Cevaplar.Org

MAZLUMLARIN “AH”LARI DOLAŞIR TEPEMİZDE

Ya Rabbi, herkesin gökyüzünde gördükleri kuştur, buluttur, yıldızdır, Ay’dır, Güneş’tir. Elbette ki bunlar insan gözünün gördükleridir. Fakat Sen bilirsin ki, gerçekten göğe çıkanlar ve göğü dolduranlar mazlumların “ah”larıdır. Mazlumların ahıdır gökyüzünü kaplayan ey yüce Rabbim. O ahlar elbette ki kuşların kanatlarına biner de, dolaşırlar tepemizde. Kara kara bulutlara biner de dolaşırlar üstümüzde. Sonra gök gürültüsü olurlar da, korkuturlar mazlum ahı alanları. Şimşek olur çakarlar eşi eşten, anayı evlattan, kardeşi kardeşten ayıranların üstüne. Derken sel olur gökyüzündeki bulutlar, yıkar da bendini yürür zalimlere doğru.


İbrahim Köse

ibrahimkose60@gmail.com

2014-01-15 01:05:51

Ya Rabbi, herkesin gökyüzünde gördükleri kuştur, buluttur, yıldızdır, Ay'dır, Güneş'tir. Elbette ki bunlar insan gözünün gördükleridir. Fakat Sen bilirsin ki, gerçekten göğe çıkanlar ve göğü dolduranlar mazlumların "ah"larıdır. Mazlumların ahıdır gökyüzünü kaplayan ey yüce Rabbim. O ahlar elbette ki kuşların kanatlarına biner de, dolaşırlar tepemizde. Kara kara bulutlara biner de dolaşırlar üstümüzde. Sonra gök gürültüsü olurlar da, korkuturlar mazlum ahı alanları. Şimşek olur çakarlar eşi eşten, anayı evlattan, kardeşi kardeşten ayıranların üstüne. Derken sel olur gökyüzündeki bulutlar, yıkar da bendini yürür zalimlere doğru.

Ya Rabbi ne olursun işte bu gökyüzünü dolduran mazlum ahlarını taşıyan kara bulutlardan koru bizi. Bizi mazlum ahı alanlardan eyleme. Bizi kul hakkından koru. Bizi yetim hakkı yiyenlerden eyleme. Bizi zalim, bizi hain ve bizi nankör etme. Bizi vefasız, bizi soysuz ve bizi şerefsiz etme. Bizi gökyüzünde dolaşan mazlum ahlarını alanlardan kılma.

Ey Rabbi rahimim, görünürde yeryüzünü dolduranlar, ağaçtır taştır, sudur, ateştir, havadır. Oysa ya Rabbi, sen bilirsin ki yeryüzünü bunlardan daha çok dolduran "tul-u emel"dir. Yani insanların bitmek tükenmek bilmeyen istekleridir, arzularıdır.

Ey güzel Allah'ım, Sen bilirsin ki, dünyaya doymayan insanların istek ve arzuları belki on dünya kadardır. Çünkü bir eve ihtiyacı olan on eve sığmıyor. Bir eşe sahip olan kendine ait olmayan daha birçok insanın emelini taşıyor. Bir bineği olan onun on katı bir binek istiyor. Kaymakamsa vali, vekil, bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı olmak istiyor. O da yetmiyor bir daha olmak istiyor. O da yetmiyor kendini ölene kadar cumhurbaşkanı ilan ediyor.

Evet, Allah'ım, insanların yer yüzündeki emellerine ulaşmak imkansızdır. Ne olursun Allah'ım sen beni yeryüzünde haddini aşanlardan eyleme. Beni muhannete muhtaç etmeden yaşat. Bu fani dünyanın bir gün biteceğini anlayanlardan eyle. "İnsanın gözünü bir avuç toprak doyurur." atasözünü hakkıyla anlayanlardan eyle. Bana gideceğim son yerde lazım olmayan ağırlıkların bu dünyada hamallığını yaptırma. Ey Allah'ım, bu dünyada sen bizim nasıl yaşamamızı istiyorsan öyle yaşamak nasip et.

Ey yüce Allah'ım, görünürde yeraltında olanlar; ağaç kökleri, köstebekler, fareler ve diğer börtü böceklerdir. Oysa sen bilirsin ki asıl toprak altında olan "nedamet"tir. Yani insanların yeryüzünde iken yaptıklarından duydukları pişmanlıktır, utançtır. Evet Allah'ım "ayıptır" insanların yer altında iken hissettikleri. Belki de toprak altındaki bütün yerlerde belki de her karış toprağın bir metre altında olan her mezarda yatanın kıyamete kadar duyduğu ve duyacağı bir pişmanlık bir nedamettir.

Artık son pişmanlığın fayda vermediği o toprak altında kim bilir ne saç yolanlar, ne kafaya vuranlar ve ne dizini dövenler vardır. Fakat orada artık yapacak bir şey yoktur nedametten başka.

İşte Allah'ım ne olursun sen bizi o günümüzde doğduğumuza ve yaşadığımıza pişman etme. Daha bu dünyadayken orası için hazırlık yapanlardan ve senin aff-u mağfiretine ulaşanlardan eyle Allah'ım.

 

 

 

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

RİSALE-İ NUR’DAN BİR KISIM DUALAR

RİSALE-İ NUR’DAN BİR KISIM DUALAR

Âcizane bu dua yazılarında; Kur’an’dan, hadis-i şeriflerden, diğer İslami kitaplardan ve R

DÖNÜP YÜZÜMÜ HAK’TAN YANA

DÖNÜP YÜZÜMÜ HAK’TAN YANA

Ne düşsün peşime Züleyha, ne de Yusuf olayım, Yeter ki karanlık gecede elime bir nur alayım

HAKEMSİN ALLAH’IM

HAKEMSİN ALLAH’IM

Ey Allah’ım senin “Ferdün, Hayyun, Kayyumun, Hakemün, Adlün, Kuddüsün” isimlerin bir riv

ÇAĞRIŞIMLARLA BİR YAKARIŞ

ÇAĞRIŞIMLARLA BİR YAKARIŞ

Ey yüce Rabbim, bilirsin ki çocuk oyuncağını çok sever. Onu kaybedince ağlar. O kırılınca

KİTAP YÜKLÜ KULUNUZ

KİTAP YÜKLÜ KULUNUZ

Ey Allah’ım, mademki kulunuz, sırtındaki heybesinde sizin Kuran’ınızın tefsirleri olan kı

SENİ GÖRÜRKEN “GÖR BİZİ” ALLAH’IM

SENİ GÖRÜRKEN “GÖR BİZİ” ALLAH’IM

Seni görmeyeni görmen nasıl bir şey Allah’ım? Biz kullar çoğunlukla bu şekilde görülüyo

VAKİTSİZ ÖTEN HOROZ

VAKİTSİZ ÖTEN HOROZ

Ya Rabbi! kim bilir belki de bütün bu dualarım senin yanında hiçbir değer taşımaz. Belki de

GÜZEL RÜYALAR

GÜZEL RÜYALAR

Ya Rabbi sen ki bazen gerçekleri rüyada gösterirsin; Bazen de rüyada görülenleri gerçekleşt

SANA YAKIN YERLERDE SANA YAKIN KİŞİLERLE

SANA YAKIN YERLERDE SANA YAKIN KİŞİLERLE

Ya Rabbi, evin penceresinden ufka bakıyorum. Karşımda akşam ışıklarının vurduğu bir minare

BİR GÜVERCİN GİBİ

BİR GÜVERCİN GİBİ

Ya Rabbi ben bir güvercinim, deniz kenarında, bir kıyıdayım. Etrafımda et yiyici martılar ve

BENİ SANA YAKIN EYLE

BENİ SANA YAKIN EYLE

Ya Rabbi beni sana yakın eyle. Beni kulağımdan tutarak alıp getirip ötelerden şöyle sana yak

"Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla ve bizi bağışla, şüphesiz ki sen her şeye kadirsin."

Tahrim, 8

GÜNÜN HADİSİ

Eğer sizden birinizin elinde dikilecek bir hurma fidanı varken, kıyamet kopsa ve onu dikmeye vakit bulursa, hemen o fidanı diksin

250 Hadis, s.27

TARİHTE BU HAFTA

*Fatih Camii Tekrar İbadete Açıldı(15 Nisan 2002) *Şeyhülislam İbn-i Kemal'in Vefatı(16 Nisan 2002) *Einstein'in Ölümü(18 Nisan 1955) *93 Harbi Başladı(19 Nisan 1877) *Miladi Takvime Göre Efendimiz'in(s.a.v) Doğumu(20 Nisan 571)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI