Cevaplar.Org

HZ. HAVLE BİNTİ TUVEYT (R.ANHA)

Allah’ın rızasını kazanmanın yollarından biri de eşinin rızasını kazanmaktır. Hz. Havle bunun için çaba gösteren hanım sahabîlerdendi.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-11-15 12:45:14

Allah'ın rızasını kazanmanın yollarından biri de eşinin rızasını kazanmaktır. Hz. Havle bunun için çaba gösteren hanım sahabîlerdendi.

BABASI:

Tuveyt bin Habib.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Koku satan bir kadın olduğu için lakabı "Kokucu Havle" manasında el-Havle el-Attariyye'dir.

HAYATI:

Asıl adı Havle Binti Tuveyt olmasına mukabil lakabı olan el-Havle el-Attariyye ile meşhur olmuştur. Medinelidir, nesebi belli değildir.

Hz. Havle bir gün mü'minlerin annesi Hz. Âîşe'ye gelip şöyle dedi: "Mü'minlerin annesi! Ben her gece koku sürünüyor ve gerdeğe giren bir gelin gibi süslenip kocamın yatağına giriyorum. Ben bunu Rabbimin rızâsını kazanmak için yapıyorum. Fakat o yüzünü benden çeviriyor. Ondan bana kızmasından başka bir şey görmüyorum."

Hz. Âîşe ona: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) gelinceye kadar bekle" dedi. Resûlullah gelince: "Ben el-Havle'nın kokusunu hissediyorum. Sizin yanınıza o mu geldi. Sizden bir şey mi istedi?" dedi. Mü'minlerin annesi Hz. Âîşe: "Hayır, fakat kocasını şikâyet etmeye geldi" dedi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) Havle'ye sordu: "Neyin var Havle?"

el-Havle, Hz. Âîşe'ye anlattıklarını Resûlullah'a da anlattı. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): "Kadın! Git, kocanı dinle ve ona itaat et" buyurdu. Havle: "Ya Resûlullah! Bana ecir var mı?" dedi.

Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): "Kocanın hanımı üzerindeki hakkı, devenin sırtında olsa bile kendisini ona mahrum etmemesidir, kocasının izni dışında bir gün bile oruç tutmamasıdır. Bundan farz olan oruç müstesnadır. Eğer dinlemez, oruç tutarsa, günahkâr olur ve orucu kabul edilmez. Kocasının izni dışında evinden hiçbir şey vermemesidir. Yine dinlemez verirse, verilenin sevabı kocasınadır. Ona da günah vardır. Ancak kocasının izniyle evinden çıkmasıdır. Eğer izinsiz çıkarsa, kocası haksız olsa bile, tövbe edinceye veya dönünceye kadar Allah ve gazap melekleri ona lanet ederler" buyurdu. Havle: "Haksız olsa bile mi?" dedi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): "Haksız olsa bile" dedi. Havle: "Kocama itaat edersem, bana hangi ecir var, Yâ Resûlullah" dedi.

Peygamber (aleyhissalatu vesselam): "Kocasına itaat edip hakkını yerine getiren, iyiliğini söyleyen, kendi namusu ve kocasının malında sahtekârlık yapmayan bir kadınla şehitler arasında cennette, sadece bir derece vardır. Eğer kadının kocası mü'min ve güzel huylu olursa, o cennette yine onun hanımıdır. Öyle olmazsa, Allah onu şehitlerden birisiyle evlendirir" buyurdu."

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kim Allah'a ve Rasûlü'ne îman etmezse, (bilsin ki) biz inkâr edenlere alevi çılgın bir ateş hazırladık.

(Fetih, 13)

GÜNÜN HADİSİ

Sen dünyada bir garib veya bir yolcu gibi ol.

Buhari, Rikak 2; Tirmizi, Zühd 25, (2334)

TARİHTE BU HAFTA

-İbn-i Batuta'nın Vefatı(24 Şubat 1369) -Malcolm X'in Vefatı(25 Şubat 1965) -Tarık Buğra Vefat Etti.(28 Şubat 1994) -Buhari'nin Vefatı(2 Mart 869)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI