Cevaplar.Org

HZ. ÜMMÜ BUCEYD (R.ANHA)

Kendisi fakir olmasına rağmen sadakaya çok ehemmiyet verirdi.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-08-15 16:27:24

Kendisi fakir olmasına rağmen sadakaya çok ehemmiyet verirdi.

KÜNYE VE LAKABLARI:

Künyesi Ümmü Buceyd'dir.

HAYATI:

Asıl adı Havva el-Ensâriyye'dir fakat künyesi Ümmü Buceyd ile meşhur olmuştur. Müslüman olup Peygamberimiz'e (aleyhissalatu vesselam) biat etmiş, sohbetinde bulunmuştur.

Yoksul bir kimse olan Ümmü Buceyd (r.anha), kapısına gelen fakirlere bazen verecek bir şey bulamıyor ve bu duruma çok üzülüyordu. Ümmü Buceyd bu durumu Peygamberimiz'in (aleyhissalatu vesselam) huzuruna gelip şöyle anlatmıştır: "Yâ Resûlallah! Yoksul bir kimse gelip kapımda duruyor. Ben de ona verecek bir şey bulamıyorum ve az da olsa ona hiçbir şey veremiyorum" dedi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) ise: "Ona verecek, sadece yakılmış bir koyun tırnağı bulursan, onu yoksulun eline sıkıştırıver" buyurmuş, kapımıza gelen fakirleri asla boş çevirmememizi ve cömert olmamızı tavsiye etmiştir. 

Ümmü Buceyd (r.anha), Peygamberimiz'den (aleyhissalatu vesselam) 5 hadis rivayet etmiştir. Vefat yılı ve diğer ahvali belli değildir.

HAKKINDAKİ HADİSLER:

Ümmü Buceyd anlatıyor: Resûlullah'ın şöyle dediğini duydum: "Sabah namazını ikinci fecrin doğuşuna kadar geciktiriniz. Bunun sevabı çok büyüktür."

Ümmü Buceyd şöyle der: Resûlullah'ın (aleyhissalatu vesselam) şöyle dediğini duydum: "Ey mü'min kadınlar! Sizden biriniz basit bir şeyde (kusur da) olsa komşusuna hakaret etmesin."

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

3, Kadir

GÜNÜN HADİSİ

Ebû Malik'in babası şöyle dedi: Ben Rasûlullah'(S.A.V.)den işittim, şöyle buyuruyordu: "Her kim Allah'dan başka hak ilah yok eder, ve Allah'dan gayri ibadet olunan şeyleri tanımazsa onun malı ve kanı haram (dokunulmaz) olur. Hisabı da Allah'a aiddir."

(Müslim, Kitabu'l-İyman,37)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI