Cevaplar.Org

ZİYA DİLEK

Ziya Dilek Ağabeyimiz 1902 İnebolu doğumludur. O da 1935-1943 Kastamonu Misafirinin cazibesine kapılanlardan… Elbette bunun bir bedeli vardı… Baskınlara uğrayıp hapse girecekti. Zaten bunları bildiğini biliyordu. Nitekim öyle de oldu: 1943 Denizli Hapishanesine gönderilmek üzere İnebolu cezaevinde toplanan oniki kişiden biri de Ziya Dilekti...


Ömer Özcan

ozcannurs@hotmail.com

2013-09-30 09:43:06

Ziya Dilek Ağabeyimiz 1902 İnebolu doğumludur. O da 1935-1943 Kastamonu Misafirinin cazibesine kapılanlardan… Elbette bunun bir bedeli vardı… Baskınlara uğrayıp hapse girecekti. Zaten bunları bildiğini biliyordu. Nitekim öyle de oldu: 1943 Denizli Hapishanesine gönderilmek üzere İnebolu cezaevinde toplanan oniki kişiden biri de Ziya Dilekti: Ahmed Nazif Çelebi, Selahaddin Çelebi, İbrahim Fakazlı (Küçük İbrahim), İbrahim Mırmır (Büyük İbrahim), Gülcü Hüseyin, İzzet Turgut, Ahmed Köroğlu, Zühtü İşeri, Ömer Gedikoğlu, Halil Enercan, Ahmed Şaşmaz ve Ziya Dilek.

1978 senesinin ılıman geçen Şubat ayının son haftası... Zonguldak'tan bir grup kardeşimizle beraber, "Kastamonu-İnebolu" yollarına düştük... Niyetimiz önce Kastamonu'nun Kutup Yıldızı Mehmed Feyzi Efendiyi ziyaret etmek. Daha sonra da İnebolu'daki Ağabeylerimizi ziyaret edip, hayır dualarını almak. Öyle yaptık. Kastamonu ziyaretimizi bitirdikten sonra, ertesi gün akşama doğru, Karadeniz sahilindeki yemyeşil İnebolu'ya vâsıl olduk… Üstadımız İnebolu'ya Küçük Isparta diyor. Bu Küçük Isparta'da Denizli mahkemesine sevk edilmiş çok ağabeylerimiz var. Bu ağabeylerimizden bazıları Afyon Hapishanesinde de yatmıştır.

1978 tarihlerinde İnebolu'da henüz dersane yoktu… Gece, Kur'an Kursunun misafirhânesinde kaldık. Kurs Başkanı İbrahim Fakazlı Ağabey. Sabah olunca, ilk ziyaretimiz Denizli Hapishanesinde Hazreti Üstadla beraber yatmış, Ziya Dilek ağabeyin evine oldu. Ziya ağabey 76 yaşında. Çok tatlı bir insan. Bu kadar tatlı, hoş sohbet, tonton, sempatik; gülerken ağlayan, ağlarken gülebilen bir insan görmemiştim daha evvel. Ben Re'fet ağabeye benzettim. Bazı hatıralar anlattı. Yaşlı, mübarek, nurlu hanımı: "Evimize yapılan baskında benim sandığımı bile karıştırdılar" diye isyan ediyordu. Ziya ağabey ayrılırken yanaklarımızdan öptü..

Denizli Hapishanesinde garip bir hâdise

Ziya Dilek Ağabeyin anlattığı bir hatıra: İnebolu Kahramanlarından İbrahim Mırmır, yani Üstad'ın tâbiriyle Büyük İbrahim ile alâkalı bir hâdise:

"İbrahim Efendi geçen sene (1977) Mekke'de vefat etti. Allah rahmet etsin. Duası makbuldü. Size bir hâtırasını anlatayım:

İbrahim Efendi, Denizli Hapishanesinde bakkaldan bir alış-veriş yapmış. Bakkal kendisine: "Siz doğru dürüst bir insanlar olsaydınız buraya düşmezdiniz" gibi hakaretvari konuşmalar yapmış. İbrahim Mırmır bu halde koğuşa üzgün ve mahzun bir şekilde geldi, başından geçenleri anlattı. Sonra: "Şimdi ben bir dua yapacağım, siz de âmin deyin" diye bizim de duaya iştirak etmemizi istedi. Ve ellerini açtı, başladı yalvarmaya: "Ya Rabbi! Sen bu adamı bizim yanımıza gönder! Yâ Rabbi!.. Yâ Rabbi! sen bilirsin… Yâ Rabbi! " Biz de, "âmin!.. âmin!.." diyorduk.

Bir gün sonra ne görelim; bakkal bir olaya karışmış, tevkif edilerek hapishaneye, hem de bizim yanımıza gönderilmemiş mi. Biz henüz bir şey demeye, bize yaptığı hakaretlerden dolayı buraya düştüğünü söylemeye bile fırsat kalmadan, Üstad'dan bir haber geldi: "Sakın, o adama bir şey demeyin, karışmayın!"

 20 sene sonra

24 Şubat 1978 den, 20 sene sonra 24 Haziran 1998 de tekrar İnebolu'dayız. Üstad'ı görenlerden sadece İbrahim Fakazlı ağabey hayatta. Onu dünya gözüyle son defa görebildik. Diğer ağabeylerimiz Ahmed Nazif Çelebi, Selahaddin Çelebi, Gülcü Hüseyin, Sâlih Uğurtan'ı ancak kabirlerinde ziyaret edebildik. Allah bu kahraman ağabeylerimizden razı olsun, bizi de onlara lâyık eylesin. Âmin...

 

Ömer Özcan

https://twitter.com/CevaplarOrg

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

NURDAN VECİZELER-6

NURDAN VECİZELER-6

“Tevekkül, esbabı bütün bütün reddetmek değildir. Belki esbabı dest-i kudretin perdesi bil

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

ŞEVKET AKIN(1923 -2021)

Batmanlı Şevket Akın, Bediüzzaman hazretlerini 1952 yılında Isparta’da ziyaret ediyor. Aynı

ŞAHABEDDİN ÜNLÜ (1945 -2021)

ŞAHABEDDİN ÜNLÜ (1945 -2021)

Bolvadinli Emekli Edebiyat öğretmeni Şahabeddin Ünlü ile Ankara’da halef selef oluyoruz. Biz

ŞAHABEDDİN GARGILI(1924 – 2017)

ŞAHABEDDİN GARGILI(1924 – 2017)

Molla Şahabeddin Gargılı, 1924 yılında Bingöl’ün Kığı ilçesinde doğmuştur. Erzurumlu

SÜLEYMAN ÇAĞAN(1930 - )

SÜLEYMAN ÇAĞAN(1930 - )

Malatya/Doğanşehirli Süleyman Çağan ağabeyimiz üç arkadaşıyla beraber Hz. Üstad’ı Ispa

SAİD NUR ÇELEBİ (1948 -)

SAİD NUR ÇELEBİ (1948 -)

Risale-i Nur hizmetkârlarından iki bahtiyar hanedanın silsilesi Said Nur Çelebi’de buluşuyor.

ÖMER HALICI(1919 – 1954)

ÖMER HALICI(1919 – 1954)

Şehid Pilot merhum Ömer Halıcı, Risale-i Nur’da adı çokça geçen Konyalı (aslı Kığı il

OSMAN NURİ TOL(1885 – 1955)

OSMAN NURİ TOL(1885 – 1955)

Merhum Osman Nuri Tol 1885 doğumludur ve Abdullah Yeğin Ağabey gibi Kastamonu/Araçlıdır. Milli

OSMAN AKSOY(1940 - )

OSMAN AKSOY(1940 - )

Denizlili emekli lise öğretmeni Osman Aksoy, Bediüzzaman hazretlerinin Isparta’da bulunduğu ta

NEVİN HALICI(1939 -)

NEVİN HALICI(1939 -)

Said Nursi hazretlerinin mümtaz talebelerinden Konyalı Sabri Halıcı’nın kızı Nevin Halıcı

NECATİ AKKOYUN(1934 -)

NECATİ AKKOYUN(1934 -)

Ankara doğumlu, Van asıllı terzi Necati Akkoyun Ağabey, iki kere Said Nursi hazretlerini ziyaret

Âl-i imran:190

Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için gerçekten açık, ibretli deliller vardır.

GÜNÜN HADİSİ

"Kim bir oruçluya iftar verirse, oruçlunun sevabından hiçbir şey eksilmeksizin, oruçlunun sevabı gibi sevap alır."

Tirmizî.

TARİHTE BU HAFTA

*Selahaddin Eyyubi'nin vefatı-4 Mart 1193 *Yeşilayın kuruluşu-5 Mart 1920 *İmam hatip okullarının açılışı-6 Mart 1951 *Alvar imamı Hace Muhammed Lütfi hz'nin vafatı-10 Mart 1956

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI