ŞEYH ÂSIM TUREL HAZRETLERİ

Şarkın büyük âlimlerinden, Bediüzzaman’ın da hocası olan Şeyh Fethullah el-Verkânisî’nin torunu büyük zahit ve âlim ŞEYH ÂSIM hazretleri 92 yaşında hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesine; Siirt, Adıyaman, Diyarbakır, Muş, Batman ve Van’dan çok sayıda kanaat önderi, siyasi, bürokrat, belediye başkanı ve vatandaş


Ali Pekcan

alipekcan65@hotmail.com

2011-07-31 13:26:03

Şarkın büyük âlimlerinden, Bediüzzaman'ın da hocası olan Şeyh Fethullah el-Verkânisî'nin torunu büyük zahit ve âlim ŞEYH ÂSIM hazretleri 92 yaşında hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesine; Siirt, Adıyaman, Diyarbakır, Muş, Batman ve Van'dan çok sayıda kanaat önderi, siyasi, bürokrat, belediye başkanı ve vatandaş katıldı. Şeyh Âsım hazretlerinin vefatı bölgede büyük üzüntüyle karşılanırken, düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Koyunlu beldesindeki Koyunlu Mezarlığı'nda defnedilen Şeyh Efendi, bölgede hatırı sayılır kanaat önderlerindendi.

Ömrünü ilme adayan Âsım Efendi, bugüne kadar binlerce talebe yetiştirdi. Beş çocuk babası olan Şeyh Asım (Turel), Bediüzzaman Said Nursi hazretlerine bir dönem hocalık yapan Şeyh Fethullah Verkanisi'nin torunu, Şeyh Alaaddin Efendi'nin de oğlu olmaktadır.

Şeyh Asım Efendi'nin babası büyük âlim Şeyh Alaaddin Efendi 1949'ta vefat etmiştir. Yeğeni merhum Gıyasedin Emre Bey, Medrese'den Meclise, Meclis'ten Yassıada'ya adıyla neşrettiği hatıratında Üstad Bediüzzaman'ın onun hakkındaki dediklerini şöyle anlatıyor; "Amcam Şeyh Alaaddin Efendi'yi sordu. Vefat etmişti. Onu söyledim. Doğu ve Güneydoğu için Şeyh Alaaddin Efendi'nin vefatı büyük bir kayıp idi, hem de o, üstadın kendisine bazı konularda ders okuttuğu bir kimseydi. Bunu hatırlatarak, "Ben üstadımın yanında kalırken Şeyh Alaaddin Efendi de o zaman Netaic okuyordu. Üstadım Şeyh Fethullah Efendi, Alaaddin'i bana teslim etti. Kendisine birkaç ders vermiştim. Bu şekilde Alaaddin Efendi hakiki talebemdi" diye kendisinden sitayişle bahsetti. "O hayatta olsaydı belki o tarafa gelmem gerekmezdi. Fakat şimdi Doğu'ya gelmeyi düşünüyorum" dedi.

Şeyh Âsım hazretleri ve ailesi Bitlis, Siirt, Muş ve çevresinde eğitim faaliyetleri noktasında yüzyıllardır büyük hizmetler veriyordu. Ailenin eğitim faaliyetleri çerçevesinde Bitlis, Siirt, Mardin ve Manisa illerinde yatılı eğitim müesseseleri ve yüzlerce talebeleri bulunuyor. Şeyh Âsım Efendi hazretleri, ülkemizde yaşayan insanlar arasındaki birlik ve beraberliğe vurgu yapıyor, özelikle gençlerin çağın kötülüklerinden korunması için iyi bir eğitim alması gerektiği üzerinde ısrarla duruyordu.

Kendisi ilim tedrisatı yanında tasavvuf terbiyesine de çok önem vermekteydi. Amelsiz ilmin, insanı azgınlığa sürükleyeceğini söylerdi. Sade ve gösterişsiz bir hayatı benimseyen Şeyh Efendi, kendisi sünnet-i seniyye üzere davranmakla kalmamış, müslümanlığın salih amelle yaşanacağını söylemiştir. Bu güzel ülkemizin Doğu bölgelerinde uzun yıllardır, Kur'ân kıraatine gereken önem verilmezken o, tertil ve tecvit üzere Kur'ân-ı Kerim kıraatiyle dikkati çekmiştir. Bu güzel okuyuşu dedesi Şeyh Fethullah zamanında öğrenmişti.

Nakşî tarikatı üzere müritlerini terbiye ile meşgul olan Şeyh Âsım hazretleri, çağımızda mumla aranan gerçek sufilerinden biriydi. Onun vefatıyla, yerinde Oğlu Molla Mesut ve diğer bazı öğrencileri ilim ve irfan faaliyetine devam etmektedirler. Allah hepsinin yardımcı olsun.

Üstad Şeyh Âsım Efendi'nin ruhuna üç ihlâs bir Fatiha…

Haz: Ali Said el-Konevî/cevaplar.org

28-Temmuz-2011 Cuma

 

 

Bu yazıya yorum yazın


Not: Yanında (*) işareti olanlar zorunlu alanlardır.

Bu yazıya gelen yorumlar.

Mehmet GİRGİN, 2014-02-03 18:35:35

Allah onlardan Razı olsun ne de güzel işler yapmışlar hep rıza ve O'nun şan ve şerefini Habininde şanını yüceltmek adına hareket etmişler Allah cc. bizlerede nasip etsin bu şekilde amellerde bulunabilmeyi ümmeti muhammediyyenin sadece rıza gözeteceği günler sanırım Asım efendi gibi sünneti seniyyeyi yaşayan alimler sayesinde olacaktır ALLAH cc. Ümmeti muhammediyyeyi rızasını kazanabilmeyi, cemalini seyreyebilmeyi habibi ile haşr olabilmeyide cümlemize nasip eylesin ... Tüm ümmeti muhammediyyeye Allah rahmet ve rızasıyla lutfedip ikram eyleyerek affetsin amin amin amin ...

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

ercan, 2012-01-02 05:10:29

ben bitlis mutki / kosvarklıyım Allah onlardan razı olsun ınşallah geride kalan talebeler ve neali olan insanlarımız bizim şeğiımızın bıraktığı yerden devam ederek vasiyetlerini yerine getirecekler inşallah amin şığiımız ıçin 3 iğlasıi şerif 1 fatiha okuyalım amın

Bu yoruma katılıyor musunuz ?

DİĞER YAZILAR

KASIM KÜFREVİ(1920-1992)

KASIM KÜFREVİ(1920-1992)

Şeyh Abdülbaki Efendi’nin oğlu olan Kasım Küfrevi Bey, 1 Mart 1336 (1920)’da Bitlis’in İ

ŞEYH NESİM KÜFREVİ

ŞEYH NESİM KÜFREVİ

Şeyh Nesim Efendi, Muhammed Küfrevi hazretlerinin torunu ve Şeyh Abdülbaki Efendi’nin büyük

ŞEYH ABDÜLBAKİ KÜFREVİ

ŞEYH ABDÜLBAKİ KÜFREVİ

Şeyh Abdülhadi’nin 1914’de vefatından sonra Küfrevi postuna oturan pek muktedir bir mürşid

ŞEYH ÂSIM TUREL HAZRETLERİ

ŞEYH ÂSIM TUREL HAZRETLERİ

Şarkın büyük âlimlerinden, Bediüzzaman’ın da hocası olan Şeyh Fethullah el-Verkânisî’

UŞŞAKİ MEŞAYIHINDAN HÜSEYİN VASSAF EFENDİ-1.Bölüm

UŞŞAKİ MEŞAYIHINDAN HÜSEYİN VASSAF EFENDİ-1.Bölüm

Harf Devriminin hemen öncesinde Preveze’den Bahçesaray’a; Medine-i Münevvere’den Saraybosna

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-4.BÖLÜM

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-4.BÖLÜM

Esad Hocaefendi; Avustralya ‘da geçirdiği günlerin her birini ayrı değerlendirir. Koca

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-3.BÖLÜM

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-3.BÖLÜM

1980’ler Türkiye’de İslami hareketin hızla geliştiği, Müslümanların hizmetlerini

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-2.BÖLÜM

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-2.BÖLÜM

Hocaefendi’nin; Mehmed Zahit Efendi Hazretlerinin elinden tutması ile sohbetlere başladığ

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-1.BÖLÜM

PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ-1.BÖLÜM

Esad Hocamız; 14 Nisan 1938’de Çanakkale’nin Ayvacık İlçesinin Ahmetçe Köyünde d

MUZAFFER ÖZAK EFENDİ(1916-1985)-3.Bölüm

MUZAFFER ÖZAK EFENDİ(1916-1985)-3.Bölüm

Muzaffer Efendi’nin irşad halkası genişledikçe, hizmetleri de genişler. Tam bir aksiyon adam

İnfitar Suresi/6-8

Ey insanoğlu! Seni yaratıp sonra şekil veren, düzenleyen, mütenasip kılan, istediği şekilde seni terkip eden, çok cömert olan Rabbine karşı seni aldatan nedir?

GÜNÜN HADİSİ

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."

"Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir."

TARİHTE BU HAFTA

*Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi Vefat Etti (27 Mayıs 1942) *Azerbaycan'ın İstiklali(28 Mayıs 1918) *İSTANBUL'UN FETHİ VE AYASOFYA'NIN CAMİ OLMASI(29 MAYIS 1453) *İmam Nesei'nin Vefatı(31 Mayıs 1310) *Ayasofya'da İlk Cuma Namazı Kılındı(1 Haziran 145

ANKET

Sitemizle nasıl tanıştınız?

Yükleniyor...

SİTE HARİTASI