TARİHTE BUNLAR OLDU-35

DİNE SALDIRARAK ZULÜM YAPANLARIN ÂKIBETLERİ Mukaddes değerlerin önemi biz insanlar için malumunuzdur. Dinî mukaddesâta yönelmese ve inanmasa bile bir insanın, bu değerlere saygı göstermesi gerekir. Zarafetin ve insanlığın gereği budur.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-09-30 14:38:56

DİNE SALDIRARAK ZULÜM YAPANLARIN ÂKIBETLERİ

Mukaddes değerlerin önemi biz insanlar için malumunuzdur. Dinî mukaddesâta yönelmese ve inanmasa bile bir insanın, bu değerlere saygı göstermesi gerekir. Zarafetin ve insanlığın gereği budur.

Fakat bunun aksi de maalesef tarihe baktığımızda vukua gelmiştir. Bilhassa dine saldıran, mütedeyyin insanlara zulüm yapan insanlar (!) olmuştur. Temennimiz bu tür hâdiselerin bir daha vuku bulmamasıdır.

Evet, "zulüm yapan insanlar" dedik. Peki, bu insanların (!) zulümleri hayatlarının sonuna dek devam etmiş midir? Konumlarını ve güçlerini kullanmışlar ama bu hep böyle mi olmuştur? Tabii ki hayır. Her canlı yaptığından mes'uldür. Kişi yaptıklarının hesabını vereceği gibi cezasını da çekecektir. Bu ceza çekme meselesi bazen bu dünyada gözler önüne serilmekte, zâlimlerin âkıbetleri insanoğluna ders olmaktadır.

Kâinatın sahip olduğu en kutsal değerlerden biri olan Yüce Kitabımız Kur'ân-ı Kerîm'e yapılan korkunç hakaretleri bunların başında sayabiliriz. İşte bir örnek:

Bilal Kahkecioğlu anlatıyor:

"Tek parti döneminde hükümete yaranmak için jurnalcilik yapanlar çok vardı. Herkes birbirinden şüphe eder bir hâle gelmişti. Bu sayede halkta manevî bir bulaşık varsa bunu da silmeye çalıştılar. Zulüm peşinde olanların inançsız oldukları malumdur. 1939-1940 yılları arasında çarşı karakolunda [Gaziantep] bir kel komiser vardı. Bu şahıs birçok eve baskınlar yaparak Kur'ân-ı Kerim'leri toplatırdı. Kur'ân bulduğu evin sakinlerine eziyet ederdi. Kur'ân'ları toplayıp Gümüş Kastel'in oradaki meydanda birçok kimsenin gözleri önünde çizmeleri ile tepelerken, "bunda bir keramet varsa işte eziyorum! Kerametini göstersin" diyerek çiğnedikten sonra kibriti çakıp yaktığını müşahede ettik. Bu adamın akıbetini ise daha sonraları öğrendik ki; merkepler gibi anıra anıra bütün mahalleyi taciz ederek ömrünü tamamlamış."

İkinci bir örnekte ise okulun yanı sıra Kur'ân kursuna devam eden talebelere engel olmaya çalışan bir öğretmenin akıbeti var. Sabahattin Varol anlatıyor:

"İlkokula giderken Mehmet isimli, Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmenimiz vardı. Biz ilkokula devam ederken aynı zamanda, Kur'ân okumasını öğrenmek için Kur'ân okumasını bilen yaşlı kimselere de devam ediyorduk.

Bu durumdan haberdar olan öğretmenimiz –Köy Enstitüsü mezunu olduğu ve bu okulların zihniyetini taşıdığı için "niye Kur'ân öğrenmeye gidiyorsunuz?" diye– bize mükerrer defalar dayak attı. Öğretmenimiz, Kur'ân'a alâka duymamasının ötesinde, onu dışlayan zihniyetin eseri bir kimse idi.

İlkokul öğretmenimizin âkıbeti çok elim oldu. Dışlandı. Sahipsiz kaldı. Çocukları, yakınları bakmadılar. Duvar diplerinde, perişan bir halde yıllarca süründü. Köprü altı hayatı yaşamaya dûçar oldu. Herkesten ve her şeyden dışlanmış acı bir hayatı Bakırköy'de noktaladığını duydum."

 

KAYNAK:

AHMED ERSÖZ, ZULÜM DOSYASI, NİL YAYINLARI, İZMİR 1994

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

TARİHTE BUNLAR OLDU-56

TARİHTE BUNLAR OLDU-56

SADRAZAMIN ASİL HAREKETİ Mehmed Zeki Pakalın ‘Tarihe Mal Olmuş Hikayeler’de anlatıyor; “

TARİHTE BUNLAR OLDU-55

TARİHTE BUNLAR OLDU-55

MÜSLÜMAN KANI AKITMAK İSTEMEYEN HÜKÜMDAR İttihad ve Terakki fırkasına bağlı Hareket Ordus

TARİHTE BUNLAR OLDU-54

TARİHTE BUNLAR OLDU-54

İSTANBUL TÜRKLERİN ELİNDEN NASIL ÇIKAR? Kritovulos, 15. yüzyılda yaşamış Bizanslı bir t

TARİHTE BUNLAR OLDU-53

TARİHTE BUNLAR OLDU-53

HASAN BASRİ ÇANTAY VE 27 MAYIS Üstad Bediüzzaman modern zamanlarda dalalet ehlinin özellikle

TARİHTE BUNLAR OLDU-52

TARİHTE BUNLAR OLDU-52

“SENİN YANINA GİTMEK İSTEMİYORUM” Merhum Samet Ağaoğlu Bey, Ziya Gökalp’in amcasının

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

TARİHTE BUNLAR OLDU-51

PAKİSTANLI İKİ YAŞLI PROFESÖRÜN DEDİKLERİ Muhterem Yavuz Bülent Bakiler beyefendi anlatıy

ŞEVKET BİNBAŞI

ŞEVKET BİNBAŞI

Not: Bugün merhum Sultan İkinci Abdülhamid hanın vefat yıldönümü. Cenab-ı Hak kendilerine r

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

TARİHTE BUNLAR OLDU-50

Sultan İkinci Abdülhamid han Şam-Mekke demiryolunu yapmaya kalkışınca, alışkanlık icabı, b

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

TARİHTE BUNLAR OLDU-49

ALMANYA CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK Biraz abartı gelebilir ama Almanların Alman birliğ

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

TARİHTE BUNLAR OLDU-48

Mercidabık zaferini kazanıp Haleb’i, Şam’ı ve Suriye’yi zapt eden Yavuz Selim hanın hazi

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

TARİHTE BUNLAR OLDU-47

Tarihteki ilginç hadiselerden birisi de hayvanların muhakeme edilmesidir. Ortaçağ Avrupa tarihi

Maide-7

"Allah'ın, üzerinizdeki nimetini ve "İşittik, itaat ettik" dediğinizde sizden aldığı ve kendisiyle sizi bağladığı ahdini hatırlayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah göğüslerin özünü çok iyi bilir."

GÜNÜN HADİSİ

İman ve İslam'ın Fazileti

"Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır" (Müslim, Zühd 64, (2

TARİHTE BU HAFTA

*Conk Bayırı Zaferi(10 Haziran 1915) *Yeniçeri Ocağı'nın Lağvı(12 Haziran 1826) *Cemil Meriç'in Vefatı(13 Haziran 1987) *Darendeli Hacı Hulusi Edendi'nin Vefatı(14 Haziran 1990) *Türkçe Ezan Uygulamasının Kaldırılması(16 Haziran 1950)

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI