Cevaplar.Org

HZ. ÜMMÜ İSHAK (R.ANHA)

Hicret etmek için yola çıktıklarında kardeşini şehit vermiş ve tek başına Medine'ye giderek Resûlullah'a (aleyhissalatu vesselam) sığınmıştı.


Nurgül Dere

nurguldere@gmail.com

2011-07-31 16:52:35

Hicret etmek için yola çıktıklarında kardeşini şehit vermiş ve tek başına Medine'ye giderek Resûlullah'a (aleyhissalatu vesselam) sığınmıştı.

NESEBİ:

Ümmü İshak el-Ğaneviye'nin nesebi hakkında bir bilgiye ulaşamadık.

HAYATI:

Ümmü İshak el-Ğaneviye (r.anha) Müslüman olduktan sonra, kardeşi ile birlikte Medine'ye hicret etmek için yola çıkar.

Ümmü İshak şöyle anlatıyor: "Medine'ye hicret etmek üzere kardeşimle birlikte yola çıktık. Epey yol aldıktan sonra kardeşim bana:

"Ey Ümmü İshak! Paramı Mekke'de unutmuşum. Sen beni burada bekle, ben gidip onu alayım" dedi. Bunun üzerine:

"Ne olursun gitme! O fâsık kocamın seni öldürmesinden korkuyorum" dedim. O da: "Allah'ın izniyle hiçbir şey yapamaz" karşılığını verdi. Sonra da beni orada bırakıp Mekke'ye döndü. Orada birkaç gün onu bekledim; fakat dönmedi. Nihayet kendisini tanıdığım halde ismini bilmediğim bir kişi yanımdan geçerek bana:

"Ey Ümmü İshak! Niçin burada duruyorsun?" diye sordu.

"Kardeşimi bekliyorum" dedim. Bunun üzerine:

"Artık kardeşin yok, çünkü kocan onu öldürdü" dedi. Onun öldürüldüğünü öğrenince yola devam ederek Medine'ye vardım. Hz. Peygamber'i bulduğumda abdest alıyordu. Yanına vararak:

"Ey Allah'ın Resûlü! Kardeşim İshak öldürüldü!" dedim. Abdest almayı tamamladıklarında bir avuç su alarak yüzüme serptiler."

Beşşar b. Abdilmelik şöyle diyor: "Ümmü İshak'ın başına bir musibet geldiğinde gözleri yaşarır; fakat gözyaşları yanaklarına dökülmezdi."

Ümmü İshak şöyle anlatıyor: "Hz. Peygamber'in yanına vardığımızda kendimi tutamayarak ağlamaya başladım ve:

"Ey Allah'ın Resûlü! Kardeşim İshak öldürüldü" dedim. Bunun üzerine abdest suyundan bir avuç alarak yüzüme serptiler. Ümmü Hakîm onun hakkında şöyle diyor: "Bu olaydan sonra Ümmü İshak'ın başına bir musibet geldiğinde gözleri yaşarır, fakat gözyaşları yanaklarına dökülmezdi."

HAKKINDAKİ HADİSLER:

Ümmü İshak Peygamberimiz'in (aleyhissalatu vesselam) huzuruna girmişti. Efendimize bir tabak tirid getirildi. Ümmü İshak'da Peygamberimiz ile birlikte o yemekten yedi. Zu'l-Yedeyn adlı kişi de oradaydı. Peygamberimiz ona da bir tabak yemek ikram etti ve: "Ümmü İshak! Bundan da ye" buyurdular. Ümmü İshak birden oruçlu olduğunu hatırladı. Peygamberimiz yemekten yemesini söylediği için elini uzatıyor ama oruçlu olduğunu hatırladığından bir türlü yiyemiyordu. Ne yapacağını şaşırmıştı. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): "Neyin var?" diye sordu. Ümmü İshak: "Ya Resûlullah, ben oruçluydum" diye cevap verince, Zu'l-Yedeyn hemen atılıp: "Doyduktan sonra mı aklına geldi" dedi. Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) ise: "Orucunu tamamla. Bu, Allah'ın sana gönderdiği bir rızıktır" buyurdular.

KAYNAK

Nurgül Dere, Hanım Sahabîler, Kayıhan Yayınları, İstanbul, 2019.

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

DİĞER YAZILAR

Gökleri ve yeri yaratan, bunları yaratmakla yorulmayan Allah'ın ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mi? Evet O, herşeye kadirdir.

Ahkaf, 33

GÜNÜN HADİSİ

İki müslüman birbiriyle karşılaşıp da el sıkışılarsa, ayrılmazdan evvel günahları bağışlanır.

(Riyazü's-Salihin)

TARİHTE BU HAFTA

*Malcolm X'in şehadeti-1965(21 Şubat) *Resulullah'ın(sav) Veda Hutbesi'ni iradı-632(23 Şubat) *Çeçenlerin Stalin tarafından Sibirya ve Kazakistan'a sürgünü *Seyyah İbn-i Battuda'nın vefatı

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI