ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU’NUN İBRETLİ ÖLÜMÜ

Şükrü Saraçoğlu ismini daha çok Fenerbahçe’nin ünlü stadından dolayı hatırlarız. Bir süre Fenerbahçe spor kulübünün başkanlığını yapan bu zatın ismi başkan Aziz Yıldırım tarafından stada verilmiş. Bunun haricinde-umumiyetle- hakkında pek bir şey bilmeyiz.


Salih Okur

nedevideobendi@gmail.com

2011-10-15 07:52:30

Şükrü Saraçoğlu ismini daha çok Fenerbahçe'nin ünlü stadından dolayı hatırlarız. Bir süre Fenerbahçe spor kulübünün başkanlığını yapan bu zatın ismi başkan Aziz Yıldırım tarafından stada verilmiş. Bunun haricinde-umumiyetle- hakkında pek bir şey bilmeyiz.

Hâlbuki bu memlekette yirminci yüzyılın ilk yarısında başbakanlık yapmış ve değişik bakanlıklarda bulunmuş olan Mehmed Şükrü Saraçoğlu(1887 Ödemiş, 1953 İstanbul) imanını kaybetmiş nesillerin ibretlik bir belgesidir. (Özgeçmişi hakkında bkz; Büyük Larousse, cilt; 20, Milliyet Gazetecilik A.Ş, İst. 1986)

1923'de milletvekili olan Saraçoğlu, CHP ideolojisine gönülden inanmış eski bir ittihatçı olarak çeşitli makamlara yükselmiş, 1950'de CHP'nin yenilgisinden sonra siyasi hayattan çekilmiştir.

Kendisi –devrin pek çok CHP'li diğer simaları gibi- dine hayat hakkı tanımayan, baskıcı, dayatmacı laiklik anlayışını benimsemiştir. Öyle ki, merhum Eşref Edip Fergan'ın Kara Kitap adlı eserinde(s: 52) yazdığına göre; "Otuz sene daha işi böyle sürdürebilirsek, din meselesini tamamen bertaraf etmiş oluruz" demiştir.

Yine Fergan'ın belirttiğine göre, Millet meclisi kürsüsünden "din zehirdir!" diyebilecek kadar cüret ve küstahlıkta bulunabilmiştir. (Fergan, a.g.e. s: 44) Üstad Bediüzzaman da onun bu saçmalamasından bir vesileyle şöyle bahsetmektedir; "Dine ve terbiye-i Muhammediyeye zehir diyen Saraçoğlu'nu bırakıp, hakikat-ı Kur'aniyeyi güneş gibi gösteren ve nev'-i beşerin yaralarına tam tiryak olduğunu isbat eden Siracünnur ile münakaşa ederek, Nur'un o mecmuasının âhirine ilhak edilen bir risalede zayıf hadîslerin tevilleri var diye, o mecmuanın müsaderesine yardım etmek çıkmaz mı?" (Şualar s: 404 )

Şükrü Saraçoğlu'nun dili, İnsanlığın İftihar tablosuna söz söyleyebilecek kadar uzundu. Yine merhum Eşref Edip beyin nakline göre, Meclis kürsüsünden Celal Bayar'a şöyle hitap etmişti; "Şuna emin olunuz ki, memlekete kızıl tehlike bu sefer Muhammed'in bayrağı altında sokulacaktır."(Fergan, a.g. e. s:55)

Eşref Edip Bey onun din düşmanlığını şu ifadeleriyle resmeder; "CHP'nin ünlü başvekili, işte böyle din düşmanı bir zattı. CHP'nin din aleyhtarı bozuk zihniyet ideolojisini tastamam temsil ediyordu. Saraçoğlu'nun din aleyhtarlığı taassup içerisinde idi. O "kendisinin din aleyhtarlığının taassup derecesinde olduğunu" söylemekle iftihar eden bir zattı."(Fergan, a.g. e. s. 55-56)

 Yakın tarihimizin canlı şahitlerinden, şu anda 86 yaşında olan Hafız Enver Gâlip Ceylan Hocaefendi, bu zatın ölümüyle alakalı şu enteresan hatırayı bendenize anlatmıştır, ibret nazarlarınıza arz ediyorum; " Saraçoğlu diye bir herif vardı. Bu adam hastaymış. Nişantaşı'nda oturuyormuş. Bir gün biz Şişli Camiinde müezzin arkadaşlarla otururken bir kadın geldi. "Rica ediyorum, bir hafız efendi istiyorum. Çok ağır vaziyette bir hastamız var, başında Yasin okumasını istiyoruz" dedi.

Bizim birader Mehmet Ali de o sırada beni ziyarete gelmişti. Kendisi hafızdır. Şu an Ankara'da oturuyor. Müezzin arkadaşlardan Tahsin Efendi ona; "Mehmed Ali sen git de, biz vazifeliyiz, buradan ayrılamayız" dedi. Kadına söyleyince o da "buyursun" dedi. Mehmed Ali gitti.

Çok kalmadı, geri döndü. Biz ne olduğunu sorduk. "Adam öldü" dedi ve şunları anlattı; "Ben ömrümde böyle bir şey görmedim. Adamın öyle korkunç, simsiyah, kömür gibi bir suratı var ki, bakılamıyor. Öyle bir ızdırap içinde, öyle bir bağırıyordu ki, heyecandan ben bir şey okuyamadım. Biz içeri girdikten beş dakika sonra öldü.

Daha sonra aşağıya indim. Kapıcı "Hafız Efendi, yoksa öldü mü" diye sordu. "Evet" dedim. Bunun üzerine ellerini açarak "Hey ya Rabbi, bu apartman kurtuldu ya. İğneler vuruluyor, ilaçlar veriliyor, ama adam sabahlara kadar danalar gibi bağırıyor. Kimse uyku uyuyamaz oldu" dedi.

"Kim bu adam?" diye sordum. "Aaa..Okumaya geliyorsun, kim olduğunu bilmiyor musun? Bu meşhur Şükrü Saraçoğlu" dedi.

Mehmed Ali gelip bunu bize anlatınca, cami imamımız Cevdet Soydanses(meşhur Hafız Sami Efendi'nin yeğeni) hoca dedi ki; "Çocuklar, büyük bir ibret bu. Bakın, tabiri caizse, Allahu Teâlâ kendisine isyan eden Firavun'un, Nemrud'un ve sairenin cezasını ahirete bırakır. Ama Peygambere (aleyhissalatu vesselam) dil uzatanı dünyada rezil etmeden, dünyada azabını göstermeden, ibret için öldürmez. Tabirimi hoş görün-Hâşâ-Allahu Teâlâ Peygamberine karşı çok kıskançtır. Rasulullah'a (Sallalahu aleyhi ve sellem) dokunanı hiç affetmez. Evvela azabı burada başlar. Rasulullah'a dil uzatan böyle inlemeden ölmez. Bunlar tecrübelerle sabittir" dedi, gözleri yaşardı."

Salih Okur/cevaplar.org

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Ali, 2022-09-01 13:27:50

Makalede kullanılan " Kıskançlık " sıfatı, Ehli sünnet akidemize göre," mahlukata " ait bir vasıftır. Bu sıfat, Rabbimize asla isnad edilemez. Haluk ve mahluk mefhumlarını birbirinden ayırmak, Allah'a iman bahsinin en önemli özelliklerinden biridir. Dikkat edilmeden ve bu kaidenin neticesi bilinmeden yazıldığını düşündüğüm bu hususun, " tenvir " ve " tavzih " edilmesi gerekliydi. Rabbimiz cümlemizi " Sırat-ı müstakimden " ayırmasın İnşallah. Taha Erdinç BÜLBÜL

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

müstafa gürbüz, 2016-04-23 20:40:48

çok doğrü asi adam dünyada yaptıklarının ibertlık için sadece bır kısmını dünyada görür ve ve ölür onün vazıyetını orada bülünanlarda şahıt olür ama ahırettekı azabı daha şedid olür allahü ağlem rabbimiz en iyisin bilir

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Atilla Gül, 2015-09-13 16:55:26

Aydınlatıcı yazınızdan dolayı teşekkür ederim isteyen burada yazılanlara katılır isteyen katılmaz ve saygı çercevesinde görüş belirtebilir ama şunu unutmayalım ki herkes yaptıgının hesabını günü gelince verecektir.hayırlı işler yapanlar hayırla anılır kötü işler yapanlarda lanet ile anilir.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Eymen, 2014-08-14 08:20:44

Hacer Kardeşim! Sevdiğiniz ağabeyiniz Ercan Bey'in hatırına, size bu hayatı veren ve sizi ömrünüz boyunca verdiği rızıklarla besleyen Rabbiniz'in sevdiği ve sizin de Peygamberiniz olan Hz. Muhammed'e hakaret eden; Rabbinizin sizin mutluluğunuz için gönderdiği güzel dininize " zehir " deyip Allah'a ve Peygamberine küfreden; hem Allah ve Peygamberine aklı ve kalbiyle bağlanan bütün bilge ve şuurlu insanlara hakaret eden birisini savunmanız ne kadar doğru! Bu yazıda bir hakaret yok. Sadece yaşananların bağlantılarının okunması var. Göremiyor veyahut anlayamıyor olabilirsiniz fakat bu gerçeği değiştirmez. Keşke sizin de yazdığınız gibi Şükrü Saraçoğlu " rahmet " e layık bir hayat yaşasaydı da biz de arkasından rahmet okusaydık. Oysa yaşadığı hayatı yakından bilenler, onun rahmet dini olan İslam'a ve müslümanlara hep zulmettiğine şahidlik ediyorlar. Lütfen onun yaptığı zulümlere ve haksızlıklara taraftar olup siz de zâlim ve günahkar olmayın. Çünkü " Zulme rıza zulümdür. "

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

HACER ERSOY, 2014-08-06 14:40:06

sayın şükrü saraçoğlu hakkındai bu yazınızı okudum sizi efesle kınıyorum. özellikle laik liğin ne olduğundan habersizsiniz. saraçoğlu nun ölüm nedeni kanser bağırmaları ve ızdırap çekmeleleri bu yüzdedir. kendisi benim rahmetli çok sevdiğim ağabeyim ercan saraçoğlu nun amcasıdır ve ben hastalığını oradan biliyoruö ve yazıklar olsun size diyorum. ölen bir kişisin ardından bu şekilde bahsetmenizin suç olduğunu biliyormuydunu???

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Ertuğrul, 2014-05-24 11:07:13

Başbakan Şükrü Saracoğlu ile alakalı Babamın bizimle paylaştığı anısını sizlerle onun anlatımıyla paylaşmak istedim.1939 Erzincan depremi olmuştu,Babam İl genel meclisi daimi encümeni(Nazım Karahan) deprem sonrası, konumu itibariyle tüm Devlet erkanıyla Erzincanda birlikteydiler.Erzincan depreminde çok büyük kayıp vardı,halk çok perişan çok sefildi.Başbakan Şükrü Saracoğlu depremden 2-3 ay sonra Erzincana gelmişti. Ben çocuktum Başbakanı görmek için bende o kalabalığın içindeydim.Akşam olmuştu Erzincanda Halk evinin içinde masa kurdurdu ve içki içmeye başladı.Saatler ilerlemişti bizde kapı aralığından onu seyrediyorduk.Şükrü Saracoğlu ayağı kalktı içki bardağı elinde,İÇİM BANA DİYORKİ SARACOĞLU KALK OYNA, diyerek başladı oynamaya.Etrafındakiler hayret ve şaşkınlıkla onu seyrettiler,korkularından kim ne diyebilirdiki tek parti dönemi. Dış Devletlerden çokca Altın ve Para gelmişti.Bu gelen paranın çok azı Erzincana ulaştı,asıl yardımlarla Ankarada kendi adına şükrü Saracoğlu mahallesini yaptırdığını öğrendik. Babam halen hayatta(85 yaş),bu anısını her anlatışında bugünkü Devletimize ve Başbakanımıza hep dua ediyor.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

mustafa 1907, 2013-07-29 14:53:14

inşallah stadın adı değişir bunu bütün kalbimle istiyorum...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Bahri Aksun, 2013-05-23 11:53:59

Mehmet Altan\\\'ın şu yazısı da Şükrü Saraçoğlu\\\'nun nasıl bir ırkçı olduğunu gösterir mahiyettedir; http://analizmerkezi.com/yazar/lefter-sukru-saracoglu8217nun-nesi-olur-24029.html

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

recep kuş, 2013-05-22 17:32:19

Maalesef halkımız bunu böyle bilmiyor.Şükrü Saraçoğlu diyince adamlar iyi biri sanıyor.FBye ve ülkemize büyük hizmetleri oldu (!)sanıyorlar.İnşallah stadın adı değiştirilir.Eskisi gibi FB stadı olur.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

mustafa.halil, 2013-03-29 04:44:43

Evet, güzel bir yazı , idam-ı ebedi ile hayat hatimesini veren muannid ve resulullah düşmanı olan bir herifin asıl cezası mahkeme-i kübra ya te\\\'cil edimiştir. Hikmet öyle ister.Eğer onun yaptığı küfrün cezası bu dünyada verilseydi , o cezayı görenler büyle bir küfrün içerisine muzaaf bir eşek olsa yine giremezlerdi, bu dünya imtihan dünyası olduğundan büyük cezalar büyük mahkemelerde olur vesselam..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Akif-Mümine.., 2013-03-18 18:39:43

dilinden yakalarlar seni böyle.. ölmeyeceğini mi ve hesap günü olmayacağını mı sandın.. Bu yazıyı hazırlayandan Allah Razı olsun

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

hiç şaşırmadım, 2013-03-11 13:26:48

vay zavallı fani insan hadi inamıyorsun bir de savaş ilân ediyorsun ne oldu sen de nalları diktin varacağın menzile vardın

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Botan, 2013-02-10 16:20:55

Kurban olduğum Allah o kadar yüce ki,o kadar büyükki,azabından bile büyük dersler var.O\\\'na ve habibine terbiyesizlik edenler kendilerinden hayır görmezler

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Deniz Ö. Öztürk, 2012-10-12 04:43:33

Zaman çok çabuk değişiyor.Fakat ölüm,lüksün pahalı bir hayat ve zalimliğin belini kırıyor.Nasıl mı?Büyük bir mezarlık,ki herkes etrafında rahatça dolaşabiliyor,oturabiliyor veya tevekküle dalabiliyor.Tabi etraffta da bir sürü kuş besleniyor.Bir ara orda dolaşırken(herkes gibi),kısa duvarların üstünde büyük bir böcek görmüştüm.Öyle ki büyük kıskaçları var ve vücudu da şeffaf olduğu için sindirim sistemi de görülüyordu.Yani taşlık,mide ve bağırsak sistemi gibi.Tabi büyükte.Aklıma hemen şu geldi -zaten biri demişti- bu böcek,mezara konan insanların etiyle besleniyordu.Yani ölü eti yiyordu.Tabi canlının görüntüsü korkunç(veya ibretlik) da olsa,bize ölümün mutlaka bir zaman yakalayacağını ve ne kadar zengin(veya fakir( de olsak bizi mezara taşıyacağını anlatıyordu.Ben aslında o görüntüden onu anladım.Tabi bir de mazlum olan insanların halini düşününce,onlara eziyet -müslüman da müslümana eziyet edebilir,ve buna bazen seyirci de kalınabilir- edenlerin halini(düşünmek bile istemedim).

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

mustafa, 2012-09-21 16:57:28

bu tür insanlar neden ateşe girmeye bukadar ısrarcılar,hiç mi ibret almıyorlar,ebu lehebi,ebreheyi,firavunu,ariel şaronu,ve daha nicelerin rezil bir biçimde ölümlerini.kendilerine şunu sorsunlar cehennem ateşimi çok güçlü,yoksa aciz bedenlerimi.zaten fenerbahçeden daha iyisi beklenemezdi.

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

Muhammed Zahid Color, 2012-09-08 17:25:02

kötü olduğu yerler mutlak vardır fakat iman konusunda yaradan bilir diyelim..

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

KAMIL KACAR, 2012-02-09 18:34:09

yazacak bir sey yok insan oglu bu ne diyelim olmus allah bizleri boyle olaylardan ibret alanlardan eylesin

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

TARİHTE BUNLAR OLDU-56

TARİHTE BUNLAR OLDU-56

SADRAZAMIN ASİL HAREKETİ Mehmed Zeki Pakalın ‘Tarihe Mal Olmuş Hikayeler’de anlatıyor; “

TARİHTE BUNLAR OLDU-55

TARİHTE BUNLAR OLDU-55

MÜSLÜMAN KANI AKITMAK İSTEMEYEN HÜKÜMDAR İttihad ve Terakki fırkasına bağlı Hareket Ordus

TARİHTE BUNLAR OLDU-54

TARİHTE BUNLAR OLDU-54

İSTANBUL TÜRKLERİN ELİNDEN NASIL ÇIKAR? Kritovulos, 15. yüzyılda yaşamış Bizanslı bir t

TARİHTE BUNLAR OLDU-53

TARİHTE BUNLAR OLDU-53

HASAN BASRİ ÇANTAY VE 27 MAYIS Üstad Bediüzzaman modern zamanlarda dalalet ehlinin özellikle

TARİHTE BUNLAR OLDU-52

TARİHTE BUNLAR OLDU-52

“SENİN YANINA GİTMEK İSTEMİYORUM” Merhum Samet Ağaoğlu Bey, Ziya Gökalp’in amcasının

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

PAKİSTANLI İKİ YAŞLI PROFESÖRÜN DEDİKLERİ Muhterem Yavuz Bülent Bakiler beyefendi anlatıy

ŞEVKET BİNBAŞI

ŞEVKET BİNBAŞI

Not: Bugün merhum Sultan İkinci Abdülhamid hanın vefat yıldönümü. Cenab-ı Hak kendilerine r

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

Sultan İkinci Abdülhamid han Şam-Mekke demiryolunu yapmaya kalkışınca, alışkanlık icabı, b

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

ALMANYA CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK Biraz abartı gelebilir ama Almanların Alman birliğ

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

Mercidabık zaferini kazanıp Haleb’i, Şam’ı ve Suriye’yi zapt eden Yavuz Selim hanın hazi

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

Tarihteki ilginç hadiselerden birisi de hayvanların muhakeme edilmesidir. Ortaçağ Avrupa tarihi

Ey Rabbim! Beni yalnız bırakma! Sen Vârislerin en hayırlısısın.

Enbiya,89

GÜNÜN HADİSİ

"Yâ Resûlâ'llâh, müslümanların hangisi efdaldir?" diye suâl ettiler. "Müslümanlar; dilinden elinden selâmette kalandır." cevâbını verdiler.

BUHARİ, KİTÂBÜ'L-ÎMÂN, Ebû Mûsâ el-Eş'arî (r.a.)

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI