Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-21

*Sa’d bin Ubeyd(r.a)’a güzel Kur’an okuyuşundan “el- Kâri” lakabının verildiğini. Rasulullah’ın(aleyhissalatu vesselam) ashabından başka bir kimseye bu lakabın verildiğinin bilinmediğini..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2013-06-08 06:14:44

*Sa'd bin Ubeyd(r.a)'a güzel Kur'an okuyuşundan "el- Kâri" lakabının verildiğini. Rasulullah'ın(aleyhissalatu vesselam) ashabından başka bir kimseye bu lakabın verildiğinin bilinmediğini..

*Hanım sahabilerin şecaat timsallerinden, Muaz bin Cebel'in amcasının kızı Esma binti Yezid bin Seken(r.a)'in Yermuk savaşında Rumlardan dokuz askeri çadır direğiyle öldürdüğünü..

*Sa'd bin Ebi Vakkas(r.a)'ın Bedir harbine iştirak ettiğinde çok genç olduğunu. Kendisinin; "Bedir savaşına katıldığımda yüzümde tek bir tüy vardı. Onu elimle okşuyordum" buyurduğunu..

*İslam'ın ilk halifesinin seçileceği sırada, Ben-i Sakife toplantısında, bir emir Kureyşten, bir emir Ensar'dan olmalı görüşünü ortaya atan zatın Hubab bin Münzir(r.a) olduğunu..

*Ben-i Sakife toplantısında Hz. Ebubekir(r.a)'e ilk biat eden zatın Ensar'dan Beşir bin Sa'd(r.a) olduğunu.

*İbn-i Abbas(r.a)'ın Hz. Ömer efendimizin öngörüsü hakkında; "O bir şey söyleyince, dediklerinin aynen çıktığını görmediğim pek az olmuştur" buyurduğunu..

*Hz. Ömer(r.a)'in vefatı yaklaştığında şöyle buyurduğunu; "Şu an bütün dünya benim olsaydı, kıyamet dehşetini görmemek için hepsini fidye olarak verirdim. Ancak ben Allah'ın lütfundan ümid ediyorum ki, orada hayır göreceğim" dediğini..

*Tabiinin efendisi Hasan Basri rahmetullahi aleyhe Hz. Ömer(r.a)'ın ölüm anında söyledikleri ve Allah korkusu bahsedilince; "İşte mümin böyle olur. Hem salih amel yapar, hem de korkar. Münafık ise, hem kötü amel işler, hem de korkmaz. Allah'a yemin ederim ki, geçmiş ve şimdiki zamanda Hz. Ömer gibi iyilik yaptıkça Allah'tan korkusu çoğalan bir kul görmedim. Ve yine gördüm ki, bir kul kötü amel yaptıkça, kendi Rabbinden gafleti de artar."

*Hz. Ömer(r.a)'ın vefatının Müslümanlara çok acı geldiğini, İbn-i Abbas'ın bunu anlatma sadedinde; "sanki onlar ilk evlatlarını kaybeden bir aile gibiler" Amr bin Meymun(r.a)'un ise; "Hz. Ömer(r.a)'ın cenazesi kaldırıldığında halk sanki daha önce hiç musibet görmemiş gibi oldular" dediğini..

*Hz. Ömer(r.a)'ın önemli bir iş baş gösterdiğinde Sahabenin büyük âlimi İbn-i Abbas(r.a) hazretlerine; "Ey derinlere dalan, haydi dal bakalım" diyerek o meseleyi çözmesini istediğini. Daha sonra da İbn-i Abbas nasıl hüküm verirse ona uyduğunu ve ondan zerre dışarı çıkmadığını..

* Sa'd bin Ebi Vakkas(r.a)'ın ; " İbn-i Abbas'tan daha zeki, daha akıllı, daha âlim, daha yumuşak huylu birini görmedim" buyurduğunu..

Kaynaklar

1-M. Yusuf Kandehlevi, Hayâtü's Sahâbe, terc: Hayri Demirci, Cilt: 2, Gülistan Neşriyat, İst. 2009

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Artık kim doğru yolu seçerse kendi lehinedir; kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmış olur.

Zümre, 41

GÜNÜN HADİSİ

Allah'ım! Bizi sevgin ve bizi sana yaklaştıracak olanların sevgisiyle rızıklandır.

Tirmizi, Daavat:72-73

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI