Cevaplar.Org

ASHAB-I KİRAM HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?-15

*Peygamber Efendimizin (aleyhissalatu vesselam) halası Ümeyme’nin oğlu olan Abdullah bin Cahş(r.a) Ebul Hakem bin Ahns es Sekafi’nin attığı oklarla Uhud muharebesinde şehadet mertebesine erdiğini..


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2013-04-01 18:34:45

*Peygamber Efendimizin (aleyhissalatu vesselam) halası Ümeyme'nin oğlu olan Abdullah bin Cahş(r.a) Ebul Hakem bin Ahnes es Sekafi'nin attığı oklarla Uhud muharebesinde şehadet mertebesine erdiğini..

*Abdullah bin Cahş hazretlerinin ashab arasındaki şöhretinin "El Mücdi fillah" (Allah yolunun fedaisi) olduğunu..

*Abdurrahman bin Avf(r.a)'ın azadlı kölesi olup, Şakran lakabıyla daha çok tanınan Salih bin Adiy(r.a)'ın Asr-ı Saadette gazvelerde toplanan ganimetlerin muhafızlığını yaptığını.. Bu konuda gösterdiği titizlik ve dikkatin Efendimiz(aleyhissalatu vesselam) tarafından övüldüğünü.. Hz. Şakran'ın ehl-i beyt ile birlikte Allah Rasulünün (sallalahu aleyhi ve sellem)'in na'şının techiz ve tekfininde de bulunduğunu…

*Abdullah bin Ömer(r.a)'ın ince uzun mızrağıyla atının üzerinde kuş gibi uçup düşman saflarına dalmasını seyreden Rasul-i Ekrem(sallalahu aleyhi ve sellem)'in "Abdullah.. İşte Abdullah" buyurup takdir ettiğini..

*Abdullah bin Ömer Efendimizin Kur'an ayetleri üzerinde uzun uzun düşündüğünü..Yalnız Bakara Suresi üzerinde dört sene çalıştığını..

*Ebu Hureyre(r.a)'nin asıl isminin Umeyr bin Amir olduğunu..

*Ebu Zer(r.a)'ın asıl isminin Cündüb bin Cenade olduğunu..

*Selman-ı Farisi(r.a)'nin asıl isminin Mâbeh bin Buzahşah olduğunu..

*Üsame bin Zeyd(r.a)'ın ashab arasındaki lakabının Hubb-i Rasulullah(Rasulullah'ın sevdiği şahıs) olduğunu..

 *Seleme bin Ekva(r.a) hakkında Allah Rasulünün(aleyhissalatu vesselam); "Süvarilerin en iyisi Ebu Katade, yayaların en iyisi Seleme bin Ekva'dır" buyurduğunu..

*Büreyde bin Husayb(r.a)'ın Cihada çok düşkün olduğunu ve "Benim damarlarımda cihad kanı akmaktadır, hayatım at sırtında geçer" dediğini..

*Hicretten 30 ay sonra vefat eden Osman bin Maz'un(r.a) vefat edince Rasulullah'ın(aleyhissalatu vesselam) tasvibince Baki denen mevkie gömüldüğünü. Daha sonra diğer vefat eden ashabında buraya gömülmeye başlanmasıyla Cennet-ül Baki kabristanın meydana geldiğini..

Kaynak

Şah Muinüddin Ahmed Nedvi, Said Sahib Ansari

Asr-ı Saadet

Cilt: 3

Tercüme; Ali Genceli

Sebilürreşad Neşriyatı

İst. 1968

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

İnsanlar yalnız inandık demeleri ile bırakılıveriliceklerini, kendilerinin imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?

Ankebut, 2

GÜNÜN HADİSİ

Hastayı ziyaret edin, açı doyurun, esiri kurtarın.

Riyazü's-Salihin

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI