, ALTI KARDEŞ

BEŞ PARMAK, ALTI KARDEŞ

Anne babaların genel olarak şöyle düşünürler: “Anne babalar evlatlarını seçmezler. Onla

DİNÎ AÇIDAN BOŞANMA KAÇ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞİR?

DİNÎ AÇIDAN BOŞANMA KAÇ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞİR?

Dini anlamda boşanma genel olarak kocanın hanımını boşaması ile gerçekleşmekle birlikte bo

“ÖYLESİNİ BULSAM BEN DE EVLENİRİM” DEĞERLENDİRMESİ

“ÖYLESİNİ BULSAM BEN DE EVLENİRİM” DEĞERLENDİRMESİ

Yaşar Bey, hazır cevap, deli dolu, nüktedan bir öğretmendir. Onun ömrünü vererek ilgilenip h

İNTİZAM, ADALET, YUMUŞAK HUY VE HİKMET

İNTİZAM, ADALET, YUMUŞAK HUY VE HİKMET

Bediüzzaman hazretleri “On Beşinci Söz” adlı risalesinde Kur’an’ın bazı ayetlerinin an

BİR ANNEDEN KIZINA ON ÖĞÜT

BİR ANNEDEN KIZINA ON ÖĞÜT

Ey! Anneler ve kızlar ve kızkardeşler; şu Ümamenin kendi kızı olan Ümm-ü Ünasa yapmış ol

ÖĞRETMEN SEBAHAT HANIM’IN BİR EVLİLİK DEĞERLENDİRMESİ

ÖĞRETMEN SEBAHAT HANIM’IN BİR EVLİLİK 
DEĞERLENDİRMESİ

Sebahat Hanım, emekliliği gelmiş elli yaşlarını geçkin bir öğretmendir. Dürüst, namuslu,

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

Fatiha,1

GÜNÜN HADİSİ

Allah'a ve ahiret gününe iman edenler, hayır söylesin veya sükut etsin.

Riyazü's Salihin, 1/307

TARİHTE BU HAFTA

*Abdülkadir Geylani hazretlerinin vefatı 17 Temmuz 1163 *Kıbrıs barış harekatı 20 Temmuz 1974 *Aya ilk insan ayağının basması 21 Temmuz 1969

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI